życie na emeryturze

Jak cieszyć się życiem na emeryturze?

ZUS
Tak się składa, że właśnie przechodzicie na emeryturę i nie chcecie stracić radości z życia? Warto też pomyśleć o tych sprawach, na które wcześniej nie mieliście czasu. Teraz będziecie mogli zająć się nimi. Spróbujcie rozejrzeć się wokół i zacząć zauważać to, co dotychczas Wam umykało, bo ciągle musieliście się spieszyć. Może odkryjecie w sobie dusze artystów i zachwycicie się np. przyrodą, spacerami po zaśnieżonym lesie czy parku. Pełno tam cudów natury. A jeśli zaopatrzycie się w kijki do nordic walkingu, to przy okazji zadbacie o kondycję fizyczną.
jak umorzyć zaległe składki ZUS

Jak umorzyć zaległe składki ZUS?

ZUS
Osoby, które mają należności wobec ZUS za lata 1999-2009 z tytułu działalności gospodarczej, mogą ubiegać się o ich umorzenie. Na abolicji skorzystają nie tylko przedsiębiorcy, którym ZUS naliczył dług z powodu niejasnych przepisów, ale także ci, którzy celowo w tym czasie nie płacili składek (patrz ramka). Jest to możliwe dzięki nowym przepisom, które weszły w życie 15 stycznia 2013 r. Wniosek o umorzenie składek mogą złożyć m.in. osoby które prowadzą (lub prowadziły) działalność gospodarczą, działalność twórczą lub artystyczną, bądź działalność w zakresie wolnego zawodu. I co bardzo ważne, także ich spadkobiercy lub osoby trzecie, które decyzją ZUS-u muszą spłacić nieopłacone składki. Jeśli ktoś ma podpisany z ZUS-em układ ratalny, czyli spłaca w ratach zaległe składki, także może wystąpić o ich umorzenie. Wówczas ZUS przygotuje aneks do umowy. Umorzeniu podlegają niezapłacone w latach 1999-2009 składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy oraz naliczone od nich odsetki (dotyczy to tylko składek, które przedsiębiorcy mieli opłacić za siebie), a także opłata prolongacyjna, opłata dodatkowa, koszty upomnień oraz koszty egzekucyjne naliczone od należności podlegających umorzeniu.
Jak odwołać się od decyzji lekarza orzecznika

Jak odwołać się od decyzji lekarza orzecznika?

ZUS
Najczęściej przyczyną odmowy przyznania renty przez ZUS jest negatywna decyzja lekarza orzecznika. Jeśli stanie się tak w twoim przypadku, pamiętaj że od takiej decyzji możesz się odwołać (w formie sprzeciwu). Niestety, niewiele osób wie o takiej możliwości i z niej korzysta. Jedynie co dziesiąty chory odwołuje się od decyzji lekarza orzecznika do komisji lekarskiej ZUS. A szkoda. Z danych ZUS wynika bowiem, że aż 25 proc. odwołań jest zasadna. To oznacza że wiele osób dostaje jednak rentę, choć lekarz orzecznik stwierdził, że ona się nie należy. Komisja lekarska często zmienia także stopień niezdolności do pracy i przewidywany okres takiej niezdolności, czyli wydłuża czas przyznanej renty. Tak więc odwołanie od orzeczenia może być skuteczne.
jak założyć e-konto w ZUS-ie

Jak założyć e-konto w ZUS-ie?

ZUS
Wiele spraw zusowskich załatwisz teraz szybko przez internet. Stały kontakt z ZUS-em uzyskasz przez konto elektroniczne. Oto szczegóły. Aby o każdej porze dnia i nocy mieć dostęp do swojego konta w ZUS-ie, trzeba zarejestrować się na tzw. platformie usług elektronicznych ZUS. Rejestrujesz się jednorazowo i bezpłatnie. Potrzebny jest tylko komputer z dostępem do internetu. Podpowiadamy, krok po kroku, jak się zarejestrować.
odprawa emerytalna

Kiedy pracownik może otrzymać odprawę emerytalną?

ZUS
Każdy pracownik, który spełnia warunki do emerytury ma prawo do odprawy emerytalnej. W tym roku przechodzisz na emeryturę, a firma będzie chciała zatrudnić cię ponownie? W takim razie zapewne zastanawiasz się kiedy wypłaci ci odprawę emerytalną – teraz czy po zakończeniu okresu tego drugiego zatrudnienia? Jesteś ciekawy, czy możesz otrzymać odprawę dwa razy? Nie tylko ty ciebie nurtują te pytania, odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
ile moge dorobic do wczesniejszej emerytury

Ile można dorobić na wcześniejszej emeryturze?

