Choroba na wakacjach

Choroba na wyjeździe - co warto wiedzieć?

Ogólne porady
Ubezpieczenie zdrowotne zapewnia ci bezpłatne leczenie w Polsce i całej Unii. Sprawdź, o czym pamiętać, by mieć to zapewnione na urlopie. W krajach Unii uzyskasz niezbędną pomoc w nagłych sytuacjach. Karta EKUZ nie uprawnia bowiem do planowanego leczenia. Na takie trzeba mieć zgodę NFZ. Gdy ty lub ktoś z bliskich zachorujecie podczas wakacji, np. nad Bałtykiem, możecie udać się do dowolnej przychodni, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (będzie na niej umieszczone logo NFZ). Wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Konieczny jest też numer PESEL, na którego podstawie recepcja przychodni lub szpitala sprawdzi w systemie internetowym, czy jesteś ubezpieczona. Na podstawie twojego PESEL-u pomoc medyczną uzyska też twoje dziecko. W innym kraju UE (także w kilku nienależących do Unii) bezpłatne doraźne świadczenia medyczne przysługują ci na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (piszemy o niej w ramce niżej). Natomiast na wyjazd do pozostałych krajów Europy lub na inny kontynent konieczne jest wykupienie polisy.
Ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie – jakie warto wybrać?

Ubezpieczenie na Życie
Ubezpieczenie na życie polega na tym, że w razie zdarzenia losowego – śmierci, choroby, pobytu w szpitalu – ubezpieczyciel wypłaci nam lub naszym bliskim pieniądze. Są dwa podstawowe rodzaje ubezpieczenia: terminowe ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie na życie i dożycie. Ubezpieczenie zapewnia tobie i twoim bliskim bezpieczeństwo finansowe, nie tylko teraz, ale również na przyszłość. Zastanawiałeś się skąd twoja najbliższa rodzina miałaby wziąć środki na życie na wypadek ciężkiej choroby lub śmierci? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacja dotyczące ubezpieczenia na życie.

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie?

Ubezpieczenie Nieruchomości
Włamanie, pożar, powódź... Po co leżąc na plaży, martwić się o to, co się dzieje w domu? Lepiej wypoczywać bez stresu! Tylko nieco ponad 30 proc. Polaków ubezpiecza swoje domy albo mieszkania (dla porównania: w Niemczech czy Anglii robi to 80-90 proc. właścicieli). Rezygnacja z ubezpieczenia często wynika z oszczędności. Jednak gdy dochodzi do kradzieży, powodzi (wystarczy przypomnieć tę z 2010 roku) albo innego przykrego losowego wypadku, okazuje się, że była to, niestety, pozorna oszczędność.
oszczędzanie na leczeniu

Jak zaoszczędzić na kosztach leczenia?

Ubezpieczenie Zdrowotne
Mimo iż reforma służby zdrowia miała przynieść poprawę sytuacji, okazało się, że nadal nie jest dobrze. Choć płacimy składki na ubezpieczenie zdrowotne, bardzo często okazuje się, że opieka specjalistyczna nie jest wcale darmowa. Dodatkowo rośnie też problem z ubezpieczeniem osób bezrobotnych, których ilość niestety stale rośnie. Z jednej strony może się wydawać, że osoby niepracujące prowadzą zdrowszy tryb życia, gdyż nie stać ich na różne szkodliwe używki. Niestety jednak prawda jest taka, że wszyscy chorują, a ceny leczenia dramatycznie wzrastają. Jest jednak kilka sposobów zaoszczędzenia na kosztach leczenia, poniżej znajdziesz 10 z nich.
ubezpieczenie samochodu

Jak wybrać ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie Samochodu
W czasie, kiedy wszystko drożeje, coraz ważniejszym tematem jest możliwość obniżenia kosztów utrzymania pojazdu. Możemy spróbować znaleźć tańsze ubezpieczenia komunikacyjne. O tym jak to zrobić, dowiesz się poniżej.

Jak tanio ubezpieczyć mieszkanie?

