Prawo Spadkowe
- Prawo Konsumenckie
- Postępowanie Przed Sądem
- Prawo Mieszkaniowe
- Prawo Rodzinne
- Prawo Podatkowe
- Prawo Karne
- Prawo Pracy
- Inne Dziedziny Prawa
- Nauka
- Ściągi
- Au-Pair
- Szkolenia
- Studia Podyplomowe
- Przedszkola
- Szkoły Średnie
- Szkoły Wyższe
- Podstawówki i Gimnazja
- Polityka
- Religie
- Kultura
- Fundacje i Organizacje Charytatywne
- Zjawiska Paranormalne
- Pogrzeby
- Savoir-Vivre
- Legendy i Podania
Strona głównaKultura i SpołeczeństwoPrawo Spadkowe

Co zrobić ze spadkiem?
Spadki i darowiznyWraz z momentem śmierci spadkodawcy, dla spadkobiercy otwiera się droga, która prowadzi do spadku. Spadek jako przedmiot dziedziczenia stanowi pewną całość, na którą mogą się składać nie tylko aktywa, ale również i długi spadkowe. Sytuacja ta dotyczy zarówno spadku dziedziczonego ustawowo (czyli według zasad przewidzianych w przepisach kodeksu cywilnego) jak i poprzez testament zależnie od woli spadkodawcy. Co w takiej sytuacji może zrobić potencjalny spadkobierca? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze zagadnienia dotyczące spadków.

Jak uniknąć długów spadkowych?
Odpowiedzialność Za DługiSpadek to nie tylko prawa do majątku, ale również obowiązek spłacenia kredytów zaciągniętych przez zmarłego. Dlatego przed przejęciem spadku należy sprawdzić jego stan. Niestety, nie jest to łatwe. Rzadko kto chwali się długami, nie ma pewności czy dostępne dokumenty są kompletne, a banki informują, że dane dotyczące historii kredytowej osoby zmarłej są objęte tajemnicą bankową. Wyjaśniamy, co zrobić, by nie odziedziczyć długów.

Jak przeprowadzić postępowanie spadkowe?
Postępowanie SpadkowePierwszym etapem postępowania spadkowego jest wydanie przez sąd postanowienia o nabyciu spadku albo uzyskanie notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia. Drugi etap to fizyczny podział odziedziczonego majątku. Możliwe są dwa rozwiązania. Jeśli spadkobiercy są zgodni co do podziału, mogą zawrzeć umowę. Gdy wartość spadku przekracza 2000 zł, umowa powinna być pisemna dla celów dowodowych. W razie ewentualnego późniejszego sporu nie będzie bowiem dopuszczalny w sądzie dowód z przesłuchania stron lub świadków na okoliczność treści zawartej umowy. Jeśli w grę wchodzi dziedziczenie nieruchomości albo użytkowania wieczystego, konieczna będzie umowa notarialna.

Jak sporządzić testament?
TestamentTestament, inaczej ostatnia wola, jest jednostronnym i odwołalnym zapisem, sporządzanym przez spadkodawcę i dotyczącym rozporządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci. Wyraża też jego ostatnią wolę. Sporządzanie testamentu nie jest obowiązkiem. W przypadku braku w chwili śmieci jasno sprecyzowanej, sporządzonej na piśmie „ostatniej woli”, automatycznie następuje ustawowa kolejność dziedziczenia. Jeśli nasza wola różni się jednak od przewidzianego w kodeksie cywilnym podziału majątku, na miejscu będzie sporządzenie testamentu. Czytając ten artykuł dowiesz się jak napisać testament.

Darowizna: Jak uniknąć opłat?
Podatki w SpadkachNie wiesz, czy możesz ofiarować drogi komputer chrześniakowi? Sprawdź, czy nie będzie musiał zapłacić podatku. Dawanie kosztownych prezentów jest uregulowane prawem. Bez względu na to, czy to prezent ślubny, komunijny, czy gwiazdkowy, warto wiedzieć, co i komu można podarować oraz na jakich zasadach należy to zrobić. Poniżej znajdziecie przydatne wskazówki, które z pewnością rozwieją wszystkie wasze wątpliwości.

Jak przekazać spadek?
Spadki i darowiznySpadek kojarzy się z nieprzeciętną korzyścią majątkową. Wiele osób chce wiedzieć, jak zadbać o bliskich i zapisać im swoje oszczędności. Wbrew pozorom nie jest to takie skomplikowane, wystarczy jedynie dobrze to rozplanować. Istnieje wiele sposobów na przekazanie pieniędzy bliskim. Podpowiem wam, co zrobić, by przekazać majątek oraz o czym pamiętać, by bez kłopotów móc go odziedziczyć. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje.

Jak rozliczyć darowiznę?
Spadki i darowiznyPrzy dziedziczeniu ustawowym (gdy nie ma testamentu) darowizny, jakich dokonał spadkodawca zazwyczaj są doliczane do odziedziczonego spadku (a dokładniej do tzw. schedy spadkowej). Spadkodawca może jednak zastrzec, żeby tak się nie stało – wówczas darowizn nie dolicza się do spadku. Takie zastrzeżenie nie ma jednak żadnego znaczenia przy wyliczeniu zachowku. Poniżej znajdziecie szczegółowe wskazówki na temat rozliczenia darowizn.

Spadek - jak załatwić formalności?
TestamentNasz majątek to wszystko, co zgromadzimy za życia: nieruchomości, pieniądze, ale także… środki w banku, OFE, ZUS. Jak tym rozporządzić? Nie wszyscy wiedzą, że po śmierci bliskiej osoby rodzina może odebrać pieniądze z jej konta i lokat w banku i że ma prawo do jej składek emerytalnych. Ale trzeba za życia dopełnić kilku formalności. Czasem warto pomyśleć też o testamencie... Oto wskazówki dla spadkodawców i spadkobierców.

Jak nabyć spadek?
Spadki i darowiznySprawy spadkowe po bliskich możemy uporządkować w dowolnym momencie, bo prawo do dziedziczenia nie ulega przedawnieniu. Droga do uzyskania spadku ma dwa etapy. Najpierw trzeba ustalić komu i w jakiej części należy się majątek po zmarłym. Potem ten majątek zostaje podzielony (np. ustala się komu przypadnie dom czy samochód albo kto kogo powinien spłacić). Na pierwszym etapie mamy dwie drogi do wyboru: postępowanie sądowe o nabycie spadku albo poświadczenie dziedziczenia u notariusza (z tym, że tu są pewne ograniczenia).

Kiedy odrzucić spadek?
Spadki i darowiznyPamiętajmy, że dziedzicząc spadek, przejmujemy nie tylko majątek zmarłego, ale i jego zobowiązania, czyli długi. Jak to zrobić, by nie wpaść w kłopoty finansowe? Co robić, gdy jest problemem? Większość osób utożsamia spadek z korzyścią majątkową, ale nie mamy pewności, czy po śmierci spadkodawcy nie przejmiemy np. jego długów. Warto sprawdzić jak postępować. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje na temat spadku, czyli kiedy warto go przyjąć, a kiedy warto odrzucić.