pamiętnik

Jak prowadzić pamiętnik?

muszka - specjalista Tipy.pl
Pamiętnik jest formą upamiętnienia chwil, które są dla nas ważne. Na jego stronicach możemy również rozważyć istotne kwestie, które nas nurtują. Jednym słowem pamiętnik jest jak najlepszy powiernik, któremu możemy przekazać każdą tajemnicę. Jak założyć i prowadzić pamiętnik? Dowiesz się czytając ten artykuł.
1
Do prowadzenia pamiętnika potrzebny będzie dość gruby zeszyt - najlepiej z twardą okładką. Grubość zeszytu zależy od tego przez jaki czas będziemy chcieli prowadzić zapiski oraz ile będziemy chcieli zapisywać stron dziennie. Twarda okładka nada naszemu pamiętnikowi dłuższą trwałość - zeszyty w miękkich okładkach mają tendencję do gniecenia co później wygląda mało estetycznie. W sprzedaży są dostępne również specjalne zeszyty przystosowane do funkcji pamiętnika. Mają one wyodrębnione miejsce na wpis nazwiska właściciela, oraz każda strona jest wyposażona w miejsce na datę wpisu. Jeśli zależy nam na dyskrecji, możemy również kupić model zapinany na zamek. To zapewni nam prywatność i pewność, że nikt nie zajrzy do naszych zapisek.
2
Pamiętnik to nie dziennik - nie musisz robić w nim zapisków codziennie. Możesz zapisywać sytuacje ważne w Twoim życiu albo refleksje, które Ci się nasuną. Zapisuj również swoje obawy, plany na przyszłość. Nie wahaj się umieszczać tam swojej poezji. Na jego kartach możesz rozluźnić wodze swoich myśli. Przy każdej notatce nie zapominaj dołączyć daty. To pozwoli Ci na szybką weryfikację okoliczności zapisu przy powrotach do notatek. Pamiętnik powinien być subiektywny. Nie staraj się obiektywizować każdego wpisu - ukazuj swój punkt widzenia na dane sprawy. W końcu zapisujesz w nim swoje myśli a nie niczyje inne. Nie staraj się również cenzurować swojego zapisu - no chyba, że ma służyć on osobom trzecim.
3
Jeśli chcesz zachować całkowitą dyskrecję, to powinnaś znaleźć takie miejsce, w którym bez obaw będziesz mogła przechowywać swój pamiętnik. Może to być miejsce pod łóżkiem, na strychu, w starej komodzie - gdziekolwiek gdzie będziesz pewna, że nikt go nie znajdzie. Może to być również kuferek zamykany na klucz. Prywatność zapewni również wcześniej wspominany zamek - dzięki niemu będziesz miała pewność, że Twoje zapiski nie wpadną w ręce niepowołanych osób. Pamiętaj, aby udostępniać swój pamiętnik tylko tym osobom, którym naprawdę ufasz. Dzięki temu unikniesz przykrych rozczarowań oraz zapobiegniesz rozpowszechnieniu swoich sekretów.

Powiązane porady

mapa skarbów
dziecko
akwarium

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Lalis
29.03.2012
Prowadzę pamiętnik według mnie Sylwia ma bardzo fajny sposób prowadzenia pamiętnika. Ja gdy na przykład byłam na imprezie zrobiłam coś takiego: pomalowałam kartkę cieniem do powiek, tuszem do rzęs i pomadką do ust- to były kosmetyki którymi byłam pomalowana
Magda
03.03.2012
Fakt,trochę krótkie i mało ciekawe. Ale by osobę wprowadzić w świat zapisków i pamiętników może i wystarczające [?]...
Sylwia
06.01.2012
Strasznie krótkie, nieprzydatne. Ja mam dziwne i szalone pomysły, co do pamiętników. Np., kiedyś, gdy leciała mi krew, przykleiłam do kartki taśmą klejącą, kawałek chusteczki z moją krwią. Nienormalne, wiem. Ale można było się bardziej co do tego prowadzenia rozpisać. Nic by chyba autora nie ugryzło?