księga wieczysta

Jak założyć księgę wieczystą?

Spółdzielnia
Założenie księgi wieczystej w przypadku spółdzielczego mieszkania własnościowego nie jest obowiązkowe, ale warto to zrobić. Mieszkanie mające ten oficjalny dokument, określający stan prawny lokalu, łatwiej jest sprzedać. Dzięki niemu kupiec może się upewnić przed transakcją, czy na nieruchomości nie ciąży jakieś zobowiązanie. Księga ułatwi mu zaciągnięcie w banku kredytu zabezpieczonego hipoteką na mieszkaniu. Aby założyć księgę, trzeba skierować wniosek do wydziału wieczystoksięgowego sądu rejonowego, w którego okręgu położona jest nieruchomość. Odpowiednie formularze są dostępne w sądach i na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Do wniosku należy dołączyć kilka dokumentów.

Jak zatrzymać mieszkanie w rodzinie?

Spółdzielnia
Warto wiedzieć, jakie kroki podjąć, by mieszkanie, w którym spędziliśmy całe swoje życie, pozostało w rękach bliskich. Bez względu na to, czy należy do miasta, zakładu pracy, spółdzielni czy jest naszą własnością. Co można zrobić? Najlepiej byłoby postarać się o wykupienie mieszkania. Ma prawo ubiegać się o to jego główny najemca, jeśli sytuacja prawna nieruchomości nie budzi wątpliwości, a sam budynek jest w dobrym stanie technicznym.
usuwanie pleśni

Kto jest odpowiedzialny za odgrzybianie mieszkania?

Prawa i Obowiązki Wynajmującego
Lokal, w którym mieszkasz jest zagrzybiony, a winę ponoszą za to podrdzewiałe rynny. Z pewnością już nie możesz patrzeć jak woda leje się po ścianie i wsiąka. Kto zatem powinien odgrzybić twoje mieszkanie? Warto zasięgnąć informacji na ten temat, ponieważ zarówno pleśni jak i grzyby mogą stanowić główną przyczynę wielu chorób i infekcji. Pomieszczenia pozbawione światła słonecznego są najbardziej narażone na ich powstawanie. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci ustalić kto jest odpowiedzialny za odgrzybianie mieszkania.
zameldowanie, zmiana zameldowania, meldunek

Jak zmienić zameldowanie?

Wspólnota
Każdy obywatel naszego kraju podlega obowiązkowi meldunkowemu. W zależności od czasu, przez jaki zamieszkujemy dane miejsce, wyróżniamy dwa rodzaje meldunku: na pobyt stały lub czasowy.
jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Ochrona Lokatorów
To najbardziej gorący czas na rynku wynajmu mieszkań, bo studenci szukają lokum przed nowym rokiem akademickim. Warto wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie wynająć mieszkanie, by później uniknąć niepotrzebnych problemów. Moment, w którym oddajemy obcej osobie klucz zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem, mniejszym lub większym. Wyjaśniamy jak sporządzić umowę najmu, by chroniła zarówno interesy i najemcy (lokatora) i wynajmującego.
Zalenie mieszkania przez sąsiada

Mieszkanie zalane przez sąsiada - kto zapłaci?

Spółdzielnia
Po powrocie z pracy zastaliście całkowicie zalane mieszkanie, ponieważ sąsiad z góry nie zakręcił kranu? A co jeśli woda spłynęła też piętro niżej i sąsiad z dołu domaga się pieniędzy tylko od nas? Co jeśli mieszkania nie są ubezpieczone, a ten z góry wypiera się, że to on jest sprawcą? Sąsiad, który zalał nam mieszkanie, musi zapłacić za wyrządzone szkody. Do nas należy ich udokumentowanie. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na wszystkie nurtujące was pytania.

Licytacja mieszkania za długi czynszowe - co warto wiedzieć?

Spółdzielnia
Coraz więcej spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych doprowadza do licytacji mieszkań, których właściciele notorycznie nie płacą czynszu. Z jednej strony to na pewno życiowy dramat ludzi, którzy znaleźli się w trudnym położeniu. Jednak z drugiej – to ochrona innych właścicieli mieszkań przed bezpodstawnymi wydatkami. Przecież jeśli ktoś nie płaci czynszu, to inni utrzymują za niego wspólną nieruchomość. Płacą za jej sprzątanie, wywóz śmieci oraz remonty.
podwyżka czynszu -  odwołanie

Podwyżka czynszu: jak i gdzie się odwołać?

Spółdzielnia
Spółdzielnia mieszkaniowa nie może podwyższyć czynszu tylko po to, żeby pozyskać środki finansowe. Nie ma prawa odnosić korzyści majątkowych kosztem członków. Koszty utrzymania rosną, coraz więcej płacimy też za mieszkanie. Warto więc wiedzieć, kiedy podwyżki są uzasadnione, a kiedy nie, i co zrobić, gdy się z nimi nie zgadzamy? Odpowiedzi na nurtujące was pytania znajdziecie poniżej, z pewnością rozwieją wszystkie wasze wątpliwości.