ZUS
Jeśli twoje zarobki na wcześniejszej emeryturze nie przekroczą 70 proc. średniej miesięcznej pensji, wtedy nie stracisz nawet złotówki z emerytury. Rozpoczynając dorabianie, powinniśmy niezwłocznie powiadomić o tym swoją placówkę ZUS i podać spodziewane dochody. Nie musimy wymieniać konkretnej kwoty, wystarczy wskazać próg zarobkowy, o którym piszę niżej. A przychód z dorabiania w całym roku powinniśmy podać do końca lutego następnego roku. Niezbędne będą zaświadczenia z firmy bądź firm, w których pracowaliśmy.
petent po wizycie w urzędzie

Jak rozmawiać z urzędnikiem, żeby załatwić sprawę w urzędzie?

ZUS
Wizyta w jakiejkolwiek placówce, w której musimy podejść do okienka, za którym siedzi nadąsana pani urzędniczka, wywołuje u wielu z nas obrzydzenie. Niestety urzędnicy obrośli już złą sławą i, co gorsza, nie jest to niestety kompletnie bezpodstawne. Stereotyp urzędnika przedstawia się następująco: najczęściej jest to kobieta, raczej niezadowolona ze swojego życia i w dodatku wielce obrażona, że przeszkadza się jej w konsumpcji ciastka i kawy. Osoba taka obsługuje petenta opryskliwie i niemiło, zachowuje się niczym bohaterka filmów Barei. Oczywiście nie jest to reguła i należy w tym miejscu zwrócić honor wszystkim urzędnikom o dobrym i przyjaznym nastawieniu, którzy chcą pomóc petentowi, a tacy naprawdę istnieją. Jak jednak poradzić sobie z tym pierwszym typem?
wniosek o ustalenie kapitału początkowego

Wniosek o ustalenie kapitału początkowego - co warto wiedzieć?

ZUS
Jeszcze około 2,5 miliona osób nie złożyło w ZUS wniosku o wyliczenie kapitału początkowego. Osoby, które do tej pory tego nie zrobiły, powinny się zmobilizować i zebrać dokumentację płacową z dawnych lat. Wniosek o wyliczenie kapitału początkowego można złożyć w każdej chwili. Także razem z wnioskiem o przyznanie emerytury. Ale lata mijają, firmy się zmieniają, bankrutują, zamykają lub przekształcają. Istnieje więc groźba, że dokumentacja potwierdzająca zarobki sprzed lat zawieruszy się i będzie nie do odnalezienia. A tych, którzy nie dostarczą dokumentów potrzebnych do wyliczenia kapitału początkowego ZUS potraktuje tak jakby przed 1999 r. nie pracowali. Wyliczy im więc niższą emeryturę.
emerytura

Jak odłożyć na emeryturę?

ZUS
Wielu z nas liczy, że to państwo zapewni nam dobrą i godziwą starość, że emerytura będzie czasem, który poświęcimy na hobby i zabawę z wnukami. Państwo zabiera nam przecież 19,52% naszej pensji brutto na ten cel (połowę płaci pracownik, połowę pracodawca). Czy to dużo? Już z 2000 zł pensji miesięcznie to prawie 400 zł co miesiąc, czyli prawie 4800 zł rocznie. Pracujemy przeważnie od 25 do 65 – kobiety do 60 roku życia. To daje kwotę 40 x 4800 = 192000 zł, które oddajemy Państwu. Mimo tego, sytuacje emerytów w Polsce każdy zna, a lepiej nie będzie. Jak więc odmienić tą sytuację? Nie każdy z nas posiada przecież duże oszczędności, które może pomnażać, by zapewnić sobie dodatkowe pieniądze.
dokumenty potrzebne do wyliczenia emerytury

Ile trzeba zapłacić za dokumenty potrzebne do wyliczenia emerytury?

ZUS
Podstawowe dokumenty, które są potrzebne do wyliczenia kapitału początkowego emerytury to zaświadczenia o okresach zatrudnienia i zarobkach na drukach Rp-7. Gdy nie możemy ich zdobyć, poszukajmy innych dokumentów, np. legitymacji ubezpieczeniowej, w której kiedyś były wpisywane adnotacje o wynagrodzeniu czy świadectw pracy. Jeśli nie mamy ich w domu, możemy poszukać ich w archiwach płacowych. Przechowują one zarówno dokumentację już nieistniejących firm, jak i tych, które nadal funkcjonują.