wirusy komputerowe

Jak uniknąć wirusów komputerowych?
muszka - specjalista Tipy.pl

Wirusy komputerowe mogą znajdować się dosłownie wszędzie - na stronach internetowych, podejrzanych programach komputerowych, na przenośnych nośnikach pamięci czy płytach CD. W mgnieniu oka mogą one sparaliżować nasz komputer. Co robić aby uniknąć zainfekowania i utraty danych? Dowiesz się czytając ten artykuł.
1
Zainstaluj program antywirusowy. Będzie chronił on Twój komputer przed wirusami komputerowymi. Niektóre programy oferują również ochronę przed wyłudzaniem danych osobowych. Zazwyczaj takie programy nie są drogie. Jeśli nie posiadasz zasobów pieniężnych na taki wydatek - możesz zainstalować na swoim komputerze bezpłatny program antywirusowy AVG antivirus. Oferuje on nie tylko ochronę przed wirusami, ale także skaner poczty e-mail, czy ochronę przed spamem (niechcianą reklamą w której często podstępnie ukryte są wirusy). Pamiętaj, żeby w miarę regularnie pobierać aktualizacje do swojego programu antywirusowego. Dzięki temu program będzie miał najnowszą bazę wirusów i zapewni nam lepszą ochronę.
2
Unikaj przeglądania podejrzanych stron internetowych. Nie odwiedzaj witryn, których nie jesteś pewien, że są bezpieczne. Po odwiedzaniu takich stron nasz komputer często „łapie infekcję”. Jeśli nie mamy zainstalowanego programu antywirusowego, to możemy nawet nie wiedzieć, że nasz komputer pobrał przez przypadek z jakiejś strony wirusa. Nie jest to jednak regułą. Hakerzy potrafią złamać zabezpieczenia wielu stron umieszczając tam groźne pliki. Wirusy komputerowe czyhają praktycznie w całej Sieci. Często nie pomoże nawet nasza rozwaga - jedyną nadzieję jest wypróbowany program antywirusowy.
3
Nie ściągaj plików, które przesyłają Ci nieznajome osoby. Hakerzy z długim stażem coraz częściej stosują metody szantażu emocjonalnego. Zdarza się, że na naszą pocztę elektroniczną przychodzą wiadomości typu „Gratulacje! Właśnie zostałeś wylosowany do gry o milion złotych! Aby odebrać swoje pieniądze ściągnij plik dołączony w załączniku a następnie wypełnij kupon zgłoszeniowy”. Oczywiście takie wiadomości to zwykłe chwyty, które żerują na naiwności ludzkiej. Nie daj się na to nabrać i miej oczy dookoła głowy.
4
Jeśli często wymieniasz się plikami ze swoimi znajomymi to zadbaj o to, aby ich komputer również był chroniony przez program antywirusowy. Przenosząc pliki z zainfekowanego komputera, przenosimy infekcję do siebie. Przed włożeniem obcego nośnika pamięci do napędu, warto zeskanować jego zawartość aby uniknąć zakażenia wirusem komputerowym.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie