Dziewanna i jej niezwykłe zastosowania

Nietypowe zastosowania
Dziewanna wielokwiatowa - głównie za sprawą zawartych w niej substancji biologicznie czynnych - skrywa w sobie szereg nietuzinkowych, często bardzo zaskakujących, właściwości. Co ciekawe, kiedyś nie mogło zabraknąć jej w żadnym domu, gdyż wierzono, że jest w stanie wzmocnić ochronę nie tylko przed chorobami i rozmaitymi dolegliwościami, ale także piorunem czy innymi nieszczęściami. Dziś z walorów dziewanny - w ślad za słynną mniszką Hildegardą z Bingen - czerpie medycyna naturalna, branża farmaceutyczna, przemysł kosmetyczny oraz każda pani czy pan domu. Przyrządzane na bazie kwiatów rośliny napary, syropy, nalewki czy olejki wykazują m.in. działanie przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe i łagodzą dolegliwości towarzyszące grypie, przeziębieniom czy nieżytom żołądka i jelit. Intensywnego zapachu suszonej dziewanny wprost nie znoszą też gryzonie i w popłochu uciekają z domów. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o tej ciekawej roślinie? Dlaczego warto mieć ją zawsze pod ręką? W czym pomoże kąpiel w aromatycznych kwiatach? Poniżej kilka informacji na temat właściwości dziewanny i jej zastosowań.

Jak ustrzec się przed gryzoniami w domu?

Myszy
Jesienią, kiedy robi się coraz chłodniej, wiele zwierząt przygotowuje się do zimowego snu. Inne zaś szukają sobie schronienia, w którym będą miały pożywienia pod dostatkiem. W tym okresie do domostw często wchodzą gryzonie, np. szczury i myszy, które przez długi czas mogą przebywać w nich niezauważone. Te stworzenia mogą być nosicielami wielu chorób bakteryjnych, takich jak dżuma, riketszjoza, tularemia czy leptospiroza. Gryzonie są bardzo ostrożne, ponieważ w ciągu dnia skutecznie chronią się przed naszym wzrokiem, natomiast nocą dokonują spustoszenia. Kradną zapasy jedzenia, zanieczyszczają powierzchnię odchodami, a także niszczą kable i sprzęt elektroniczny. Jeśli mamy podejrzenia ich obecności w domu, należy szybko się ich pozbyć. Jak rozpoznać, że zamieszkały z nami gryzonie? Jak je skutecznie wytępić?

Jak skutecznie pozbyć się kun? Niezawodne sposoby

Małe Ssaki
Kuna domowa wygląda na dość sympatyczne i przyjazne zwierzątko, jednak należy do jednych z najbardziej uciążliwych i nieproszonych gości w domu. By ukryć się przed chłodem, kuny przedostają się do mieszkań i domów oraz urządzają sobie gniazda na poddaszu czy strychu. Są bardzo zwinne i bez trudu potrafią wdrapać się po stromych ścianach czy przecisnąć przez wąskie okna. Dla domowników są prawdziwym utrapieniem – hałasują, brudzą, znoszą upolowane ofiary, sieją spustoszenie we wnętrzach, a nawet przegryzają instalacje i kable (także w autach). Warto więc poznać sprawdzone sposoby na pozbycie się kun z domu, by nie zakłócały naszego spokoju. Jakie kroki należy podjąć? Jakie środki odstraszą te drapieżniki? Jak zastawić na nie pułapkę przy użyciu jajek czy chleba z miodem? Podpowiadamy.
Króliczki

Jak zrozumieć królika?

Króliki
Króliki, tak jak ludzie i inne zwierzęta również mają własny język. Po pewnym czasie przebywania z nimi możemy nauczyć się je rozumieć. Jednak jeśli już chcesz wiedzieć co chce przekazać ci twój mały króliczek to zapoznaj się z króliczym słownikiem, który przedstawiam poniżej.
dziewczynka z królikiem

Jak prawidłowo opiekować się królikiem miniaturką?

Króliki
Poniżej opiszę jak prawidłowo zacząć opiekę nad króliczkiem miniaturką. Wiele osób twierdzi, że króliki są bardzo łatwe w hodowli i nie potrzeba im wiele, jednak niestety mylą się. Króliki też mają swoje potrzeby, które my mamy obowiązek spełnić.
Królik w klatce

Jak uspokoić królika w nocy?

Króliki
Czy Twój królik gryzie i szarpie pręty klatki w nocy, nie dając Ci spać? Prawdopodobnie tak. W taki sposób zachowują się prawie wszystkie króliki. Są to zwierzęta aktywne nocą, zatem wieczorem zaczynają domagać się wypuszczenia z klatki, pieszczot i zabaw. Czasami gryzienie i drapanie w klatkę może być również spowodowane brakiem wody lub pożywienia. Co zatem robić, aby uspokoić królika w nocy? Poniżej przedstawiam kilka rad, które pomogą ci przespać całą noc.
chomik

Jak opiekować się chorym chomikiem?

Chomiki
Czasami chomiki chorują - tak samo inne zwierzęta. Jeżeli chcesz ulżyć swojemu chomikowi w chorobie poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak się nim opiekować podczas tych trudnych dla niego dni.
zabawa z chomikiem

Jak się bawić z chomikiem?

Chomiki
Chomiki pozbawione ludzkiej uwagi są dzikie, wystraszone, uciekają przed ręką lub ją gryzą. Ale oswojony chomik, któremu poświęci się dużo czasu i ciepła będzie przyzwyczajony do ludzi, szczęśliwy, zdrowy i co najważniejsze, przyzwyczai się i obdarzy cię taką samą miłością jak ty jego. Poniżej znajdziesz instrukcję jak bawić się z chomikiem by stał się członkiem rodziny.
Obcinanie paznokci królikom

Jak obcinać pazury królikom?

Króliki
Króliki muszą mieć regularnie obcinane paznokcie, tak samo jak ludzie. W naturalnym środowisku, króliki sobie je ścierają poprzez chodzenie po ziemi. Królik domowy nie ma gdzie sobie ich zetrzeć, dlatego należy mu je co jakiś czas podcinać. W innym przypadku pazurki będą się zakręcać pod spód łapek i kaleczyć naszego ulubieńca. Jeśli królika masz od niedawna, wówczas może ci się wydawać, że obcinanie mu paznokci jest trudnym zadaniem. Nie chcesz przecież skaleczyć łapek królika, prawda? Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, dzięki którym obcinanie królikowi pazurków będzie prostym zadaniem.
oswajanie świnki morskiej

Jak oswoić świnkę morską?

Świnki Morskie
Świnka morska nieprzyzwyczajona do ludzi i dotykania może być lekko dzika i nieśmiała. Ale jeżeli oswoisz swoją świnkę morską będzie ona słodkim, kochającym zwierzątkiem. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak oswoić świnkę morską by przyzwyczaiła się do kontaktu z ludźmi.