Dom dla jeża

Jak zrobić dom dla jeża?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Z początkiem zimy, kiedy temperatura spada poniżej 15 stopni jeże zapadają w sen zimowy. Zanim jednak to zrobią muszą zbudować sobie bezpieczne gniazdo, w którym temperatura nigdy nie spadnie poniżej 0 stopni C. Już podczas jesieni jeże zaczynają zbierać liście, trawę, słomę, paprocie, trzcinę itp. po czym zanoszą je pod żywopłoty, zwalone drzewa lub sterty chrustu, gdzie pomału budują swoje schronienia. Co ciekawe, takie gniazda jeży są zaskakująco wodoodporne i mają bardzo dobrą izolację przed zimnem.
Jeż w ogrodzie

Jak zwabić jeża do ogrodu?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Jeże w ogrodzie są bardzo pożyteczne. Zjadają one ślimaki, które zagrażają naszym roślinom i uprawom oraz insekty i owady (również komary). Poza tym jeże są padlinożercami - skutecznie wyczyszczą ogród z martwych myszy i resztek kości pozostawionych przez naszego kota. Im więcej jeży w ogrodzie – tym lepiej dla nas i dla wszystkich roślin. Jak zatem je zwabić do naszego ogrodu i przekonać, aby się w nim zadomowiły? Oto kilka porad.
Domek dla jeża

Jak zrobić domek dla jeża?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Jeże zapadają w sen zimowy, więc masz szansę zapewnić im przytulne miejsce, którego potrzebują. Drewniane schronienie powinno je nakłonić do zimowania a jeże w podzięce pomogą Ci zwalczyć ślimaki na wiosnę.