Dlaczego warto mieć jeże w ogrodzie?

Jeże
Jednymi z najbardziej pożytecznych gości w ogrodzie są jeże. Te urocze zwierzęta żywią się, bowiem m.in., owadami i ślimakami, które są wyjątkowo uciążliwymi szkodnikami. Warto więc sprawić, żeby jeż często odwiedzał nasz ogród lub nawet w nim zamieszkał. Należy jednak stworzyć mu odpowiednie warunki, by czuł się bezpiecznie i miał się gdzie schronić. Najlepiej sprawdzi się ogród jak najbardziej naturalny, w którym znajdują się krzewy, drzewa i zarośla. Jeż potrzebuje bowiem zacisznego, „dzikiego” miejsca, gdzie mógłby się ukryć i zbudować gniazdo. Jak zwabić jeża do ogrodu, jakie warunki mu stworzyć i jak się wobec niego zachować? Podpowiadamy.

Małe zwierzęta w ogrodzie: Które z nich są pożyteczne?

Jaszczurki
W ogrodzie roi się od szkodników, które niszczą nasze uprawy. Trzeba powziąć żmudne działania, żeby się ich pozbyć na dobre. Często zdarza się, że walka jest nierówna i podjęte czynności nie dają widocznego rezultatu. Nie ma jednak co załamywać rąk. Trzeba tylko stworzyć odpowiednie warunki, by zagościli u nas naturalni sprzymierzeńcy roślin. Jakie zwierzęta najskuteczniej zwalczają szkodniki? Czego potrzebują? Sprawdźmy.
Dom dla jeża

Jak zrobić dom dla jeża?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Z początkiem zimy, kiedy temperatura spada poniżej 15 stopni jeże zapadają w sen zimowy. Zanim jednak to zrobią muszą zbudować sobie bezpieczne gniazdo, w którym temperatura nigdy nie spadnie poniżej 0 stopni C. Już podczas jesieni jeże zaczynają zbierać liście, trawę, słomę, paprocie, trzcinę itp. po czym zanoszą je pod żywopłoty, zwalone drzewa lub sterty chrustu, gdzie pomału budują swoje schronienia. Co ciekawe, takie gniazda jeży są zaskakująco wodoodporne i mają bardzo dobrą izolację przed zimnem.
Domek dla jeża

Jak zrobić domek dla jeża?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Jeże zapadają w sen zimowy, więc masz szansę zapewnić im przytulne miejsce, którego potrzebują. Drewniane schronienie powinno je nakłonić do zimowania a jeże w podzięce pomogą Ci zwalczyć ślimaki na wiosnę.
Jeż w ogrodzie

Jak zwabić jeża do ogrodu?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Jeże w ogrodzie są bardzo pożyteczne. Zjadają one ślimaki, które zagrażają naszym roślinom i uprawom oraz insekty i owady (również komary). Poza tym jeże są padlinożercami - skutecznie wyczyszczą ogród z martwych myszy i resztek kości pozostawionych przez naszego kota. Im więcej jeży w ogrodzie – tym lepiej dla nas i dla wszystkich roślin. Jak zatem je zwabić do naszego ogrodu i przekonać, aby się w nim zadomowiły? Oto kilka porad.