10 genialnych patentów na wykorzystanie lawendy

Nietypowe zastosowania
Lawenda to urokliwa roślina, która przyciąga fioletowymi kwiatami i pięknym zapachem. Można jednak wykorzystać ją nie tylko jako ozdobę ogrodu czy domu, ale też na wiele innych sposobów. Lawenda może mieć szereg zastosowań zarówno leczniczych, kosmetycznych, jak i praktycznych. Działa uspokajająco i łagodzi stres, a w przypadku zmęczenia pobudza aktywność umysłową. Pomaga również na bóle migrenowe i reumatyczne, a także poprawia trawienie. Z lawendy można także wykonać domowy tonik do twarzy, polecany zwłaszcza do cery trądzikowej, czy też odżywczy peeling do stóp. Gospodynie domowe mogą zaś użyć lawendy do odświeżania powietrza w domu, odstraszania komarów i moli czy spryskania nią pościeli. Poniżej przedstawiamy 10 najlepszych zastosowań lawendy.

Lukrecja: Właściwości i zastosowania

Ziołolecznictwo
Lukrecja to niezwykle cenna roślina, która wykazuje wiele właściwości leczniczych. Znana jest głównie z tego, że stosowano ją w przemyśle cukierniczym do wyrobu słodyczy. Jednak od lat wykorzystywana jest również w ziołolecznictwie jako środek wykrztuśny i łagodzący zarówno kaszel suchy, jak i mokry. Lukrecja świetnie działa na drogi oddechowe, rozrzedza zalegającą wydzielinę, regeneruje błony śluzowe i pomaga zwalczyć zapalenie gardła, oskrzeli czy płuc. Co więcej, zawarta w niej glicyzyryna działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Wykazano, że związek ten hamuje również namnażanie się koronawirusów. Lukrecja dobrze wpływa także na układ trawienny, pomaga na wrzody i zmniejsza ryzyko stłuszczeniu wątroby. Ponadto jest stosowana w kosmetyce do pielęgnacji skóry suchej, naczynkowej, ale też skłonnej do trądziku. Jakie jeszcze właściwości posiada lukrecja? Czy jest całkowicie bezpieczna i jak należy ją stosować? Sprawdźmy.

Czerwona koniczyna i jej wpływ na zdrowie

Ziołolecznictwo
Czerwoną koniczynę można spotkać na łąkach, trawnikach i skwerach. O jej popularności świadczy również popularna legenda, która głosi, że znalezienie czterolistnej koniczyny ma zapewniać bogactwo i pomyślność. Koniczyna odgrywa ważną rolę w gospodarce, jest bowiem stosowana jako pasza dla zwierząt gospodarskich, a także zaliczana do roślin miododajnych. Niewiele osób wie, że wszystkie części koniczyny są jadalne, jednak korzenie powinny być poddawane obróbce cieplnej. Kwiaty i liście mogą być ciekawym dodatkiem do sałatek, a także, po ukiszeniu, do potraw mięsnych. Jednak koniczyna największy wkład ma w rozwój współczesnej fototerapii, ponieważ wykazuje się wieloma walorami leczniczymi.
wysypka pod piersiami

4 domowe sposoby na wysypkę pod piersiami

Medycyna Naturalna
Wysypka pod biustem jest dość częstym problemem. Jest to forma podrażnienia skóry i charakteryzuje się zapaleniem fałdy skórnej. Powodem powstania wysypki jest nadmiar potu, ciepło, brak przepływu powietrza i noszenie źle dopasowanego biustonosza powodującego obcieranie naskórka. Dodatkowo czynniki takie jak gorąco, wilgotność i otyłość powodują ten problem. Powstaje środowisko doskonałe dla infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Aby się ich pozbyć i im zapobiegać poznaj domowe parę domowych sposobów na radzenie sobie z tym problemem.
ciśnienie krwi

Jak obniżyć ciśnienie krwi w ciągu 5 minut?

Choroba Sercowo-Naczyniowa

Wysokie ciśnienie krwi to problem znany sporej grupie ludzi. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Aby unormować ciśnienie trzeba zmienić dietę i pomyśleć o zdrowym stylu życia. Lecz to nie zawsze działa. Poznaj prosty sposób na szybkie obniżenie ciśnienia krwi.

drzewko szczęścia

Jakie właściwości lecznicze posiada grubosz, drzewko szczęścia?

Rośliny doniczkowe
Grubosz, zwany również drzewkiem szczęścia, znajdziemy praktycznie w każdym domu. Niektórych przyciąga jej wygląd, podczas gdy inni uważają, że jest w stanie przyciągnąć pieniądze do domu. Lecz nie każdy wie, że grubosz posiada właściwości lecznicze, które pomogą pozbyć się wielu chorób. Roślina ta ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Czytając nasz artykuł dowiesz się w jakich chorobach grubosz może ci pomóc.
oczyszczanie żył

Jak zrobić domowy środek na oczyszczanie żył?

Odżywianie
Tłuszcz osadzający się na ściankach tętnic jest wyjątkowo niebezpieczny, zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Oczyszczanie żył ma korzystny wpływ na przepływ krwi w organizmie. Przyniesie to pozytywne efekty w całym organizmie. Poznaj prosty domowy sposób na oczyszczenie żył.

Nasiona pigwy i ich cenne właściwości

Odżywianie
Pigwa uznawana jest za jeden z najzdrowszych polskich owoców. Jest pełna witamin i minerałów przez co doskonale wpływa na cały organizm. Jednak jak się okazuje, dużo zdrowsze od samego owocu są nasiona pigwy. Przygotowana z nich nalewka pomoże zwalczyć przeziębienie i grypę, poprawi trawienie i wspomoże leczenie różnego rodzaju stanów zapalnych. Sprawdźmy, jak jeszcze nasiona pigwy wpływają na nasze zdrowie i jak przygotować leczniczą nalewkę na ich bazie.
szum w uszach

Pięć naturalnych leków na szumy w uszach

Naturopatia
Jesteś poirytowany ciągłym szumem w uszach? Jeśli lekarze nie zdiagnozowali u ciebie nowotworu, który mógłby być jego przyczyną, nie pozostaje wiele, co mogliby dla ciebie zrobić. Bez względu na to, czy w uszach szumi, dzwoni, brzęczy, gwiżdże, syczy czy klika. Czy dźwięk jest cichy, czy głośny – może irytować. Jedna z poniższych metod leczenia może być odpowiedzią na twój problem.
pieprzyki usuwanie

5 domowych sposobów na usunięcie pieprzyków

Alternatywne Remedia
Naukowcy twierdzą, że główna przyczyną powstawania pieprzyków jest genetyka. Jednak wiele pieprzyków to znamiona po opalaniu. Pieprzyk to znamiona barwnikowe, miejsca w których skupiają się komórki zawierające melaninę, pigment skórny. Niektóre z nich mogą być czerniakami z którymi należy natychmiast udać się do lekarza. Większości ludzi pieprzyki nie przeszkadzają. Jeśli się zdecydujesz na usunięcie pieprzyka możesz skorzystać z ofert gabinetów kosmetycznych. Jednak istnieją domowe sposoby, które mogą usunąć pieprzyki.