Jak grillować zgodnie z prawem?

Pomysły na Weekend
Grillowanie na świeżym powietrzu to jeden z najpopularniejszych sposobów na wspólne spożywanie posiłków wiosną i latem. Niestety często jest to kłopotliwe – zwłaszcza jeśli nie posiadamy własnego ogródka czy działki. Jednak nawet na prywatnym terenie trzeba przestrzegać kilku zasad, by nie przeszkadzać sąsiadom i nie narazić się na interwencję policji czy straży miejskiej. Warto też znać obowiązujące zasady w czasie pandemii koronawirusa – czy na grilla w ogrodzie można zaprosić rodzinę i znajomych? Czy dozwolone jest rozpalanie grilla na balkonie, w parku czy innej przestrzeni publicznej? Dowiedz się, jak grillować bezpiecznie i zgodnie z prawem.
księga wieczysta

Jak założyć księgę wieczystą?

Spółdzielnia
Założenie księgi wieczystej w przypadku spółdzielczego mieszkania własnościowego nie jest obowiązkowe, ale warto to zrobić. Mieszkanie mające ten oficjalny dokument, określający stan prawny lokalu, łatwiej jest sprzedać. Dzięki niemu kupiec może się upewnić przed transakcją, czy na nieruchomości nie ciąży jakieś zobowiązanie. Księga ułatwi mu zaciągnięcie w banku kredytu zabezpieczonego hipoteką na mieszkaniu. Aby założyć księgę, trzeba skierować wniosek do wydziału wieczystoksięgowego sądu rejonowego, w którego okręgu położona jest nieruchomość. Odpowiednie formularze są dostępne w sądach i na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Do wniosku należy dołączyć kilka dokumentów.

Jak zatrzymać mieszkanie w rodzinie?

Spółdzielnia
Warto wiedzieć, jakie kroki podjąć, by mieszkanie, w którym spędziliśmy całe swoje życie, pozostało w rękach bliskich. Bez względu na to, czy należy do miasta, zakładu pracy, spółdzielni czy jest naszą własnością. Co można zrobić? Najlepiej byłoby postarać się o wykupienie mieszkania. Ma prawo ubiegać się o to jego główny najemca, jeśli sytuacja prawna nieruchomości nie budzi wątpliwości, a sam budynek jest w dobrym stanie technicznym.
usuwanie pleśni

Kto jest odpowiedzialny za odgrzybianie mieszkania?

Prawa i Obowiązki Wynajmującego
Lokal, w którym mieszkasz jest zagrzybiony, a winę ponoszą za to podrdzewiałe rynny. Z pewnością już nie możesz patrzeć jak woda leje się po ścianie i wsiąka. Kto zatem powinien odgrzybić twoje mieszkanie? Warto zasięgnąć informacji na ten temat, ponieważ zarówno pleśni jak i grzyby mogą stanowić główną przyczynę wielu chorób i infekcji. Pomieszczenia pozbawione światła słonecznego są najbardziej narażone na ich powstawanie. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci ustalić kto jest odpowiedzialny za odgrzybianie mieszkania.
blok

Jak starać się o mieszkanie w TBS?

TBS
Mieszkania z TBS często są tańszą alternatywą dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania od dewelopera, bądź od osoby prywatnej na rynku wtórnym. Kandydat na najemcę musi przy tym spełnić kilka warunków. Jakich?
zameldowanie, zmiana zameldowania, meldunek

Jak zmienić zameldowanie?

Wspólnota
Każdy obywatel naszego kraju podlega obowiązkowi meldunkowemu. W zależności od czasu, przez jaki zamieszkujemy dane miejsce, wyróżniamy dwa rodzaje meldunku: na pobyt stały lub czasowy.
Piękne mieszkanie

Jak wynająć mieszkanie?

Spółdzielnia
Decyzja o wynajmie mieszkania jest niekiedy etapem przejściowym pomiędzy wyprowadzeniem się z domu rodzinnego a zakupem własnego kąta. O czym pamiętać, by ten etap nie wiązał się z dodatkowymi problemami?
jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Ochrona Lokatorów
To najbardziej gorący czas na rynku wynajmu mieszkań, bo studenci szukają lokum przed nowym rokiem akademickim. Warto wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie wynająć mieszkanie, by później uniknąć niepotrzebnych problemów. Moment, w którym oddajemy obcej osobie klucz zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem, mniejszym lub większym. Wyjaśniamy jak sporządzić umowę najmu, by chroniła zarówno interesy i najemcy (lokatora) i wynajmującego.
Zalenie mieszkania przez sąsiada

Mieszkanie zalane przez sąsiada - kto zapłaci?

Spółdzielnia
Po powrocie z pracy zastaliście całkowicie zalane mieszkanie, ponieważ sąsiad z góry nie zakręcił kranu? A co jeśli woda spłynęła też piętro niżej i sąsiad z dołu domaga się pieniędzy tylko od nas? Co jeśli mieszkania nie są ubezpieczone, a ten z góry wypiera się, że to on jest sprawcą? Sąsiad, który zalał nam mieszkanie, musi zapłacić za wyrządzone szkody. Do nas należy ich udokumentowanie. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na wszystkie nurtujące was pytania.

Licytacja mieszkania za długi czynszowe - co warto wiedzieć?

Spółdzielnia
Coraz więcej spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych doprowadza do licytacji mieszkań, których właściciele notorycznie nie płacą czynszu. Z jednej strony to na pewno życiowy dramat ludzi, którzy znaleźli się w trudnym położeniu. Jednak z drugiej – to ochrona innych właścicieli mieszkań przed bezpodstawnymi wydatkami. Przecież jeśli ktoś nie płaci czynszu, to inni utrzymują za niego wspólną nieruchomość. Płacą za jej sprzątanie, wywóz śmieci oraz remonty.