Listy polecone z sądu - co powinniśmy wiedzieć

Listy polecone z sądu - co powinniśmy wiedzieć?

Proces Karny
Pisma z sądu, z policji, prokuratury, od komornika już nie czekają na poczcie, lecz w... kiosku, sklepie. Sprawdź, dlaczego lepiej zgłosić się po takie przesyłki. Od początku stycznia trwa zamieszanie związane z doręczaniem i odbieraniem pism sądowych. Wynika to stąd, że takiej korespondencji nie roznoszą już listonosze, lecz doręczyciele Polskiej Grupy Pocztowej (Poczta Polska przegrała przetarg na dostarczanie tej korespondencji). Przeciwnicy tej zmiany twierdzą, że nie zawsze przesyłki są prawidłowo doręczane, a miejsca, w których można je odbierać (np. sklepy spożywcze, kwiaciarnie), nie są do tego przygotowane! Czasem nie odbieramy takiego pisma, bo zabraknie nam czasu, zapomnimy o nim, zlekceważymy je… To może mieć poważne konsekwencje!
jak powinien zachować się świadek w sądzie

Jak powinien zachować się świadek w sądzie?

Ogólne Postępowanie
Osoby wezwane do sądu w charakterze świadka nie mogą zlekceważyć tego obowiązku i nie przyjść. Z nieobecności zwalnia tylko choroba potwierdzona zwolnieniem lekarskim. W postępowaniu karnym świadek odgrywa bardzo ważną rolę. Często to od jego zeznań zależy wyrok i skazanie lub uniewinnienie oskarżonego. Na salę sądową wchodzimy dopiero po wywołaniu przez pracownika sądowego. Nawet jeśli godzina wezwania dawno już minęła, czekamy na korytarzu. Zdarza się bowiem, że sąd przedłuża wcześniej rozpatrywaną sprawę i wtedy wszystkie sprawy z wokandy mają opóźnienie. A zatem jako osoby wezwane na świadka musimy uzbroić się w cierpliwość. Zostaliście wezwani na świadka i zastanawiacie się, w jaki sposób się zachować? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Mediacja - lepsza od sprawy w sądzie

Mediacja - lepsza od sprawy w sądzie?

Ogólne Postępowanie
Nikt nie lubi chodzić do sądu... W wielu sprawach można tego uniknąć. Zamiast rozwiązywać konflikt w sądzie, można to zrobić podczas mediacji. Skłócone strony mogą w ten sposób zaoszczędzić czas, pieniądze, no i... nerwy! Bowiem sprawy w sądzie często ciągną się miesiącami, natomiast ugodę można wypracować z pomocą mediatora nawet już na pierwszym spotkaniu. Wyjaśniamy, jakie sprawy można rozstrzygać podczas mediacji.
biuro adwokackie

Jak znaleźć dobrego adwokata?

Prawo Cywilne

Ocena kompetencji adwokata jest niezwykle skomplikowana. Przychodzimy do biura adwokackiego, widzimy pięknie urządzone wnętrza i elegancką, poważną osobę siedzącą za wielkim biurkiem, która przemawia do nas w niezrozumiałym dla nas języku. Osoba ta, zaczyna nas o coś pytać, ale czasami mamy wrażenie, że mówi po chińsku, więc po prostu kiwamy głowami i myślimy sobie, jakiż to mądry człowiek z nami rozmawia.

 

W ocenie kompetencji prawnika powinna pomóc nam nasza intuicja oraz umiejętność rozpoznawania prawdziwych wartości drugiego człowieka. Nie powinieneś się zdziwić, że większość prawników znajdzie dla ciebie czas dopiero w momencie, gdy powierzysz w ich ręce swoją sprawę - wówczas, gdy prawnik chce zarobić. Nigdy nie bój się jednak zadawania pytań - musisz je zadać, zanim wybierzesz sobie adwokata. W końcu to od niego będzie zależało czy wygrasz sprawę czy nie. Nie daj się zwieść niezrozumiałym językiem, zarozumiałością ani nie pozwól się zdominować.

 

Poniżej przedstawiam listę pytań, które zadaj najpierw sobie a później prawnikowi. Pytania te pomogą ci w ocenie czy konkretny prawnik faktycznie pomoże Ci w danej sprawie.

koszty kancelarii prawnych

Jak nie dać się oskubać prawnikowi?

Prawo Cywilne
Duże kancelarie prawne i firmy prawnicze biorą pieniądze dosłownie za wszystko - także za rozmowę telefoniczną czy ksero dokumentów. Jeśli chcesz zaoszczędzić - lepiej napij się herbaty w domu. Poniżej przedstawiam kilka porad dotyczących unikania zbędnych kosztów za usługi prawne.
młotek sędziowski

Jak zachować się w sądzie?

Savoir vivre
Niezależnie od tego czy idziesz do sądu jako świadek, pozwany, czy powód, istnieją pewne normy zachowania się wobec sędziego. Jeśli będziesz ich przestrzegał, z pewnością ułatwi ci to wygraną.

Jak uniknąć odbycia zarządzonej kary pozbawienia wolności?

Apelacja, Kasacja, Zażalenie
Aby sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary pozbawienia wolności trzeba spełnić kilka warunków. Warunkowe zawieszenie wykonania kary może nastąpić jedynie wówczas gdy odroczenie wykonania kary trwało minimum 1 rok i dotyczy kary nieprzekraczającej 2 lat pozbawienia wolności. Aby sąd odroczył wykonanie kary skazany musi udowodnić, że jej natychmiastowe wykonanie mogłoby spowodować zbyt ciężkie skutki dla niego lub jego rodziny (np. skazany jest ciężko chory fizycznie lub psychicznie, zakład karny w którym skazany ma odbywać karę jest przeludniony, skazany jest jedynym żywicielem rodziny, musi on pomóc w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, musi ukończyć szkołę). Sąd może udzielić odroczenie kilkakrotnie, jednak łączny okres odroczenia nie może być dłuższy niż rok, chyba że sprawa dotyczy ciężarnej kobiety lub kobiety w okresie 3 lat po urodzeniu dziecka i sprawowania nad nim opieki.
Komu przysługuje adwokat z urzędu

Komu przysługuje adwokat z urzędu?

Ogólne Postępowanie
Czeka cię sprawa sądowa i boisz się, że ją przegrasz, bo nie stać cię na adwokata? Możesz wystąpić o przyznanie prawnika z urzędu. Każdy, kto jest w trudnej sytuacji finansowej może być zwolniony z kosztów sądowych oraz bezpłatnie korzystać podczas procesu z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Przed laty otrzymanie prawnika z urzędu było możliwe tylko wtedy, gdy ktoś był w całości lub częściowo zwolniony z kosztów sądowych (obejmują one opłaty sądowe – wpis i opłatę kancelaryjną oraz zwrot wydatków np. na biegłych). Teraz nie ma takiego wymogu.