zastrzeżenie dowodu przez internet

Czy można zastrzec dowód osobisty przez Internet?

Prawo Cywilne
Gdy na wakacjach stracimy dowód osobisty, jak najszybciej powinniśmy zastrzec go w banku. Nie musi być to bank, którego jesteśmy klientami. Możemy pójść do dowolnego oddziału jakiegokolwiek banku w Polsce. Zgłoszenie trafi do bazy dokumentów zastrzeżonych, z której korzystają wszystkie banki. Jednak co zrobić, gdy jesteśmy za granicą lub najzwyczajniej nie mamy czasu na wizytę w banku? Czy możemy zastrzec dowód osobisty przez Internet?
wycieczka

Wakacyjne oferty wyjazdów - jak je sprawdzać?

Ogólne porady
Letnie wyjazdy planujemy długo, szukamy pięknego miejsca, oszczędzamy… Co można zrobić, żeby nic nas nie zaskoczyło? Sprawdzenie wakacyjnej oferty to podstawa. Nic nie kosztuje, a uchroni nas przed przykrymi niespodziankami. Na co zwrócić uwagę w ofercie last minute? Czy pokój od strony morza to to samo co pokój z widokiem na morze? Gdzie sprawdzić wiarygodność biura podróży? Dlaczego jedno all inclusive drugiemu nierówne? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej.
pies

Prawa i obowiązki właścicieli zwierząt

Pies w Domu
W Polsce w co drugim mieszkaniu jest pies. Miłośnicy kotów często mają je po dwa. Właściciele muszą dbać o swoich pupili! Ile zwierząt można trzymać w mieszkaniu? Psy jakich ras uważane są za agresywne i należy prowadzać je w kagańcu? Czy można trzymać psa na podwórku na uwięzi? Jakich zasad muszą przestrzegać hodowcy? Przypominamy, co nakazują przepisy.
timeshare umowa

Co to jest timeshare?

Prawo Cywilne
Timeshare to instytucja stosunkowo nowa w Polskim prawie, gdyż ustawa regulująca jej stosowanie pochodzi z roku 2011. Timeshare przywędrował do nas z USA (gdzie znajduje się obecnie około 41% światowych ośrodków timeshare) i oznacza prawo do korzystania z nieruchomości w określonym czasie. Dzięki timeshare możemy spędzić wakacje w hotelu, apartamencie, czy domku letniskowym na który przy klasycznej umowie najmu nie byłoby nas stać. Na czym polega i jak powinna wygląda taka umowa oraz jak uchronić swoje prawa przed nieuczciwymi przedsiębiorcami?

Co może komornik a czego nie?

Prawo Cywilne
Komornicy muszą działać zgodnie z ustawą o komornikach sądowych i egzekucji. Zapisano w niej szczegółowo, do czego mają prawo i jakie są ich obowiązki. Z punktu widzenia dłużnika najważniejsze jest oczywiście to, że według prawa nie może on zostać zupełnie pozbawiony środków do życia. Warto też wiedzieć, że komornik ma prawo przyjść do naszego domu tylko w dni urzędowe i w soboty w godzinach 7.00-21.00. Poniżej znajdziecie przydatne informacje na temat uprawnień komornika.
Sposoby na kłopotliwego sąsiada

Sposoby na kłopotliwego sąsiada

Prawo Cywilne
Wszyscy mamy sąsiadów: w bloku, apartamentowcu czy domu. Niestety, bywa, że wyznają oni zasadę: „Wolnoć Tomku w swoim domku” i skutecznie uprzykrzają nam życie. Można spróbować się z nimi dogadać, a jeżeli się to nie uda, to możemy sięgnąć po stosowne przepisy prawne. Nie musimy godzić się na to, co przeszkadza nam w codziennym życiu. Mieszkanie w bloku ma zalety i wady. Nie musimy martwić się o odśnieżanie czy wywóz śmieci, bo o to dba zarządca. A i koszty remontów nie są tak wielkie, gdyż dzielimy je z sąsiadami. Ale to właśnie oni często bywają przyczyną naszej udręki...
Komornik

Jak się bronić przed komornikiem?

Prawo Cywilne
Komornik na wniosek wierzyciela i na podstawie orzeczenia z nadaną przez sąd klauzulą wykonalności, by odzyskać czyjeś długi, rozpoczyna postępowanie egzekucyjne. Sposób egzekucji zależny jest od woli wierzyciela, a Najczęściej komornik ściąga pieniądze z pensji albo rachunków bankowych. Gdy jest to niemożliwe, a wierzyciel złożył wniosek o zajęcie ruchomości komornik może zająć rzeczy należące do dłużnika i wystawić je na licytację. Wyjaśniam jak to wygląda w praktyce.
biuro adwokackie

Jak znaleźć dobrego adwokata?

Prawo Cywilne

Ocena kompetencji adwokata jest niezwykle skomplikowana. Przychodzimy do biura adwokackiego, widzimy pięknie urządzone wnętrza i elegancką, poważną osobę siedzącą za wielkim biurkiem, która przemawia do nas w niezrozumiałym dla nas języku. Osoba ta, zaczyna nas o coś pytać, ale czasami mamy wrażenie, że mówi po chińsku, więc po prostu kiwamy głowami i myślimy sobie, jakiż to mądry człowiek z nami rozmawia.

 

W ocenie kompetencji prawnika powinna pomóc nam nasza intuicja oraz umiejętność rozpoznawania prawdziwych wartości drugiego człowieka. Nie powinieneś się zdziwić, że większość prawników znajdzie dla ciebie czas dopiero w momencie, gdy powierzysz w ich ręce swoją sprawę - wówczas, gdy prawnik chce zarobić. Nigdy nie bój się jednak zadawania pytań - musisz je zadać, zanim wybierzesz sobie adwokata. W końcu to od niego będzie zależało czy wygrasz sprawę czy nie. Nie daj się zwieść niezrozumiałym językiem, zarozumiałością ani nie pozwól się zdominować.

 

Poniżej przedstawiam listę pytań, które zadaj najpierw sobie a później prawnikowi. Pytania te pomogą ci w ocenie czy konkretny prawnik faktycznie pomoże Ci w danej sprawie.

koszty kancelarii prawnych

Jak nie dać się oskubać prawnikowi?

Prawo Cywilne
Duże kancelarie prawne i firmy prawnicze biorą pieniądze dosłownie za wszystko - także za rozmowę telefoniczną czy ksero dokumentów. Jeśli chcesz zaoszczędzić - lepiej napij się herbaty w domu. Poniżej przedstawiam kilka porad dotyczących unikania zbędnych kosztów za usługi prawne.
Co zrobić ze spadkiem

Co zrobić ze spadkiem?

Spadki i darowizny
Wraz z momentem śmierci spadkodawcy, dla spadkobiercy otwiera się droga, która prowadzi do spadku. Spadek jako przedmiot dziedziczenia stanowi pewną całość, na którą mogą się składać nie tylko aktywa, ale również i długi spadkowe. Sytuacja ta dotyczy zarówno spadku dziedziczonego ustawowo (czyli według zasad przewidzianych w przepisach kodeksu cywilnego) jak i poprzez testament zależnie od woli spadkodawcy. Co w takiej sytuacji może zrobić potencjalny spadkobierca? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze zagadnienia dotyczące spadków.