Rośliny, które pochłaniają wilgoć w mieszkaniu

Florystyka
Jesienią i zimą w mieszkaniu często pojawia się wilgoć, zwłaszcza gdy jest niedostatecznie ocieplone lub nie ma w nim odpowiedniej wentylacji. We wnętrzach wyczuwa się wtedy specyficzną woń, za którą odpowiadają rozwijające się zarodniki grzybów pleśniowych. Z czasem dochodzi do rozrastania się pleśni, co nie tylko prowadzi do zniszczeń w mieszkaniu, ale też zagraża zdrowiu. Aby pozbyć się wilgoci z domu, należy przede wszystkim zadbać o jego prawidłowe ocieplenie i wentylację oraz regularnie wietrzyć pomieszczenia. Oprócz tego warto zainwestować w pochłaniacze wilgoci, ale niekoniecznie trzeba wydawać sporo pieniędzy na urządzenia elektryczne. Naturalnymi osuszaczami powietrza mogą być też niektóre rośliny doniczkowe, które pobierają wodę nie tylko z korzeni, ale również z otoczenia. Tym samym skutecznie mogą zredukować poziom wilgotności powietrza. Które gatunki najlepiej pochłaniają wilgoć?

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z rur?

Środki czyszczące
Nieprzyjemny zapach wydobywający się z rur kanalizacyjnych w kuchni czy łazience to prawdziwa zmora. Powstaje, gdy zbyt długo w odpływach zalegają resztki jedzenia, włosy czy osad z detergentów. To doskonałe środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, a także pleśni i stęchłej woni. Dlatego należy regularnie czyścić i udrażniać rury, aby się nie zapychały i lśniły czystością. Wbrew pozorom nie potrzebujemy do tego drogich środków czyszczących, wystarczą tanie i sprawdzone sposoby, by pozbyć się z rur brzydkich zapachów. Jak wykorzystać do tego sodę kalcynowaną, ocet czy też sodę oczyszczoną? Podpowiadamy.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Instalacje Gazowe
Wraz ze zbliżającym się sezonem grzewczym warto skorzystać z kilku trików, które pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze bez jednoczesnego skręcania grzejników i marznięcia. Jesień to najlepszy czas na przegląd instalacji, uszczelnienie okien oraz czyszczenie wentylacji. Dzięki kilku prostym czynnościom jesteśmy w stanie obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 30 procent. Sprawdź, jak łatwo i skutecznie zabezpieczyć dom przed zimą.
osuszacz powietrza

Jak zrobić domowy osuszacz powietrza?

Nietypowe zastosowania
Nadmierna wilgotność w pomieszczeniu jest szkodliwa nie tylko dla nas, lecz również uszkadza meble, ściany i dywany. W pomieszczeniach w których występuje wilgoć rozwija się pleśń, najczęściej wokół okien i drzwi. Osuszacz można bez problemu kupić w sklepie, lecz można również zrobić go samemu w domu.
nawilżanie powietrza

Jak zrobić domowy nawilżacz powietrza na kaloryfer?

Ogrzewanie i Klimatyzacja
Od początku sezonu grzewczego, wszyscy musimy zmierzyć się z problemem suchego powietrza w mieszkaniu. Niektórzy martwią się, że coraz trudniej oddychać, podczas gdy inni martwią się o rośliny, które stale potrzebują wilgoci. Wdychając suche powietrze stajemy się bardziej podatni na infekcje. Sezon grzewczy rozpoczął się, więc skorzystaj z naszej rady i zrób domowej roboty nawilżacz powietrza.
regulacja okien

Jak wyregulować okna na zimę?

Ogrzewanie i Klimatyzacja
Nadeszły zimne dni. Pomimo ogrzewania w pokoju jest nadal zimno, od okna czuć chłód. To znak, że okna nie są szczelne. Konieczna może być zmiana trybu okna z letniego na zimowy bądź wymiana uszczelek.

Jak skutecznie usunąć plamy ze ścian?

Usuwanie plam
Profesjonalnie pomalowane i czyste ściany to ozdoba każdego wnętrza. Bez wątpienia najefektowniej prezentują się zaraz po remoncie. Niestety z każdym kolejnym miesiącem, stają się bardziej wyblakłe, no i brudne. Dbanie o czystość ścian nie jest proste, szczególnie gdy w domu są dzieci. Ich brudne rączki odbite są prawie wszędzie! Poza tym, komu z nas nie zdarzyło się poplamić ściany? Te, które mają już kilka lat, to zazwyczaj mieszanka różnych plam. Problem może pojawić się, gdy chcemy szybko pozbyć się zabrudzeń. Jak usunąć plamę z tłuszczu, jak z kawy, a jak tę, która zaschła kilka miesięcy temu? Czym wyczyścić ścianę przed malowaniem? Właśnie na te pytania postaramy się odpowiedzieć.
odkręcanie śruby

Jak odkręcić śrubę bez odpowiedniego klucza?

Nietypowe zastosowania
Kiedy potrzebujesz odkręcić śrubę, a nie masz odpowiedniego klucza, wówczas pojawia się problem. Gorączkowo szukasz narzędzie w całym domu. To wszystko zajmuje dużo czasu. W takiej sytuacji warto znać prostą sztuczkę, która zaoszczędzi czas i nerwy.
Wgniecenie w meblach drewnianych

Jak usunąć wgniecenia w drewnie?

Drobne Naprawy Domowe
Wgniecenia w meblach i podłodze drewnianej najlepiej usunąć szpachlówką w kolorze drewna lub zabarwionym woskiem jednak zanim to zrobisz, polecam poniższą metodę z parą a dokładniej ze zwilżoną ściereczką i żelazkiem. Ta technika najlepiej się sprawdza w przypadku drewna nielakierowanego. Uwaga! Jeśli drewno jest czymś pomalowane to dobrze jest wykonać wcześniej próbę w niewidocznym miejscu (pod wpływem ciepła wierzchnia warstwa może się uszkodzić).
Jak pozbyć się zapachu wilgoci?

Jak pozbyć się zapachu wilgoci?

Nietypowe zastosowania
Spośród wszystkich zapachów, jakie możemy znaleźć w domu, z pewnością zapach stęchlizny należy do najgorszych. I niestety jest również powszechny. Czai się w ciemnych, wilgotnych kątach twojego domu. Jeśli szukasz szybkiego sposobu na jego usunięcie, to musisz wiedzieć, że taki nie istnieje. Zapach wilgoci może rozwinąć się dosłownie w ciągu nocy, szczególnie jeśli na zewnątrz jest wilgotno i duszno. Pozbycie się tego zapachu - i pewność, że nie powróci – to ciągły wysiłek. Na szczęście jednak nie jest to wysiłek zbyt duży. Jeśli zidentyfikujesz źródło zapachu, możesz się pozbyć go dość łatwo i jedynie przy użyciu produktów, które znajdziemy w większości spiżarni. Najtrudniej jest jednak właśnie znaleźć to źródło. Reszta? Wytrwałość.