Nastolatki
- Seksualność
- Zakładanie Rodziny
- Rodzicielstwo
- Ciąża
- Dzieci
- Noworodki
- Niemowlaki
- Miłość i Randki
- Rodzina
- Małżeństwo
- Rozwód
- Przyjaźń
Strona głównaRodzina i związkiNastolatki
Rozwój nastolatkaWychowanie młodzieżySzkołaMłodzież i zagrożeniaAlkoholRandki i SeksNarkotykiCiąże nastolatekPierwsza pracaŻycie towarzyskie nastolatkaWakacje nastolatkaPalenie papierosów
Pokaż wszystkie 
4 znaki świadczące o tym, że twoje dziecko ma problemy
Wychowanie młodzieżyKażdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, dba o nie i stara się czuwać nad jego bezpieczeństwem i zdrowiem. Jeśli jesteś w trakcie rozwodu, zmiany miejsca zamieszkania lub nastąpiły inne ważne zmiany w twoim życiu, najprawdopodobniej jesteś jeszcze bardziej czujna. Ale zaraz też powtarzasz sobie, że przecież nic złego z nim się nie dzieje. Często jednak rodzice przegapiają pierwsze znaki ostrzegawcze świadczące o tym, że ich dorastająca pociecha ma problemy. Zapoznaj się z nimi, dowiedz się też, co należy robić w takim przypadku.

Jak wychowywać nastolatków?
Wychowanie młodzieży“Małe dzieci - mały kłopot, duże dzieci - duży kłopot” mówi popularne polskie przysłowie. A największy kłopot to wychowanie nastolatka. Jak przygotować się do tego wyzwania? Co robić, by dziecięcy egocentryzm nie przekształcił się w całkiem dorosły egoizm? Wskazówki, które przeczytasz poniżej, to oczywiście jedynie wierzchołek góry lodowej, ale naprawdę warto wziąć je na poważnie i jak najszybciej wprowadzić w życie.

Roszczeniowa postawa u nastolatka - jak reagować?
Wychowanie młodzieży„Kup mi tę bluzkę!”, „Wszyscy mają tablet, tylko nie ja!” – twoje dziecko żąda coraz więcej i nie przyjmuje odmowy? Dowiedz się, jak reagować na jego zachowanie. Nastolatki stosują wiele różnych taktyk, by coś na nas wymóc. Grożą: „Bo przestanę się uczyć!”, manipulują: „Pojadę do babci, jeśli dacie mi pieniądze na koncert!” albo podlizują się: „Sprzątnąłem pokój, mogę umyć ci samochód, ale…”. A gdy to nie działa, słyszymy: „Nienawidzę cię! Jesteś okropna!”. Jeśli potrafimy wymienić wszystkie te sposoby jednym tchem, to znaczy, że często mamy z nimi do czynienia i, co gorsza, prawdopodobnie im ulegamy.

Jak pomóc nieśmiałemu nastolatkowi?
Rozwój nastolatkaNie każde dziecko potrafi znaleźć wspólny język z kolegami z nowej klasy. Możesz mu w tym pomóc. Dopóki twoje dziecko było małe, miałaś większy wpływ na jego kontakty z rówieśnikami. Ale teraz nie wkroczysz do szkoły nastoletniego syna lub córki i nie powiesz jego kolegom: „On /ona jest super! Dlaczego tego nie widzicie i nie chcecie się z nim przyjaźnić?!”. Smutno ci patrzeć na twoje samotne dziecko… Co możesz zrobić? Okazując mu wsparcie, sprawisz, że łatwiej będzie mu się odnaleźć w tej sytuacji.

Jak namówić rodziców do wyjazdu z przyjaciółmi?
Wakacje nastolatkaRodzice rozumieją, że dzieci potrzebują ochrony, czasem przed samym sobą. Jednak w pewnym momencie muszą oni zaufać swoim dzieciom i pozwolić im robić pewne rzeczy samodzielnie. Jednak choć zdają oni sobie z tego sprawę, nie jest to dla nich wcale takie łatwe. Być może potrzebują oni trochę zachęty i dodatkowych znaków od swoich dzieci, aby pozwolić im samodzielnie podróżować z przyjaciółmi.

Jak sprawić, aby dziewczyna była szczęśliwa?
Randki i SeksCo zrobić, aby dziewczyna była szczęśliwa, zadowolona i jeszcze bardziej zakochana w Tobie? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek w jaki sposób sprawić, aby związek trwał długo a może i do końca życia.

Tajemnice nastolatków - poradnik dla rodziców
Wychowanie młodzieżyZamyka się w pokoju, irytuje się, kiedy tam wchodzisz. Kończy rozmowę telefoniczną, jeśli wie, że możesz ją usłyszeć... Czujesz, że tracisz nad nim kontrolę, i obawiasz się, by nie wpakował się w kłopoty. Prawie każdy nastolatek w pewnym momencie zaczyna mieć jakieś tajemnice przed swoimi rodzicami. To naturalny etap w drodze ku dorosłości. Twoje coraz starsze dziecko pragnie po prostu większej niezależności, która wyraża się m.in. w postawie: „mam swoje sprawy i nic ci do tego”. Zaakceptuj to, ale zachowaj czujność. Jeśli ktoś chciałby w jednym zdaniu streścić instrukcję obsługi nastolatka, brzmiałoby ono: „im bardziej go gonisz, tym szybciej ucieka”. Dlatego szanuj prywatność dziecka i nie zamęczaj go swoim wścibstwem. Tropiąc go na każdym kroku, jedynie zachęcisz go do większej tajemniczości i zwiększysz dystans między wami. Jeśli zamyka się w pokoju i ciągle słucha jakiejś dziwnej muzyki, trudno. Nie chce rozmawiać przy tobie przez telefon? Zaakceptuj to i sama wyjdź z jego pokoju.

Jak zrobić łuk z długopisu?
SzkołaZwykły długopis firmy BIC może stać się zabawką, która uprzyjemni dzień w szkole a nawet w pracy. Łuk wykonany jest z długopisu oraz gumki - niewiele więc potrzeba, aby urozmaicić sobie długie, nudne godziny. Strzelane z tego na pozór niewinnego łuku może sprawić komuś ból. Nie wolno zatem strzelać do zwierząt, kolegów czy nauczycieli.

Jak dogadać się z rodzicami?
Wychowanie młodzieżyOd kiedy podrosłaś i weszłaś w okres nastoletni ciągle sprzeczasz i kłócisz się z rodzicami. Jest to normalne dla nastolatków. Ciągłe nieporozumienia o wszystko, od tego z kim spędzasz czas do tego, że chcesz być traktowana jak dorosła osoba. Kłótnie stają się już nawykiem. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak dogadać się z rodzicami i uniknąć ciągłych nieporozumień.

Jak zaakceptować ekscentryczny styl nastolatka?
Wychowanie młodzieżyZ wiekiem nasze dziecko ze słodkiej istoty, zmienia się w prawdziwego Wampa. Kolczyki, irokez czy może dredy? To nieliczne fanaberie, którymi nękają nas dzieci. Walczyć czy akceptować? Która taktyka uchroni nas przed zbędnymi kłótniami?