Honda

Jak reklamować samochód kupiony w komisie?

Komis samochodowy to jedno z miejsc, w którym być może czeka twoje wymarzone auto. O czym warto wiedzieć, jeżeli po zakupie okaże się, że nasze nowe cztery kółka mają dużo więcej wad niż przewidywaliśmy?
1
Transakcje komisowe regulują przepisy Kodeksu Cywilnego, oraz ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.
2
Pamiętaj, że osobą odpowiedzialną za oferowany towar (a więc również za jego ewentualne wady) jest właściciel komisu, a nie zlecający sprzedaż. Nabywcę ze zlecającym sprzedaż przedmiotu nie wiąże żaden stosunek umowny, dlatego ewentualne próby zrzucenia odpowiedzialności w tym kierunku są nieuprawnione. Odpowiedzialność sprzedającego rozciąga się również na reklamy towaru, które mogły wprowadzić w błąd nabywcę, oraz na wady ukryte.
3
Odpowiedzialność sprzedającego za towar trwa w zasadzie dwa lata. Jeśli mowa o towarze nieużywanym strony mogą umówić się na skrócenie tego okresu, jednak nie może wynosić mniej niż rok.
4
Przyjmuje się, że sprzedawca odpowiada tylko za te wady, o których klient, patrząc rozsądnie nie mógł wiedzieć przy zakupie, a więc nie należy do nich np. zarysowanie na drzwiach widoczne gołym okiem. Natomiast roszczenia są zasadne jeśli towar nie spełnia oczekiwań nabywcy opartych na zapewnieniach sprzedawcy, odbiega od właściwości cechujących zwykle towar tego rodzaju, lub np. jest kradzione.
5
Na zgłoszenie reklamacji samochodu masz dwa miesiące od daty zauważenia wady (jeśli nie dotrzyma tego terminu, tracisz swoje uprawnienia). By to zrobić, wystarczy wysłać pismo do sprzedawcy.
6
Sprzedający ma 14 dni na ustosunkowanie się do reklamacji (21, jeśli wymagane są badania diagnostyczne w miejscu użytkowania pojazdu). Jeśli do tego czasu tego nie zrobi, można domniemywać że twoje roszczenia zostały uznane.
7
W zasadzie nabywca ma wybór – zażądać usunięcia usterki, lub wymiany auta, jednak jeśli chodzi o samochody używane stosuje się jedynie proceder naprawy na koszt właściciela komisu. Możesz go obciążyć również dodatkowymi kosztami które ponosisz w związku z naprawą, np. kosztem holowania auta do warsztatu.
8
Jeżeli po wymianie stan twojego samochodu się nie poprawił, możesz żądać ponownej naprawy, obniżenia wartości samochodu, lub, jeżeli wada jest istotna albo sprzedawca nie wywiązuje się z naprawy w określonym czasie, odstąpić od umowy (i domagać się zwrotu wpłaconej kwoty).
9
W praktyce sprzedawcy często nie chcą uznać wady za istotną i w związku z tym są problemy z wyegzekwowaniem zwrotu pieniędzy. W takim wypadku pozostaje skarga do rzecznika praw konsumenta, a w skrajnych przypadkach - sąd.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

RealLife
Dzisiaj 10:37
Jeżeli właściciel komisu nie zna się na samochodach, ani nie potrafi zatrudnić odpowiedniego pracownika - nie powinien prowadzić komisu. Nie rozumiał tego przy otwieraniu "biznesu", zrozumie przy wypłacie odszkodowania (firma ubezpieczeniowa nie płaci za brak kompetencji).
KOMIS
Dzisiaj 08:13
a teraz może szanowny redaktor napisze JAKIE PRAWA MA WŁAŚCICIEL KOMISU , i jakie terminy na odzyskanie od oszusta który wstawił mu złoma do odsprzedaży ,(jest tylko pośrednikiem) , co z deweloperemi i antykwariatami ???