Jak i czym wyczyścić piekarnik?

Środki czyszczące
Czyszczenie piekarnika należy do jednych z najbardziej żmudnych czynności podczas sprzątania. Przy pieczeniu różnych dań z czasem osadza się w nim tłuszcz i resztki jedzenia. Zaschnięte plamy nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale mogą też zwiększać ryzyko zapalenia się lub uszkodzenia piekarnika. W dodatku swąd spalenizny przenosi się na jedzenie. Dlatego należy regularnie dbać o to, by piekarnik był czysty i lśniący. Wbrew pozorom nie trzeba do tego drogich detergentów i dużego wysiłku. Przy użyciu prostych domowych sposobów z pomocą sody, octu, cytryny czy boraksu wnętrze piekarnika będzie zawsze w dobrym stanie. Poniżej przedstawiamy najlepsze z nich.

Jak dbać o zmywarkę i pozbyć się przykrego zapachu?

Zmywarki
Zmywarka to bardzo przydatny sprzęt w domu – dzięki niej nie tracimy tak dużo czasu na mycie naczyń. Jednak, żeby działała jak należy i służyła przez lata, należy o nią regularnie dbać. Z czasem bowiem zbierają się w niej resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia, a dodatkowo może wydobywać się z niej nieprzyjemny zapach. Taka zmywarka nie umyje dokładnie naczyń, na których może pozostawać nieestetyczny osad. Dlatego konieczne jest jej gruntowne czyszczenie, aby należycie spełniała swoją funkcję. Kluczowe jest przestrzeganie kilku zasad pielęgnacji sprzętu, jak na przykład opłukanie naczyń przed zmywaniem, czyszczenie filtra i uszczelek, odkamienianie czy odświeżanie zmywarki. W jej czyszczeniu pomóc nam mogą tanie i łatwo dostępne produkty, takie jak ocet, soda czy kwasek cytrynowy. Jak więc skutecznie zadbać o zmywarkę i usunąć z niej brzydkie zapachy?

Jak wyczyścić okap z tłuszczu?

Sprzątanie kuchni
Na okapie nad kuchenką zbiera się z czasem tłusta warstwa brudu i kurzu. Taki okap nie dość, że nie wygląda przyjemnie, to jeszcze nie pomaga w wentylacji oparów. Jego czyszczenie to jedna z najbardziej uciążliwych czynności podczas sprzątania. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, by bez zbędnego wysiłku pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i tłuszczu z okapu. Pomogą nam w tym niezastąpione w kuchni ocet, soda oczyszczona, płyn do mycia naczyń czy nawet oliwa z oliwek. Jak przy ich użyciu wyczyścić okap? Podpowiadamy.
Mycie w zmywarce

6 błędów, jakie prawdopodobnie popełniasz używając swojej zmywarki

Mycie naczyń
Około 75% gospodarstw domowych cieszy się posiadaniem zmywarki do naczyń. Dzięki temu mieszkańcy domu nie muszą spędzać kilku godzin tygodniowo, pochylając się nad zlewem. Mimo to istnieje wciąż mnóstwo nieporozumień dotyczących tego, jak najlepiej zmywać naczynia– niektóre z nich mogą zaskoczyć nawet najbardziej perfekcyjnych gospodarzy.
jak czyścić opiekacz grill elektryczny

Jak wyczyścić elektryczny grill - opiekacz?

Narzędzia czyszczące
Domowy sprzęt kuchenny bardzo szybko się brudzi. Warto dbać o niego, gdyż z pełnią swej wydajności i jak najdłużej będzie nam służył. Przy każdym użyciu opiekacza, brud i tłuszcz przywiera jeszcze mocniej do powierzchni. Spływa w zakamarki powodując dziwny zapach przy korzystaniu z opiekacza. Przeczytaj jak szybko i łatwo wyczyścisz swój opiekacz grill elektryczny.
stal nierdzewna

Jak czyścić sprzęt AGD ze stali nierdzewnej?

Środki czyszczące
Domowe sprzęty ze stali nierdzewnej mają swoje wady i zalety. Ich największą wadą jest to, iż każde nawet najmniejsze dotknięcie palcem jest na nich widoczne. Może to doprowadzić do szału każdą gospodynie domową. Po przetestowaniu paru środków, odkryłam ten. Naturalny, nieszkodliwy dla nas i dzieci. Poznaj moją tajemnicę lśniących sprzętów ze stali.
płyta ceramiczna

Jak czyścić płytę ceramiczną?

Sprzątanie kuchni
Każda z gospodyń pragnie by jej kuchnia była czysta i lśniąca i była powodem do dumy. Zdarza się, że pomimo dbania o kuchnię, nie wszystko da się łatwo usunąć i domyć. Czysta kuchenka to dla każdej gospodyni sprawa priorytetowa. Poznaj naturalną tajemnicę czystej i lśniącej płyty ceramicznej.
Ekspres do kawy

Jak czyścić ekspres do kawy?

Drobne AGD
Ciągle zapominasz o kupnie specjalnych preparatów do czyszczenia ekspresów do kawy? Masz dość kawy, która przypomina wodę z mułem? Często jest to związane z osadem, który zbiera się w ekspresach do kawy. Nie musisz kupować drogich tabletek bądź płynów. Równie skuteczny w czyszczeniu ekspresów jest zwykły ocet. W tym artykule opiszemy jak to zrobić.
zmywarka

Jak naprawić zatkaną zmywarkę?

Zmywarki
Zmywarki są zbawieniem dla tych, którzy nie lubią zmywać naczyń. Są naprawdę wspaniałym wynalazkiem, choć niestety, nie są perfekcyjne. Czasami odpływ wody potrafi się zatkać resztkami jedzenia. Wtedy nasz sprzęt nie działa poprawnie, tak jak powinien. Zanim jednak zadzwonisz po hydraulika jest coś, co możesz zrobić samodzielnie. Tylko przeczytaj.
żelazko

Jak czyścić przypalone żelazko?

Prasowanie
Żelazko jest popularnym sprzętem domowym, a mimo to niewielu ludzi wie, jak prawidłowo powinno się go czyścić. Trzeba jednak pamiętać, że zanim zabierzemy się za czyszczenie żelazka, powinniśmy poczekać, aż całkowicie wystygnie. Czyszcząc nagrzane żelazko możesz nie tylko się poparzyć, ale również nie przyniesie to żadnego rezultatu. Poniżej znajdziesz kilka bardzo przydatnych wskazówek, jak czyścić żelazko.