dziecko sprząta

Jak zaangażować małe dziecko do wykonywania obowiązków domowych?
AniaAnia - specjalista Tipy.pl

Kilkuletnie dziecko jest jeszcze za małe, aby wziąć odkurzacz i starannie odkurzyć całe mieszkanie jednak możesz zlecić mu kilka zadań, które będzie w stanie wykonać. Zdziwisz się ile dwu - lub trzy latek potrafi wykonać prac domowych. Poniżej znajdziesz listę bezpiecznych czynności do wykonania przez Twojego maluszka.
1
Zbieranie i odkładanie na miejsce zabawek.
2
Wkładanie brudnych rzeczy do kosza na bieliznę.
3
Pomoc przy oddzielaniu kolorowego prania od białego.
4
Wyjmowanie i wrzucanie listów ze skrzynki na listy.
5
Ścieranie kurzu. Daj dziecku ściereczkę lub miotełkę z piór i pokaż jak należy wycierać kurze, prawdopodobnie ono już nie raz Cię obserwowało i doskonale wie co robić. Zabezpiecz teren, aby nie było w zasięgi dziecka niebezpiecznych łatwo tłukących się przedmiotów.
6
Rozpakowywanie i odkładanie na miejsce kupionych artykułów w nietłukących opakowaniach (papier toaletowy, ręczniki papierowe, chleb, makaron itp. pod warunkiem że szafki na te produkty są łatwo dostępne.
7
Dziecko z miotłą
Zmiatanie podłogi za pomocą małej szczotki i szufelki.
8
Nakrywanie do stołu przy użyciu podkładek, serwetek, nietłukących się kubków i talerzy.
9
Sprzątanie ze stołu nie tłukących się przedmiotów, wycieranie nie tłukących się naczyń po myciu, wycieranie wodoodpornych powierzchni za pomocą gąbki lub ściereczki i napełnionego woda spryskiwacza.
10
dziecko myjące naczynia
Mycie, szorowanie i płukanie produktów w zlewie kuchennym, stawiając dziecko na stabilnym i wysokim stołku.
11
Rozdrabnianie sałaty do surówek, łamanie fasoli szparagowej, łuskanie grochu, obieranie kukurydzy, dzielenie brokułów lub kalafiora na kawałki.
12
Dziecko pomaga w kuchni
Krojenie ciasteczek lub kanapek specjalna łopatką. Formowanie klopsików, klusek, obtaczanie mięsa w bułce tartej, mące itp. (po kontakcie rączek dziecka z surowym mięsem koniecznie umyj je przed i po skończonej pracy).
13
Podlewanie kwiatków za pomocą małej konewki.
14
Dziecko myjące lustro
Mycie szyb i luster.
?

Wskazówki
* Pamiętaj że większość zlecanych dziecku czynności muszą odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej, a niektóre z jej pomocą,
* Staraj się jak najmniej ingerować, bo obowiązek domowy wykonywany przez dziecko „samodzielnie” przynosi najwięcej radości i satysfakcji,
* Nie zapominaj pochwalić dziecka po wykonanej pracy.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

topielica
22.08.2013
Są też dostępne zabawkowe odkurzacze -dziecko może więc razem z mamą odkurzac -jakaż to frajda ,przyjdzie czas i odkurzacz ten prawdziwy nie będzie stanowił żadnego problemu.