zastrzeżenie dowodu przez internet

Czy można zastrzec dowód osobisty przez Internet?

Prawo Cywilne
Gdy na wakacjach stracimy dowód osobisty, jak najszybciej powinniśmy zastrzec go w banku. Nie musi być to bank, którego jesteśmy klientami. Możemy pójść do dowolnego oddziału jakiegokolwiek banku w Polsce. Zgłoszenie trafi do bazy dokumentów zastrzeżonych, z której korzystają wszystkie banki. Jednak co zrobić, gdy jesteśmy za granicą lub najzwyczajniej nie mamy czasu na wizytę w banku? Czy możemy zastrzec dowód osobisty przez Internet?
wycieczka

Wakacyjne oferty wyjazdów - jak je sprawdzać?

Ogólne porady
Letnie wyjazdy planujemy długo, szukamy pięknego miejsca, oszczędzamy… Co można zrobić, żeby nic nas nie zaskoczyło? Sprawdzenie wakacyjnej oferty to podstawa. Nic nie kosztuje, a uchroni nas przed przykrymi niespodziankami. Na co zwrócić uwagę w ofercie last minute? Czy pokój od strony morza to to samo co pokój z widokiem na morze? Gdzie sprawdzić wiarygodność biura podróży? Dlaczego jedno all inclusive drugiemu nierówne? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej.
pies

Prawa i obowiązki właścicieli zwierząt

Pies w Domu
W Polsce w co drugim mieszkaniu jest pies. Miłośnicy kotów często mają je po dwa. Właściciele muszą dbać o swoich pupili! Ile zwierząt można trzymać w mieszkaniu? Psy jakich ras uważane są za agresywne i należy prowadzać je w kagańcu? Czy można trzymać psa na podwórku na uwięzi? Jakich zasad muszą przestrzegać hodowcy? Przypominamy, co nakazują przepisy.
biuro adwokackie

Jak znaleźć dobrego adwokata?

Prawo Cywilne

Ocena kompetencji adwokata jest niezwykle skomplikowana. Przychodzimy do biura adwokackiego, widzimy pięknie urządzone wnętrza i elegancką, poważną osobę siedzącą za wielkim biurkiem, która przemawia do nas w niezrozumiałym dla nas języku. Osoba ta, zaczyna nas o coś pytać, ale czasami mamy wrażenie, że mówi po chińsku, więc po prostu kiwamy głowami i myślimy sobie, jakiż to mądry człowiek z nami rozmawia.

 

W ocenie kompetencji prawnika powinna pomóc nam nasza intuicja oraz umiejętność rozpoznawania prawdziwych wartości drugiego człowieka. Nie powinieneś się zdziwić, że większość prawników znajdzie dla ciebie czas dopiero w momencie, gdy powierzysz w ich ręce swoją sprawę - wówczas, gdy prawnik chce zarobić. Nigdy nie bój się jednak zadawania pytań - musisz je zadać, zanim wybierzesz sobie adwokata. W końcu to od niego będzie zależało czy wygrasz sprawę czy nie. Nie daj się zwieść niezrozumiałym językiem, zarozumiałością ani nie pozwól się zdominować.

 

Poniżej przedstawiam listę pytań, które zadaj najpierw sobie a później prawnikowi. Pytania te pomogą ci w ocenie czy konkretny prawnik faktycznie pomoże Ci w danej sprawie.

koszty kancelarii prawnych

Jak nie dać się oskubać prawnikowi?

Prawo Cywilne
Duże kancelarie prawne i firmy prawnicze biorą pieniądze dosłownie za wszystko - także za rozmowę telefoniczną czy ksero dokumentów. Jeśli chcesz zaoszczędzić - lepiej napij się herbaty w domu. Poniżej przedstawiam kilka porad dotyczących unikania zbędnych kosztów za usługi prawne.
detektyw

Jak wybrać dobrego detektywa?

Rozwód i Ustanie Małżeństwa
Wiele osób zmuszonych jest skorzystać z pomocy prywatnego detektywa i staje przed wyborem, jakie biuro detektywistyczne wybrać, żeby sprawa była załatwiona szybko i profesjonalnie. W tym artykule postaram się udzielić kilku wskazówek, jak można szybko i w prosty sposób dokonać oceny rzetelności biura detektywistycznego.
Dowód osobisty

Jak wyrobić sobie dowód osobisty?

Paszport i dokumenty
Dowód osobisty to najważniejszy dokument tożsamości. Niemożliwością jest, aby po ukończeniu 18 roku życia go nie posiadać. Każdy z nas ma obowiązek go wyrobić. Co, jeśli gubisz się w gąszczu biurokracji i nie wiesz od czego zacząć? Porady znajdziesz poniżej.

Podstawowe prawa podróżujących samolotem

Prawo Cywilne
Udajesz się w podróż samolotem. Czekasz z niecierpliwością na lotnisku a nagle okazuje się, że twój lot został odwołany. Nie denerwuj się! Wykorzystaj prawa, które ci przysługują.

Prawo cywilne - o jakich terminach powinniśmy wiedzieć?

Prawo Cywilne
Ten artykuł warto zachować. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy nie będziemy uczestniczyć w postępowaniu przed sądem. A w takiej sytuacji trzeba znać różne terminy obowiązujące w prawie cywilnym. Jeśli ich nie dochowamy, sąd może nie wziąć pod uwagę naszych wniosków, albo wręcz zamkniemy sobie drogę do dalszego postępowania przed sądem. Sąd po zakończeniu postępowania ogłasza orzeczenie. Orzeczenia dzielimy na postanowienia sądu (zazwyczaj przysługuje od nich zażalenie) lub wyroki (w tym przypadku środkiem odwoławczym jest apelacja). Postanowienie sąd może wydać także wtedy, gdy sprawa nie zostaje zakończona – np. w czasie sprawy rozwodowej wydaje postanowienie o kontaktach z dzieckiem.
timeshare umowa

Co to jest timeshare?

Prawo Cywilne
Timeshare to instytucja stosunkowo nowa w Polskim prawie, gdyż ustawa regulująca jej stosowanie pochodzi z roku 2011. Timeshare przywędrował do nas z USA (gdzie znajduje się obecnie około 41% światowych ośrodków timeshare) i oznacza prawo do korzystania z nieruchomości w określonym czasie. Dzięki timeshare możemy spędzić wakacje w hotelu, apartamencie, czy domku letniskowym na który przy klasycznej umowie najmu nie byłoby nas stać. Na czym polega i jak powinna wygląda taka umowa oraz jak uchronić swoje prawa przed nieuczciwymi przedsiębiorcami?