Ubezpieczenie Nieruchomości
Polisa powinna chronić nasze mienie, ale wcale nie musi być droga. Skrojona na miarę, pozwoli na zaoszczędzenie nawet 150 zł. Oferty towarzystw ubezpieczeniowych są podobne. Różnią się jednak szczegółami, dlatego należy uważnie je czytać. Większość polis obejmuje ochroną stałe elementy mieszkania, np. drzwi, okna, zabudowę kuchni, a także ruchome – meble, urządzenia RTV, AGD. Zastanówmy się, co chcemy ubezpieczyć i wybierzmy polisę dostosowaną do naszych potrzeb. Zanim ją jednak podpiszemy, zapoznajmy się z warunkami ubezpieczenia. Zwróćmy szczególną uwagę na punkt: zakres ubezpieczenia. Wymienione są tam wszystkie zdarzenia, na wypadek których możemy się ubezpieczyć.
jak ubezpieczyć mieszkanie przed zalaniem?

Jak ubezpieczyć mieszkanie przed zalaniem?

Ubezpieczenie Nieruchomości
Przy wykupie polisy ustal, na jaką kwotę ubezpieczasz mieszkanie i jakie będzie odszkodowanie w razie poniesionych strat. Po zalaniu, zanim zaczniesz sprzątać, zrób zdjęcia. Będziesz mieć dowód, jakie szkody powstały w mieszkaniu. eśli chcesz, żeby twoje mieszkanie było chronione na wypadek zalania, wykup tzw. polisę mieszkania od zdarzeń losowych (zapewnia ona ochronę od zalania, pożaru itp.). Zdecyduj się na taką, która zrekompensuje koszty poniesione na odnowienie ścian, sufitu i podłóg (oraz dachu i strychu, jeśli jest to dom jednorodzinny). Ochroną można także objąć wyposażenie mieszkania, trzeba jednak wtedy wykupić dodatkową polisę. Jej koszt zależy od wartości wykończenia (drzwi, glazura itp.), a także mebli oraz sprzętów RTV, AGD. Ochrona ubezpieczeniowa może dotyczyć różnych sytuacji: gdy twoje mieszkanie zostanie zalane przez powódź, z winy sąsiada, ale też gdy przez twoje niedopatrzenie będzie zniszczone mieszkanie innego lokatora.
renta rodzinna

Kto ma prawo do renty rodzinnej?

Ubezpieczenie Zdrowotne
Renta rodzinna należy się po zmarłym, który w chwili śmierci albo miał ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, albo spełniał warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Pieniądze przysługują też członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Świadczenie dostaną dzieci, które nie ukończyły 16 lat, zarówno własne, jak i drugiego małżonka, a także przysposobione. Prawo do renty rodzinnej mają również dzieci starsze – do 25. roku życia, jeśli nadal się uczą.
jak starać się o odszkodowanie powypadkowe

Jak starać się o odszkodowanie powypadkowe?

Wypadki i Stłuczki Samochodowe
Jeśli miałaś kiedyś poważny wypadek samochodowy, lub straciłaś kogoś bliskiego w wypadku, którego sprawca zbiegł, koniecznie przeczytaj ten artykuł, bo być może należy ci się wysokie odszkodowanie. Sąd Najwyższy (SN) wydał bowiem właśnie uchwałę wskazującą, że poszkodowani przez nieustalonych sprawców, którzy spowodowali zdarzenie o znamionach przestępstwa mają nie 3, a 20 lat na dochodzenie swoich roszczeń. Oznacza to, że powszechnie stosowana praktyka Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) jest nieprawidłowa.
Ubezpieczenie zdrowotne - co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie zdrowotne - co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie Zdrowotne
W czasie, gdy mamy umowę o pracę albo umowę zlecenie, jesteśmy objęci obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Ubezpieczenie to obowiązuje jeszcze przez 30 dni po rozwiązaniu umowy. I co dalej? Możliwych jest kilka scenariuszy. Pierwszy to skorzystanie z tego, że małżonek ma ubezpieczenie. W terminologii prawnej jest to ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny osoby ubezpieczonej (np. pracownika). Do członków rodziny zaliczamy m.in.: dziecko własne, dziecko małżonka, małżonka, wstępnych (np. rodziców), którzy wspólnie z ubezpieczonym prowadzą gospodarstwo domowe. Zakładając więc, że żona traci pracę, może ona korzystać z tego, że mąż ma ubezpieczenie. Jeśli wynika ono z umowy o pracę, mąż musi zgłosić swojemu pracodawcy chęć objęcia żony ubezpieczeniem. Wówczas pracodawca zgłasza ją do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownika.