Choroba na wakacjach

Choroba na wyjeździe - co warto wiedzieć?

Ogólne porady
Ubezpieczenie zdrowotne zapewnia ci bezpłatne leczenie w Polsce i całej Unii. Sprawdź, o czym pamiętać, by mieć to zapewnione na urlopie. W krajach Unii uzyskasz niezbędną pomoc w nagłych sytuacjach. Karta EKUZ nie uprawnia bowiem do planowanego leczenia. Na takie trzeba mieć zgodę NFZ. Gdy ty lub ktoś z bliskich zachorujecie podczas wakacji, np. nad Bałtykiem, możecie udać się do dowolnej przychodni, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (będzie na niej umieszczone logo NFZ). Wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Konieczny jest też numer PESEL, na którego podstawie recepcja przychodni lub szpitala sprawdzi w systemie internetowym, czy jesteś ubezpieczona. Na podstawie twojego PESEL-u pomoc medyczną uzyska też twoje dziecko. W innym kraju UE (także w kilku nienależących do Unii) bezpłatne doraźne świadczenia medyczne przysługują ci na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (piszemy o niej w ramce niżej). Natomiast na wyjazd do pozostałych krajów Europy lub na inny kontynent konieczne jest wykupienie polisy.
Ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie – jakie warto wybrać?

Ubezpieczenie na Życie
Ubezpieczenie na życie polega na tym, że w razie zdarzenia losowego – śmierci, choroby, pobytu w szpitalu – ubezpieczyciel wypłaci nam lub naszym bliskim pieniądze. Są dwa podstawowe rodzaje ubezpieczenia: terminowe ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie na życie i dożycie. Ubezpieczenie zapewnia tobie i twoim bliskim bezpieczeństwo finansowe, nie tylko teraz, ale również na przyszłość. Zastanawiałeś się skąd twoja najbliższa rodzina miałaby wziąć środki na życie na wypadek ciężkiej choroby lub śmierci? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacja dotyczące ubezpieczenia na życie.

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie?

Ubezpieczenie Nieruchomości
Włamanie, pożar, powódź... Po co leżąc na plaży, martwić się o to, co się dzieje w domu? Lepiej wypoczywać bez stresu! Tylko nieco ponad 30 proc. Polaków ubezpiecza swoje domy albo mieszkania (dla porównania: w Niemczech czy Anglii robi to 80-90 proc. właścicieli). Rezygnacja z ubezpieczenia często wynika z oszczędności. Jednak gdy dochodzi do kradzieży, powodzi (wystarczy przypomnieć tę z 2010 roku) albo innego przykrego losowego wypadku, okazuje się, że była to, niestety, pozorna oszczędność.
oszczędzanie na leczeniu

Jak zaoszczędzić na kosztach leczenia?

Ubezpieczenie Zdrowotne
Mimo iż reforma służby zdrowia miała przynieść poprawę sytuacji, okazało się, że nadal nie jest dobrze. Choć płacimy składki na ubezpieczenie zdrowotne, bardzo często okazuje się, że opieka specjalistyczna nie jest wcale darmowa. Dodatkowo rośnie też problem z ubezpieczeniem osób bezrobotnych, których ilość niestety stale rośnie. Z jednej strony może się wydawać, że osoby niepracujące prowadzą zdrowszy tryb życia, gdyż nie stać ich na różne szkodliwe używki. Niestety jednak prawda jest taka, że wszyscy chorują, a ceny leczenia dramatycznie wzrastają. Jest jednak kilka sposobów zaoszczędzenia na kosztach leczenia, poniżej znajdziesz 10 z nich.
ubezpieczenie samochodu

Jak wybrać OC?

Inne Rodzaje Ubezpieczeń
Bardzo często słyszymy OC, najczęściej obok występuje AC. W każdej reklamie ubezpieczeń można usłyszeć takie słowa, czy jednak kiedyś zastanawiałeś się co one oznaczają? Jeśli jesteś posiadaczem samochodu na pewno wiesz co, w kontekście rynku ubezpieczeniowego oznacza skrót OC, to odpowiedzialność cywilna. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to innymi słowy przerzucenie na ubezpieczyciela kosztów, które ponieślibyśmy gdyby z naszej winy wydarzył się wypadek drogowy. Faktycznie jednak ubezpieczenie OC to nie tylko skrót istotny dla kierowców. Tak naprawdę każdy z nas może ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej, a przedstawiciele niektórych zawodów mają taki obowiązek.
Ubezpieczenie

Jak wybrać ubezpieczenie?

Ubezpieczenie na Życie
Wiele osób posiada różnego typu ubezpieczenia. Część z nich mamy, ponieważ są obowiązkowe, np. ubezpieczenie samochodu. Jednak niewielu z nas zastanawia się nad tym, jaki jest cel ubezpieczania się, a co za tym idzie, jak dobrze się ubezpieczyć, tak by nie sponsorować niepotrzebnie towarzystw ubezpieczeniowych przy nikłej ochronie z ich strony.
Ubezpieczenie

Jak czytać OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia)?

Ubezpieczenie na Życie
OWU - wielu osobom termin ten niewiele mówi. Tymczasem jest to lektura obowiązkowa każdego ubezpieczającego się. A praktycznie każdy z nas gdzieś się ubezpiecza. Ubezpieczamy samych siebie, auta, mieszkanie czy naszych najbliższych. W tym poradniku podpowiemy, na co zwrócić szczególną uwagę w tej niezbyt ekscytującej, ale jak bardzo ważnej lekturze jaką jest OWU.
Agent ubezpieczeniowy

Jak nie dać się oszukać agentowi ubezpieczeniowemu?

Brokerzy Ubezpieczeniowi
Przychodzi do nas agent ubezpieczeniowy z niezwykłą ofertą. Tak korzystną, że wydaje się nierealna. Agent oczywiście zapewnia nas, iż jego firma po prostu chce sprostać oczekiwaniom klientów. W niektórych przypadkach jest tak faktycznie. Niestety, na polskim rynku ubezpieczeń, w większości wypadków wielu agentów sprzedaje tak, by korzyści odniósł agent, nie klient. Czy można się obronić przed taką osobą, nie mając wiedzy? Oczywiście. Poniżej przedstawiamy, co należy zrobić.
ubezpieczenie samochodu

Jak wybrać ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie Samochodu
W czasie, kiedy wszystko drożeje, coraz ważniejszym tematem jest możliwość obniżenia kosztów utrzymania pojazdu. Możemy spróbować znaleźć tańsze ubezpieczenia komunikacyjne. O tym jak to zrobić, dowiesz się poniżej.

Jak tanio ubezpieczyć mieszkanie?

Ubezpieczenie Nieruchomości
Polisa powinna chronić nasze mienie, ale wcale nie musi być droga. Skrojona na miarę, pozwoli na zaoszczędzenie nawet 150 zł. Oferty towarzystw ubezpieczeniowych są podobne. Różnią się jednak szczegółami, dlatego należy uważnie je czytać. Większość polis obejmuje ochroną stałe elementy mieszkania, np. drzwi, okna, zabudowę kuchni, a także ruchome – meble, urządzenia RTV, AGD. Zastanówmy się, co chcemy ubezpieczyć i wybierzmy polisę dostosowaną do naszych potrzeb. Zanim ją jednak podpiszemy, zapoznajmy się z warunkami ubezpieczenia. Zwróćmy szczególną uwagę na punkt: zakres ubezpieczenia. Wymienione są tam wszystkie zdarzenia, na wypadek których możemy się ubezpieczyć.