Tutaj jesteś: Dziecko > Nastolatki > Wychowanie młodzieży > Jak poradzić sobie z dzieckiem w okresie dojrzewania?
Jak poradzić sobie z dzieckiem w okresie dojrzewania?

Jak poradzić sobie z dzieckiem w okresie dojrzewania?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 3.7/5 (3 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Każde dziecko w końcu zmieni się w nastolatka. Przejdzie w okres dojrzewania; zmian psychicznych i fizycznych. Wraz z upływem czasu może domagać się większej samodzielności i niezależności. W okresie dojrzewania nastolatek może stać się w stosunku do nas opryskliwy, arogancki; zwiększy się prawdopodobnie dystans między rodzicami a dzieckiem. Na plan pierwszy wysuną się relacje ze znajomymi. Nastolatek zaczyna wówczas chodzić własnymi ścieżkami. Okres wkraczania w dorosłe życie to również okres poszukiwania własnej tożsamości. Powinniśmy wtedy wspomóc dziecko, wykazać empatię i pokazać mu, że staramy się je zrozumieć. Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie uniknąć konfliktów i kłótni. Poniżej przedstawiamy jak pomóc dziecku przejść przez okres dojrzewania.
1
Starajmy się unikać nadmiernej kontroli i nadopiekuńczości. Dając dziecku większą swobodę podejmowania decyzji przygotowujemy go większej samodzielności i do dorosłego życia. Oczywiście nie możemy przesadzić z wolnością – dziecko nie może robić wszystkiego, co mu się żywnie podoba. Narażamy nasze dziecko wówczas na niebezpieczeństwo, a poza tym bez naszego wsparcia może poczuć się ono czasem samotne.
2
Nie krytykujmy zbyt często i niepotrzebnie zachowania nastolatka. Unikajmy nadmiernego osądzania, pouczania, moralizowania, szczególnie w obecności jego rówieśników czy innych członków rodziny. Może to odnieść skutek odwrotny od zamierzonego.
3
Słuchajmy uważnie naszego dziecka, ponieważ naprawdę tego potrzebuje. Uczucia i potrzeby dziecka traktujmy poważnie. W przypadku, kiedy dojdzie do kłótni spróbujcie spokojnie znaleźć satysfakcjonujące rozwiązania dla obu stron. Możesz również porozmawiać z dzieckiem o swoim okresie dojrzewania; pozwala to zbliżyć się do dziecka i wzajemnie zrozumieć swoje potrzeby. Dodatkowo możemy porozmawiać o emocjonalnych i fizycznych zmianach, które przechodzi.
Jak rozpoznać, że dziecko pali marihuanę?
Jak rozpoznać czy dziecko bierze narkotyki?
Jak zareagować, gdy dziecko chce jechać pod namiot?
Co zrobić gdy dziecko wagaruje?
4
Okazujmy dziecku naszą miłość (na przykład poprzez przytulanie) i zapewniajmy o naszej miłości. Wbrew pozorom dziecko potrzebuje naszego wsparcia.
5
Dawajmy przykład dziecku, poprzez własne zachowanie.
6
Najlepiej gromadzić życiowe doświadczenie i uczyć się na własnych błędach – pozwólmy na to dziecku; niech samo przekona się o skutkach określonych zachowań.
7
Doceniajmy zalety i talent naszego dziecka – czasami dorastające dziecko potrzebuje dowartościowania i naszego wsparcia. Pokażmy mu, że w niego wierzymy i jesteśmy z niego dumni.
8
Spróbujmy regularnie spędzać z dzieckiem trochę czasu, np. wspólne jedzenie śniadań czy obiadów, oglądanie filmów.
 3.7/5 (3 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Z roku na rok rośnie liczba osób, które zostały zaatakowane przez kleszcze. Ten fakt świadczy również o tym, że...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Gratulacje! Właśnie nadszedł czas, kiedy możesz o sobie powiedzieć, że jesteś rodzicem nastoletniego potwora. Nie wiesz...
Jak postępować z nastolatkiem?
Gratulacje! Właśnie nadszedł czas, kiedy możesz o...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.