Yerba Mate

Jak zaparzać Yerba Mate?
FoxyFoxy - specjalista Tipy.pl

Yerba Mate - naturalny środek zwiększający sprawność ciała oraz umysłu to znany od lat napój, często określany mianem “napoju bogów”. Pijesz Yerba Mate pierwszy raz i nie wiesz jak ją zaparzyć? Poniżej przedstawiamy sposób przyrządzania Yerba Mate. Sposób zaparzania Yerba Mate:
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* Yerba Mate
* Tykwa
* Woda 70 - 80°C

1
Nasypujemy do tykwy (popularne, tradycyjne naczynie) susz herbaty, po czym zalewamy go wodą o temperaturze 70 - 80°C. Za bardzo gorąca woda spowoduje że Yerba nie będzie miała smaku. Yerby nasypujemy według uznania jednak nie więcej niż około 3/4 naczynia.

Woda - najlepiej aby była źródlana lub świeżo filtrowana. Woda gotowana pozbawiona jest dużej ilości tlenu zatem o ile to możliwe, woda służąca do zalania Yerby powinna nie być gotowana. Aby uzyskać odpowiednią temperaturę najlepiej użyć termometru.
2
Zatykamy otwór ręką i odwracamy tykwę do góry nogami po czym delikatnie wstrząsamy. Wolno odwracamy naczynie do pierwotnego stanu i odstawiamy. Liście powinny być ułożone na skos naczynia.
3
Do tykwy wkładamy rurkę przeznaczoną do picia Yerby (Bombillia - metalowa lub bambusowa rurka zakończona sitkiem). Rurkę wsadzamy pomiędzy susz w tym miejscu, gdzie znajduje się go mniej.
4
Małym strumieniem zalewamy Yerbę, najlepiej kierując strumień wody w temp. 70 - 80°C na bombillię, tak aby woda spływając po niej zalała liście herbaty.
5
Wody należy tyle nalać, aż górny poziom liści zostanie przez nią przykryty.
6
Yerbę Mate parzymy około 2-5 minut do czasu aż liście spęcznieją.
?

Wskazówki
* Herbatę można zalewać kilkakrotnie, aż do czasu utraty smaku.
* Yerba Mate można zalewać również zimną wodą. Należy pamiętać, że woda musi być naprawdę zimna i najlepiej z dużą ilością lodu. Zimna Yerba Mate nazywana jest napojem Tereré.
* Yerba Mate możemy pić z dodatkiem cytryny lub mięty.

!

Uwaga!
* Jeśli używamy tykwę pierwszy raz:

1. Nasypujemy do naczynia Yerbę, zalewamy wodą i pozostawiamy na 24h.

2. Kolejnego dnia naczynie opróżniamy i znów zaparzamy w nich herbatę pozostawiając na kolejne 24h.

3. Dokładnie płuczemy oraz czyścimy ścianki tykwy.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

annya74
02.11.2016
Nie wiedziałam że może mi tak bardzo posmakować, dopóki mąż nie kupił kilku gatunków na wypróbowanie. Okazało się strzałem w dziesiątkę i teraz zamiast kawy piję yerba mate. Sklep w którym kupiliśmy susz miał też takie owocowe mieszanki, które polecam zwłaszcza właśnie początkującym.
Alicja
12.09.2008
Yerba jest wspaniała na każdą okazję