Jak pozbyć się pleśni z domu?

Wentylacja
Pojawienie się pleśni w domu to niemały problem – prócz kwestii estetycznych kluczowy jest aspekt zdrowotny. Grzyb powstały w pomieszczeniu jest wyjątkowo niebezpieczny: powoduje choroby układu oddechowego, alergie, zwiększa podatność na infekcje. Mogą też pojawić się problemy ze wzrokiem i bezsennością. Lista schorzeń jest naprawdę długa, dlatego jeśli na ścianie pojawił się nieproszony gość, trzeba działać niemal natychmiastowo. Jak pozbyć się pleśni z domu? Dowiesz się tego z artykułu.

Najbardziej toksyczne kuchenne akcesoria

Inne
Współczesne kuchnie są nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne, zaprojektowane z myślą o tym, by przygotowywanie posiłków było przyjemne, wygodne i szybkie. Wielkim ułatwieniem są zmywarki, mikrofalówki, roboty kuchenne i inne urządzenia. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowoczesnych naczyń i akcesoriów do gotowania, których używanie i mycie zajmuje jak najmniej czasu, a przechowywanie jak najmniej miejsca. Niestety niektóre z nich powstają z materiałów o bardzo niskiej jakości i mogą wydzielać toksyczne substancje przedostające się do pożywienia. Zagrożeniem mogą być także nieprawidłowo używane garnki i naczynia. Sprawdź, na co szczególnie uważać w kuchni.

Trujące rośliny doniczkowe: Kiedy należy zachować ostrożność?

Inne
Domowe rośliny doniczkowe często są chlubą domu. Prócz tego, że cieszą oko, filtrują też powietrze, które często jest zanieczyszczone. Jednak okazuje się, że większość z nich jest trująca. Mając w domu małe dziecko albo zwierzęta, należy zachować szczególną ostrożność – chwila nieuwagi może zakończyć się tragicznie. Nie oznacza to, że od razu trzeba się pozbywać wszystkich, wystarczy trzymać się kilku zasad. Z tego artykułu dowiesz się, które rośliny doniczkowe są trujące.

Jak pozbyć się kuny domowej? Sprawdzone sposoby

Inne
Kuny to jedne z najbardziej uciążliwych zwierząt, które niszczą nasze domy, ogródki, a ostatnio bardzo często i samochody. Kuny z łatwością przegryzą kable samochodowe, zniszczą wycieraczki czy zdrapią lakier z samochodu. Szczególnie powinniśmy uważać na nie latem, gdyż jest ich wówczas najwięcej. Zaczynają atakować jeszcze wiosną. Jak skutecznie walczyć z kunami? Podpowiadamy sprawdzone sposoby.
wilgoć w domu

Jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu?

Okna, drzwi i ściany
Wilgoć jest bardzo niebezpieczna, zarówno dla domu jak i zdrowia. Powoduje pleśń, osłabia odporność ścian, sprzyja powstawaniu plam i jest zaproszeniem dla karaluchów. Dodatkowo, jeśli mieszkasz w wilgotnym środowisku, możesz mieć poważne problemy zdrowotne, począwszy od astmy do alergii. Zobacz jak pozbyć się pleśni.
pożar

Co robić podczas pożaru?

Drogi ewakuacyjne
Pożar to jedna z bardziej niebezpiecznych sytuacji zagrożenia życia. Pożar atakuje nas znienacka. Ciężko go przewidzieć, a gdy już do niego dochodzi, bardzo trudno przed nim uciec. Jednakże jest to możliwe. Należy jedynie zastosować się do kilku wskazówek, które mogą ocalić nam życie. Przyczyn pożaru może być wiele. Począwszy od zwykłego niedopałka, skończywszy na awariach instalacji elektrycznej. Jak wiadomo, ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego też podczas pożaru każda minuta jest na wagę złota. Szybkość rozprzestrzeniania się ognia może zależeć od wielu czynników. Z pewnością do najważniejszych możemy zaliczyć materiały budowlane, z których wykonany jest budynek. Jeśli mamy drewniane obicia ścian, to miejmy wiadomość, że podczas pożaru nasze ściany mogą być główną drogą dla ognia. Jeśli w takich sytuacjach mamy gaśnicę pod ręką, powinniśmy jej użyć. Jeśli nie, to zastosujmy się do poniższych rad.
bałagan w garazu

Rzeczy, których nigdy nie powinnaś trzymać w garażu!

Przechowywanie
Garaż jest zwykle miejscem, w którym przechowujemy wiele rzeczy, w tym narzędzia czy urządzenia, które mamy zamiar naprawić, ale nie wszystko to powinno się tu znaleźć. Zmieniająca się temperatura, nieizolowane podłogi i ograniczona ilość miejsca mogą stanowić problem w przypadku niektórych przedmiotów. Oto niektóre z rzeczy, których nie powinniśmy przechowywać w garażu:
powódź

Co robić podczas powodzi?

Inne
Powodzie stanowią ogromne niebezpieczeństwo i niemal każdego roku są przyczyną ogromnych strat i zniszczeń. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą ci przygotować się na nadchodzący żywioł i ochronić przed nim siebie i swoją rodzinę.
pożar w domu

Jak zapobiegać pożarom w domu?

Czujniki dymu
Nikt z nas nie chce by pożar strawił jego dom i dobytek. Wystarczy jednak zwykła chwila nieuwagi, a może dojść do pożaru. Każdego roku odnotowuje się w Polsce zgony spowodowane pożarami w domu. Można temu zapobiec stosując proste środki ostrożności. Z poniższych punktów dowiesz się, co trzeba zrobić, aby zmniejszyć ryzyko pożaru w domu.
trzęsienie ziemi

Co robić podczas trzęsienia ziemi?

Inne
Trzęsienie ziemi to bardzo niebezpieczne zjawisko. Demonstruje ono bezwzględne siły natury. W Polsce trzęsienia ziemi to rzadkość. Nasz kraj jest położony zasadniczo na obszarze asejsmicznym. Regionem najbardziej narażonym na trzęsienia jest Azja oraz Indonezja, min. Japonia, Chiny, Sumatra. Trzęsienie ma swoje źródło pod powierzchnią Ziemi. Ten punkt jest nazywany ogniskiem trzęsienia ziemi. Fale sejsmiczne rozchodzą się właśnie od tego punktu w kierunku powierzchni Ziemi. Punkt na powierzchni Ziemi znajdujący się nad ogniskiem trzęsienia nosi nazwę epicentrum. Tego typu zjawiska rejestruje się za pomocą specjalnych urządzeń, tzw. sejsmografów. Przeważnie siłę trzęsień określa się w skali Richtera. W tym artykule znajdziesz porady jak zachowywać się podczas trzęsienia Ziemi. Może nie przyda ci się to w Polsce, jednakże za granicą może być pomocne.