Toksyczne i rakotwórcze przedmioty, które masz w domu

Inne
Coraz większą uwagę zwracamy na zdrowy styl życia, aktywność fizyczną czy zbilansowaną dietę. Mamy wiedzę na temat szkodliwych substancji czy konserwantów znajdujących się w wysokoprzetworzonej żywności. Jesteśmy też bardziej świadomi tego, jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasze zdrowie. Niestety, to nie koniec zagrożeń. Okazuje się, że w naszych domach wciąż znaleźć można toksyczne, a nawet rakotwórcze przedmioty, których używamy na co dzień, także w kuchni. Znajdujące się w nich substancje mogą być odpowiedzialne za alergie, astmę, problemy ze skórą i wiele innych schorzeń. Sprawdź, jakie zagrożenia czyhają na ciebie w domu.

Jak pozbyć się pluskiew?

Inne Owady
Wbrew obiegowej opinii, pluskwy nie pojawiają się w miejscach brudnych i zaniedbanych, ale coraz częściej spotyka się je w czystych mieszkaniach. Owady mogą dostać się do domu w przeróżny sposób – nie ma znaczenia, czy mieszkamy na wsi, w domu jednorodzinnym czy blokowisku. Jeśli w domu znalazłeś choć jedną pluskwę, podejmij zdecydowane i radykalne działania. Jak pozbyć się tych uciążliwych szkodników domu? Czy są one niebezpieczne? Jakie choroby mogą przenosić?

Rośliny, które pochłaniają wilgoć w mieszkaniu

Florystyka
Jesienią i zimą w mieszkaniu często pojawia się wilgoć, zwłaszcza gdy jest niedostatecznie ocieplone lub nie ma w nim odpowiedniej wentylacji. We wnętrzach wyczuwa się wtedy specyficzną woń, za którą odpowiadają rozwijające się zarodniki grzybów pleśniowych. Z czasem dochodzi do rozrastania się pleśni, co nie tylko prowadzi do zniszczeń w mieszkaniu, ale też zagraża zdrowiu. Aby pozbyć się wilgoci z domu, należy przede wszystkim zadbać o jego prawidłowe ocieplenie i wentylację oraz regularnie wietrzyć pomieszczenia. Oprócz tego warto zainwestować w pochłaniacze wilgoci, ale niekoniecznie trzeba wydawać sporo pieniędzy na urządzenia elektryczne. Naturalnymi osuszaczami powietrza mogą być też niektóre rośliny doniczkowe, które pobierają wodę nie tylko z korzeni, ale również z otoczenia. Tym samym skutecznie mogą zredukować poziom wilgotności powietrza. Które gatunki najlepiej pochłaniają wilgoć?

Jak pozbyć się kuny domowej? Sprawdzone sposoby

Inne
Kuny to jedne z najbardziej uciążliwych zwierząt, które niszczą nasze domy, ogródki, a ostatnio bardzo często i samochody. Kuny z łatwością przegryzą kable samochodowe, zniszczą wycieraczki czy zdrapią lakier z samochodu. Szczególnie powinniśmy uważać na nie latem, gdyż jest ich wówczas najwięcej. Zaczynają atakować jeszcze wiosną. Jak skutecznie walczyć z kunami? Podpowiadamy sprawdzone sposoby.

Jak pozbyć się szczura z domu?

Inne
Szczury to gryzonie, które chętnie osiedlają się w naszych domach: w piwnicach, spiżarniach oraz na strychach. Miejsca te zapewniają im schronienie oraz łatwy dostęp do pokarmu. Jeśli podejrzewasz ich obecność w mieszkaniu, musisz szybko podjąć zdecydowane kroki. Gryzonie te są nosicielami wielu niebezpiecznych dla zdrowia chorób, a w obliczu wygodnego dla nich lokum, niełatwo jest je usunąć. Jak się pozbyć szczura z domu? Sprawdźmy.
bałagan w garazu

Rzeczy, których nigdy nie powinnaś trzymać w garażu!

Przechowywanie
Garaż jest zwykle miejscem, w którym przechowujemy wiele rzeczy, w tym narzędzia czy urządzenia, które mamy zamiar naprawić, ale nie wszystko to powinno się tu znaleźć. Zmieniająca się temperatura, nieizolowane podłogi i ograniczona ilość miejsca mogą stanowić problem w przypadku niektórych przedmiotów. Oto niektóre z rzeczy, których nie powinniśmy przechowywać w garażu:
pożar w domu

Jak zapobiegać pożarom w domu?

Czujniki dymu
Nikt z nas nie chce by pożar strawił jego dom i dobytek. Wystarczy jednak zwykła chwila nieuwagi, a może dojść do pożaru. Każdego roku odnotowuje się w Polsce zgony spowodowane pożarami w domu. Można temu zapobiec stosując proste środki ostrożności. Z poniższych punktów dowiesz się, co trzeba zrobić, aby zmniejszyć ryzyko pożaru w domu.
powódź

Co robić podczas powodzi?

Inne
Powodzie stanowią ogromne niebezpieczeństwo i niemal każdego roku są przyczyną ogromnych strat i zniszczeń. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą ci przygotować się na nadchodzący żywioł i ochronić przed nim siebie i swoją rodzinę.
pożar

Co robić podczas pożaru?

Drogi ewakuacyjne
Pożar to jedna z bardziej niebezpiecznych sytuacji zagrożenia życia. Pożar atakuje nas znienacka. Ciężko go przewidzieć, a gdy już do niego dochodzi, bardzo trudno przed nim uciec. Jednakże jest to możliwe. Należy jedynie zastosować się do kilku wskazówek, które mogą ocalić nam życie. Przyczyn pożaru może być wiele. Począwszy od zwykłego niedopałka, skończywszy na awariach instalacji elektrycznej. Jak wiadomo, ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego też podczas pożaru każda minuta jest na wagę złota. Szybkość rozprzestrzeniania się ognia może zależeć od wielu czynników. Z pewnością do najważniejszych możemy zaliczyć materiały budowlane, z których wykonany jest budynek. Jeśli mamy drewniane obicia ścian, to miejmy wiadomość, że podczas pożaru nasze ściany mogą być główną drogą dla ognia. Jeśli w takich sytuacjach mamy gaśnicę pod ręką, powinniśmy jej użyć. Jeśli nie, to zastosujmy się do poniższych rad.
Sejf w ścianie

Jak zrobić sejf w domu?

Inne
Sejf w ścianie, to wspaniałe miejsce do schowania małych wartościowych przedmiotów. Jest on bardziej użyteczny, niż schowek w banku. Nie jest trudny do zainstalowania, wiec sam możesz go zamontować. Najtrudniejszym etapem, będzie jego przycięcie do rozmiaru i stylu jaki chcesz.