Tutaj jesteś: Kultura i Społeczeństwo > Kultura > Kultura europejska > Jakie jest znaczenie kolorów ubrań?

Jakie jest znaczenie kolorów ubrań?

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 4.2/5 (5 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Jeśli uważasz, że kolory, które nosisz niewiele mówią o twoim wnętrzu, to głęboko się mylisz. Barwy mówią bardzo wiele i niosą podświadome przesłanie dotyczące twojego charakteru lub nastroju. Możesz posługiwać się nimi, by wywierać pozytywne wrażenie na rozmówcy. Znajomość znaczenia barw może ci także pomóc odkryć jakie emocje i motywacje są w drugim człowieku, twoim pracowniku, dziecku bądź przyjacielu. Oczywiście nie można traktować wyboru kolorów zupełnie deterministycznie (to, że ktoś ma na sobie zazwyczaj ciemne ubrania nie musi świadczyć o tym, że jest ponurakiem, często artyści ubierają się na czarno gdyż w ich pracy jest tak wiele kolorów, że na co dzień wolą wybierać neutralne barwy dla określenia samych siebie). Z pewnością jednak obserwacja i analiza podstawowych kodów barw może przynieść wiele przydatnych wniosków.
1
Kolor czerwony w naszej kulturze (odwrotnie, niż na przykład w kulturze śródziemnomorskiej) jest związany z odwagą, a niekiedy nawet z brawurą. Jest to kolor dla osób, które nie boją się być zauważone, które chcą skupiać na sobie uwagę. W krajach o cieplejszym klimacie, gdzie skala barw jest szersza, czerwień nie ma aż takiego znaczenia. W Polsce jednak można odczytywać przyjście na ślub w czerwonej sukni jako zniewagę dla panny młodej (osoba w czerwonej sukni będzie bowiem skupiać na sobie uwagę należną parze młodej).
2
Biel jest kolorem niewinności, czystości, ale także duchowej siły. Jest to także znak otwartości osoby ubierającej się na biało. Pokazuje ona w ten sposób, że jest niczym niezapisana tablica, nie ma uprzedzeń, ale też nie chce być ograniczana. Biel może sugerować pewnego rodzaju zdystansowanie i niezależność. Podobne znaczenie ma fiolet, który jednak w kulturze chrześcijańskiej jest traktowany jako jedna z barw żałobnych.
3
Żółty i pomarańczowy to kolory optymizmu, radości i ciepła, są to także kolory kontaktowe. Zwłaszcza żółty jest barwą, która symbolizuje chęć kontaktu i nawiązania relacji. Pomarańczowy jest dobrym kolorem dla osób, które chcą odzyskać życiową pogodę ducha.
4
Osoby, które cenią bezpieczeństwo, stonowanie i harmonię, które chcą być odczytywane jako stabilne bardziej, niż żywe i dynamiczne, wybierają kolory ziemi, brązy, ciemną zieleń, czerń, ciemną żółć. Osoby, które tworzą swój bardziej otwarty i dynamiczny wizerunek łączą jasne, pastelowe barwy (lub czerń) z krzykliwymi, kolorowymi dodatkami.
Jak malować na koszulkach?
Jak dobrać spodnie do figury?
Jak optycznie powiększyć biust?
Fryzura bob
Ostrzeżenia
  • Brąz przywołuje skojarzenie z biedą, dlatego lepiej nie ubierać się na brązowo planując ważne spotkania z kontrahentami.
Wskazówki
  • Kolory granatowy, szary, ciemnoniebieski są barwami kompetencji. Na egzamin bardzo dobrze jest ubrać się na szaro, jest on utajonym odpowiednikiem koloru żółtego, który jest barwą kontaktu i relacji, sprawia on także, że jesteśmy odbierani jako osoby inteligentne i kompetentne.
 4.2/5 (5 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (4)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Zdzichu wiertara - 2014-07-04
Brąz przywołuje skojarzenia z biedą, więc następnym razem jak mój szef będzie wysiadał ze swojego nowego Infiniti, z reguły ubrany na brązowo może biedakowi kupię jakiegoś pączka bądź coś do jedzenia.... w końcu może jest biedny ... :)
grazyna2 - 2013-04-19
Szare, ziemiste, myszowate kolory są dla tych co nie sa pewni swoich atutów, a wyraziste, mocne podkreślają silne sosobowosci
marcelak - 2011-07-13

Tak, nie na darmo habity franciszkanów są brązowe... wiele zakonów żebraczych ma brązowe stroje

Karli90 - 2011-07-12
"Brąz przywołuje skojarzenie z biedą" cha cha ciekawe...;)
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Odnosisz wrażenie, że twoje ubrania z każdym praniem tracą kolor? Jeśli szukasz sposobów, aby zachować kolor ubrania,...
Jak zapobiec wypłukiwaniu koloru ubrań w praniu?
Odnosisz wrażenie, że twoje ubrania z każdym praniem...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.