Jak usunąć osad i kamień nazębny? Sposoby

Higiena jamy ustnej
Płytka nazębna - zwana też płytką bakteryjną lub osadem nazębnym - to miękki nalot na zębach składający się głównie z bakterii i węglowodanów. Nieusunięcie go skutkuje jego mineralizacją, co w dalszej perspektywie jest przyczyną powstawania przebarwień i kamienia nazębnego. Płytka bakteryjna jest też odpowiedzialna za tworzenie się próchnicy, uszkodzenia szkliwa zębów i dziąseł. Możliwe jest usunięcie lub zmniejszanie zbędnego nalotu na zębach domowymi sposobami.

Domowe sposoby na ból zęba

Bóle Zębów
Wszyscy wiemy, że utrzymanie higieny jamy ustnej pomaga uniknąć problemów z zębami, dziąsłami oraz chorobami, które mogą od nich pochodzić. Niestety większość z nas ma kłopoty z próchnicą, kamieniem nazębnym czy też z samymi zębami. Wiele osób uważa, że ból zębów jest jednym z najgorszych stanów, jakich doświadczyły w swoim życiu, ponieważ wpływa na nasze samopoczucie, kondycję, a także zdrowie psychiczne. Poniżej znajdziesz naturalne środki, które z pewnością przyniosą ci ulgę. Co więcej możesz je samodzielnie przygotować w domu:

Jak stosować olej, by chronić zdrowie jamy ustnej?

Czyszczenie Zębów
Sączenie oleju między zębami jest wiekową tradycją leczenia, zakorzenioną w hinduskiej medycynie opartej na Ayurvedzie. Metoda ta oczyszcza zęby i dziąsła. Jej dodatkowym atutem jest naturalne wybielanie zębów, a dowody wskazują, że może ona także działać korzystnie na zdrowie dziąseł i pomagać w zwalczaniu szkodliwych bakterii.

Na czym polega ta metoda?

To proste – wystarczy nabrać olej do ust (zazwyczaj sezamowy lub kokosowy) i przesączać go przez zęby przez około 20 minut. Codzienne płukanie olejem zębów pomaga poprawić zdrowie jamy ustnej. Podobnie jak przy oczyszczaniu skóry substancjami zawierającymi oleje, działa tu zasada "podobne rozpuszcza podobne", ponieważ olej jest w stanie przebić się przez osad nazębny i usunąć toksyny bez żadnych dodatkowych zabiegów.

Proszek, który leczy próchnicę w naturalny sposób

Czyszczenie Zębów

Zdrowie jamy ustnej jest uzależnione od wyborów żywieniowych. Niestety złe wybory są przyczyną powszechnej już dzisiaj próchnicy. Niektórzy dentyści twierdzą, że proces próchnicy zaczyna się jeszcze wewnątrz organizmu. Uważają również, że kwas fitowy, zawarty w nasionach, fasoli, ziarnach i orzechach, może stanowić zagrożenie dla zdrowia naszych zębów. Dlaczego? Już wyjaśniamy. Cząsteczki kwasu fitowego wiążą cząsteczki fosforu, magnezu, cynku, żelaza i wapnia, hamując ich przyswajanie przez organizm. Łącząc się z cząsteczkami tych minerałów, zmieniają się w fitynian - szkodliwy kwas, który wstrzymuje działanie enzymów koniecznych do odpowiedniego trawienia. Wielu naukowców badających reakcje ludzkiego organizmu na spożywanie dużych ilości ziaren, które zawierają kwas fitowy wykryło, że tak skonstruowana dieta wywołuje tzw. efekt anty-odżywczy. W konsekwencji nasz organizm staje się podatny na różnego rodzaju schorzenia. Jednym z nich jest próchnica. Negatywne działanie kwasu fitowego skutecznie redukują preparaty czyszczące jamę ustną. Jednak nie te, które możemy kupić w drogerii lub aptece, ale przygotowane z naturalnych składników w domu! Z kilku wartościowych produktów możemy przygotować doskonały proszek do czyszczenia zębów i dziąseł. Jedyną jego wadą jest pozostawianie delikatnych plam na umywalce, które zaleca się czyścić od razu po myciu zębów.

po wyrwaniu ósemki

Jak przetrwać po wyrwaniu zęba mądrości?

Chirurgia Szczękowa
Wyrywanie zębów mądrości nie jest zbyt przyjemne. Możemy podczas zabiegu nie czuć żadnego bólu, jednak jak tylko wyjdziemy z gabinetu pojawi się opuchlizna, a jak znieczulenie minie to i ból. Pojawia się również kilka innych problemów a mianowicie: co jeść, co pić i jakie środki przeciwbólowe wziąć. Poniżej przedstawiam kilka porad i wskazówek, które pomogą ci przetrwać okres po zabiegu.
ból zęba mądrości

Domowe sposoby na ból zęba mądrości

Bóle Zębów
Zęby mądrości rosną zazwyczaj między 17 a 25 rokiem życia, a czasem nawet później. Często zdarza się, że nie ma dla nich wystarczająco dużo miejsca, dlatego wyrzynają się krzywo, a ich część znajdująca się w dziąśle jest skierowana pod kątem. Może to powodować ból, opuchliznę i podrażnienie dziąseł. Pojawić się mogą problemy w gryzieniu i przeżuwaniu jedzenia, bóle głowy i sąsiadujących zębów. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów, które pozwolą nam pozbyć się problemu lub przynajmniej złagodzić go do czasu wizyty u dentysty.
kamień nazębny

Jak domowym sposobem usunąć kamień nazębny?

Kamień Nazębny
Kamień nazębny najczęściej osadza się w pobliżu szyjek zębowych. Wygląda brzydko i może denerwować. W takim przypadku wizyta u dentysty wydaje się być koniecznością. Osoby, które boją się dentysty mogą wypróbować ten prosty domowy sposób na usunięcie kamienia nazębnego. Szczegóły znajdziesz w dalszej części artykułu.
Wyrywanie zęba

Jak zmniejszyć opuchliznę po wyrwaniu zęba?

Stomatologia Ogólnie
Wyrwanie zęba zawsze wiąże się z późniejszą opuchlizną i mniejszym lub większym bólem. Silnego bólu unikniemy dzięki temu, że przez kilka godzin działać będzie zastosowane przez stomatologa znieczulenie. Opuchlizny po usunięciu zęba nie da się całkowicie usunąć, ale można ją zmniejszyć kilkoma prostymi sposobami.
Afty

11 domowych sposobów na afty

Procedury Stomatologiczne
Apthous stomatitis, czyli afta, jest dolegliwością, która dotknęła każdego chociaż raz w życiu. Nie jest do końca wiadome, co powoduje te bolesna owrzodzenia w ustach, jednak niektórymi przyczynami mogą być ugryzienie się w policzek lub wargę, aparat na zębach, stres, geny czy zła odpowiedź układu odpornościowego. Formowanie afty zaczyna się zaczerwienieniem skóry, które przeradza się w owrzodzenie, mające biały lub żółty kolor. Do tego powstaje również stan zapalny. Na szczęście na afty istnieje wiele naturalnych sposobów, które łagodzą ból.
unikanie powikłań po wyrwaniu zęba

Jak uniknąć powikłań po wyrwaniu zęba?

Chirurgia Szczękowa

Po usunięciu zęba mogą pojawić się powikłania takie jak suchy zębodół (brak skrzepu, powikłanie to występuje u około 2-4% populacji), stany zapalne lub zakażenia bakteryjne. Ryzyko powikłań rośnie wraz z wiekiem pacjenta a proces gojenia jest wolniejszy.

 

Poniżej przedstawiam kilka metod, które pomogą ci uniknąć wszelkich powikłań po wyrwaniu zęba.