Obgryzanie paznokci. Czy może być niebezpieczne?

Zaburzenia Lękowe
Obgryzanie paznokci jest nieprzyjemnym nawykiem, który dotyka często naszych najmłodszych. Choć większość z nich z niego wyrasta, to niektórzy borykają się z nim nawet w dorosłym życiu. Niejednokrotnie zdarza się, że jest wynikiem odreagowującym nadmierny stres, łagodzącym lęk czy niepewność, a także rozładowującym napięcie. Obgryzanie paznokci jest odruchem bezwarunkowym, który ciężko kontrolować, ale warto się go również wyzbyć. Dlaczego? Ponieważ stanowi problem natury estetycznej, a także zdrowotnej, gdyż może przyczynić się do rozwoju wielu chorób psychicznych, wad zgryzu oraz infekcji.

Psychodermatozy: Czym są, jak się objawiają?

Choroby skóry
Problemy dermatologiczne dotykają coraz więcej osób, także bardzo młodych. Wiele z nich ma charakter przewlekły i nawracający, objawia się plamami, zaczerwienieniem czy łuszczeniem się skóry, czasem także uporczywym świądem. Przyczyny do dziś bywają nieodkryte, podejrzewa się jednak, że to efekt zaburzeń autoimmunologicznych, ale też czynników genetycznych i środowiskowych. Coraz więcej naukowców i lekarzy łączy jednak choroby skóry z problemami psychicznymi. Okazuje się, że silny stres, depresja czy zaburzenia emocjonalne mogą objawiać się złą kondycją skóry. W dodatku działa to w obie strony - problemy dermatologiczne coraz częściej mają destruktywny wpływ na psychikę. Nieestetyczne plamy na ciele bywają przyczyną izolowania się od innych czy utraty poczucia własnej wartości. Sprawdź, czym są psychodermatozy i jak się objawiają.

Zespół serotoninowy: Przyczyny, objawy i leczenie

Mózg i Układ Nerwowy
Zespół serotoninowy to ciężkie schorzenie polekowe, które może nawet zagrażać życiu. Uszkadza ośrodkowy układ nerwowy i wywołuje szereg charakterystycznych dolegliwości. Jedynym ratunkiem może być szybka interwencja i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Przyczyną zespołu serotoninowego najczęściej jest przedawkowanie lub zła reakcja na leki antydepresyjne, ale też środki przeciwwymiotne, przeciwbólowe czy przeciwkaszlowe. Jakie objawy po przyjęciu leków powinny nas zaniepokoić? Czym jest zespół serotoninowy i jak się go zwalcza?
zielone oczy

7 cech posiadaczy zielonych oczu

Rozrywka Wakacyjna
Rozmaite badania przeprowadzone przez naukowców i psychologów oraz liczne ankiety wykazały, że ludzie posiadający odmienny kolor oczu wywierają na nas pewien wpływ, który dyktuje ich specyficzne zachowanie oraz charakter. Mówi się, że posiadacze zielonych oczu to osoby wyjątkowe, ponieważ jest to najrzadszy kolor oczu na świecie. Zaledwie 2% całej populacji ziemskiej jest zielonooka. Jest to jednak popularny kolor oczu w niektórych państwach. Na przykład w Islandii większość osób to posiadacze oczu zielonych. Jest to jednak zjawisko naturalne, że ogólnie rzecz biorąc zielonoocy przyciągają wzrok innych ludzi.
mózg

12 prostych sposobów jak wpłynąć na czyjś umysł

Rozwój Osobisty
W około dużo mówi się o manipulowaniu innymi, ale większość z nas żyje przekonaniem, że jest to domena zarezerwowana dla polityków i zręcznych handlowców. Tymczasem istnieje kilka prostych trików, które każdemu śmiertelnikowi pozwolą łatwiej uzyskać to, czego chce. Jak zręcznie wpłynąć na czyjś umysł? Co zrobić, żeby zyskać przewagę zarówno w codziennym życiu, jak i biznesowych negocjacjach? Tego dowiesz się z dalszej lektury.
zawroty głowy

4 sposoby radzenia sobie z zawrotami głowy

Zaburzenia Lękowe
Zawroty głowy sprawiają, że czujesz się słabo, chwilowo tracisz zdolność widzenia lub równowagę. Chwilowy brak dopływu krwi do mózgu powoduje zawroty głowy. Jest to objaw wielu problemów zdrowotnych takich jak obniżenie ciśnienia krwi, zaburzeń lękowych, bólów głowy, zakażenia ucha, zaburzenia pracy serca, anemie czy udar cieplny. Zawroty głowy mogą być także spowodowane przez odwodnienie, biegunkę, zmiany hormonalne, skutki uboczne niektórych leków, stres, gorączkę, wymioty oraz inne słabości. Jednakże, jeśli cierpisz na częste zawroty głowy skonsultuj się z lekarzem dla prawidłowego zdiagnozowania ich przyczyny. Jeżeli zaś zdarzy ci się mieć zawroty głowy skorzystaj z naturalnych środków, które dają długotrwały efekt bez żadnych skutków ubocznych.
typy nosów - zadarty, orli, grecki, rzymski, nubijski

Co mówi o tobie twój nos?

Rozwój Osobisty
Okazuje się, że kształt nosa ujawnia znacznie więcej informacji o tobie, niż odciski palców. Naukowcy analizując takie parametry jak kształt nosa i rozstaw oczu zidentyfikowali sześć typów nosów: rzymski, grecki, nubijski, orli, mały i zakrzywiony ku górze, zadarty.
płacz

7 zaskakujących zalet płaczu

Rozwój Osobisty
Dla tych, którzy sądzą, iż płacz jest oznaką słabości, trudna do przyjęcia może być informacja, że ma on również dobroczynne właściwości. Wpływa korzystnie nie tylko na nasze ciało, ale również na umysł. Oto 7 najbardziej interesujących i znaczących powodów, dla których nie powinniśmy walczyć ze łzami, gdy ogarnia nas smutek.
szukanie igły w stogu siana

Jak znaleźć zgubioną rzecz?

Radzenie Sobie Ze Stresem
Znów spóźniłaś się do pracy, ponieważ nie mogłaś znaleźć kluczyków do samochodu? Jesteś już spakowana na wakacje, ale nie możesz sobie przypomnieć, gdzie położyłaś paszport? Może nie znalazłaś się w żadnej z tych sytuacji, ale pewnie często masz problemy ze znalezieniem różnych przedmiotów. Skorzystaj z poniższych wskazówek, a podpowiem ci jak znaleźć zgubioną rzecz. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i nerwy.
erudyta, człowiek sukcesu

Jak się poprawnie wysławiać?

Wystąpienia Publiczne
Być może żyjesz w przekonaniu, że twoja mowa nie stanowi problemu. Zazwyczaj korzystasz bowiem z e-maili, smsów lub nie masz potrzeby przemawiać dla szerszej publiczności. Jednak, żeby osiągnąć sukces zawodowy i społeczny musisz nauczyć się dobrze wysławiać. Osoby z doskonałą wymową i wyszukanym słownictwem imponują innym. Dlaczego więc nie dołączyć do nich i nie wspiąć się na kolejny szczebel swojej kariery. Oto kilka porad, dzięki którym z pewnością poprawisz swoją erudycję.