książka na wakacje

Jaka książka na wakacje?

Wakacje to tak zwany sezon ogórkowy. Nawet posłowie wyjeżdżają na urlop, więc media, jak i my szarzy obywatele, chcemy trochę odpocząć od polityki, ekonomii i pracy zawodowej. Mamy więcej czasu na przebywanie z bliskimi i czytanie książek. Pojawia się jednak pytanie: jaką książkę wziąć w wakacyjną podróż, jaka książka jest dobra na plażę czy pod namiot?
1
Jeśli wyjeżdżasz pod namiot lub na spływ kajakowy pamiętaj, że nie tylko treść, ale też forma książki odgrywa duże znaczenie. Nie polecam dźwigania wydawnictw albumowych. Lepiej sprawdzi się książka w miękkiej okładce (możesz ją dodatkowo ofoliować, by była bardziej odporna na wilgoć). Jeśli wybierasz się na wakacje z małym dzieckiem, zabierz książkę z twardymi kartami, która nie zniszczy się po jednej wizycie na plaży.
2
Podczas urlopu jest wiele okazji na lekturę. Pierwszą z nich jest podróż pociągiem. Mówi się, że w pociągu każdy czyta coś lekkiego, romans lub powieść sensacyjną, coś z czym niekoniecznie chcemy być kojarzeni. Nie zawsze jest to prawda. Ja sama często biorę w podróż czasopisma kulturalne, czy książki filozoficzne, ale rzeczywiście to raczej gratka dla fascynatów określonych dziedzin. Jeśli wybierzesz się w podróż z interesującą cię książką, możesz w ten sposób sprowokować współpasażerów do rozmowy. Być może znajdziesz pokrewną duszę i miłe towarzystwo na dalszą drogę.
3
Poezja i zbyt trudna naukowa literatura nie jest najłatwiejszą lekturą w pociągu, ale z pewnością przyda się na długie chwile refleksji, nad jeziorem wieczorową porą.
4
Wiele wydawnictw wydaje specjalne serie opowiadań na wakacje. Rynek wydawniczy przypisał opowiadaniu funkcję wakacyjnego gatunku. Rzeczywiście jego skondensowana forma i brak konieczności zachowania ciągłości uwagi sprzyjają przygodnej i przerywanej innymi bodźcami lekturze. Lekkie opowiadania, o tematyce obyczajowej z wątkami romansowymi wydają się być odpowiednią lekką lekturą na wakacje. Mi samej jednak zawsze się wydaje, że te specjalne tomy wakacyjnych opowiadań są jakby pisane na miarę...(choć autorzy bywają wyśmienici) i to przekonanie odbiera mi przyjemność lektury.
5
Wakacje to czas, w którym mamy możliwość przejrzenia nowości w księgarniach lub w Internecie. Możemy kupić książki związane z naszym hobby albo nauczyć się na przykład wędkować w weekend. Seria poradników, które są w stanie nauczyć niemal wszystkiego w weekend budzi u wielu osób uśmiech pobłażania, z drugiej jednak strony jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego człowieka.
?

Wskazówki
* Znam osoby, które w czasie wakacji przypominają sobie (same lub z okoliczną dzieciarnią) jak to było jak się miało te kilka czy kilkanaście lat, czytając na nowo Tove Janson czy Astrigd Lindgren. Muminki i Pipi to rzeczywiście świetna kompania na wakacyjne, rodzinne wycieczki. Z takiej lektury będą zadowoleni i dzieci i dorośli, a głośnie czytanie może być doskonałą integracją całej rodziny.

!

Uwaga!
* Dzieci lubią czytać w czasie podróży komiksy. Pamiętaj o tym, podróż stanie się o wiele łatwiejsza.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Andie
26.07.2015
Po "Władcę piasków" sięgnęłam po przeczytaniu wielu komentarzy w necie (skala ocen mocno rozrzucona). Dopiero zaczynam, mam nadzieję, że będzie fajna.
Jolsa
10.07.2015
Dobre porady. Ja ostatnio wzięłam ze sobą "Władcę piasków". Na szczęście, bo pogoda była beznadziejna i trzeba było siedzieć w hotelu :(
Virtualo
01.07.2013
Książkę ze sobą zawsze warto mieć, czy to papierową, czy w formie e-booka. Nigdy nie wiadomo, kiedy wyskoczy nam luźna godzinka na przeczytanie kolejnych kilku rozdziałów. I to przyjemne, i pożyteczne.