Rasy psów, które najczęściej atakują dzieci

Pies w Domu
Posiadanie psa w domu, w którym są małe dzieci, to nie tylko spore wyzwanie i dodatkowy obowiązek, ale też mnóstwo zalet. Badania pokazują, że kontakt dziecka z czworonogiem uczy empatii i odpowiedzialności, sprzyja też większej samodzielności. Warto jednak wiedzieć, że oprócz ras uznawanych za „psie niańki” (np. labrador, golden retriever, nowofundland) mamy do czynienia z tymi psami, które nie powinny mieszkać z dziećmi pod jednym dachem. Wbrew pozorom nie chodzi jedynie o duży rozmiar psa – nawet popularne kundelki mogą być zagrożeniem dla dziecka. Sprawdź, które psy najczęściej atakują najmłodszych i jak temu zapobiec.

Jak zrobić płyn przeciwko kleszczom?

Środki na Ukąszenia i Ugryzienia
Kleszcze to prawdziwa zmora podczas wakacyjnych wypraw na łono natury. Niepozorne pajęczaki czyhają na ludzi i zwierzęta właśnie przy leśnych spacerowych ścieżkach, na łąkach i polanach, a nawet w miejskich parkach i na skwerach. Ich ukąszenie może się dla nas skończyć tragicznie – boreliozą, jej powikłaniami lub kleszczowym zapaleniem mózgu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i chronienie się przed tymi groźnymi pajęczakami. Sprawdź, co zrobić, by nie ukąsił nas kleszcz i jak samodzielnie przygotować skuteczny płyn, który odstraszy kleszcze.

Domowe sposoby na odstrasznie komarów

Komary
Komary to jedne z najbardziej uciążliwych owadów, które potrafią zepsuć wakacyjny odpoczynek. Nie pozwalają cieszyć się ciepłymi wieczorami na świeżym powietrzu, a ich bzyczenie uniemożliwia spokojny sen. Jeszcze większym utrapieniem są ich ukąszenia, które skutkują dokuczliwym świądem i obrzękiem skóry. Na szczęście ratunkiem mogą być naturalne i bezpieczne substancje, które odstraszają komary. Pomocne będą niektóre rośliny doniczkowe czy rabatowe, ale też zioła i olejki eteryczne. Sprawdź, jak odstraszyć komary z ogrodu i jak samodzielnie przygotować bezpieczny spray do stosowania na skórę.
ugryzienia pcheł

3 domowe sposoby na ugryzienia pcheł

Środki na Ukąszenia i Ugryzienia
Pchły to małe, irytujące owady, które najczęściej atakują zwierzęta. Jeśli masz zwierzęta lub mieszkasz w miejscu, gdzie zwierząt jest dużo, twoje szanse na ugryzienie przez pchły jest bardzo duże. Ukąszenia pcheł są swędzące, a także bolesne. Pojawiają się w postaci małych czerwonych guzków, zwykle w grupach po trzy lub cztery ugryzienia w linii prostej. Najczęściej ukąszenia występują wokół kostek, możne też je zauważyć wokół talii, pod pachami lub w zgięciach łokci i kolan. W leczeniu zapobieganiu ugryzieniu przez pchły, pierwszą linią obrony powinno być kontrolowanie inwazji. Jednocześnie istnieje też wiele naturalnych metod, które szybko wyleczą ugryzienia pcheł u ludzi jak i u zwierząt.
wszy we włosach

6 domowych sposobów na wszy

Dziecko a Zdrowie

Wszy to małe pasożyty, które żyją na skórze głowy, włosach, gdzie żywią się krwią. Można się nimi „zarazić” poprzez kontakt z osoba zakażoną, z jej rzeczami osobistymi, ubraniem bądź udostępnieniem szczotki do włosów. Objawami, które świadczą o tym, że mamy wszy to swędzenie głowy oraz czerwone guzki na skórze głowy. Prócz aptecznych produktów, skuteczne są również domowe metody zwalczania wszy. Kilka z nich znajdziesz w naszym artykule.

Osutka: Przyczyny, objawy i leczenie

Skóra
Wysypka na skórze zazwyczaj budzi nasz niepokój, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez kilka dni, a nawet tygodni. W pierwszej kolejności podejrzewamy wtedy alergię lub chorobę zakaźną. Może to być osutka – na skórze i błonach śluzowych pojawiają się pęcherzyki, plamki lub grudki. Zazwyczaj to efekt reakcji alergicznej na przyjmowane leki. Zdarza się jednak, że osutka ma podłoże bakteryjne lub wirusowe, a nawet jest objawem poważnych schorzeń, np. autoimmunologicznych. Kiedy zmiany skórne powinny nas zaniepokoić? Jak rozróżnić rodzaje osutki?
Ugryzienie komara

Jak złagodzić swędzenie po ugryzieniu komara?

Ukąszenia Owadów

Każdy z nas jest narażony na ugryzienie komara. Kiedy już zaczniemy drapać ślad po ugryzieniu ciężko się powstrzymać i zdarza się, że czasami zostaje nawet blizna. Warto wiedzieć co możemy zrobić, by złagodzić nieznośnie swędzenie. Wbrew pozorom wcale nie musisz iść do apteki, by pozbyć się problemu swędzenia. Większość posiada w domu przynajmniej jedną z zaproponowanych poniżej rzeczy. Poniżej znajdziecie kilka porad, jak złagodzić swędzenie, które zawsze mu towarzyszy.

komar

Jak ochronić dom przed komarami?

Ukąszenia Komarów
Komary wlatują do domu i gryzą cię, gdy śpisz, jesz czy oglądasz telewizję? Musisz chronić swój dom przed nimi, ale nie martw się, to wcale nie jest takie trudne. Z pomocą śpieszą ci moskitiery, świece i inne pułapki na komary, które będą je trzymać z dala od twojego domu. Poniżej znajdziesz wskazówki jak uchronić dom przed komarami.
kleszcz

Jak walczyć z kleszczami?

Ogólne porady
Kleszcze to zmora wielu z nas. Jeśli w okresach letnich często przebywamy na świeżym powietrzu, to z pewnością niejeden raz musieliśmy wyciągać je z ciała. Często dopiero po kilku dniach od wizyty w lesie czy też podczas spacerów po łące znajdujemy tego pasożyta na naszej skórze. Co robić w takiej sytuacji? Oczywiście trzeba go jak najszybciej usunąć. Najpierw możemy spróbować domowych sposobów, a gdy one zawiodą powinniśmy zgłosić się do najbliższej poradni. Niekiedy, gdy główka kleszcza zostanie w skórze, warto skorzystać z pomocy chirurga, bądź innego lekarza dyżurnego. Należy to zrobić, gdyż kleszcz może wywołać u nas boreliozę. W tym artykule dowiesz się jak walczyć z kleszczami, tzn. jak zapobiegać ich „atakom” oraz jak radzić sobie, gdy już to zrobią.
robak na nosie dziecka

Jak się chronić przed kleszczami?

Ugryzienia Kleszcza
W Polsce żyje ok. 20 gatunków kleszczy. Największym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt są dwa z nich: kleszcz pastwiskowy oraz łąkowy. Pierwszy jest czerwono-czarny (samica) lub czarny (samiec), drugi zaś ma barwę brązową i widoczne jasne pasy. Można je spotkać w całym kraju, najczęściej jednak w regionach północno-wschodnich. Zasiedlają tereny leśne, podmokłe i porośnięte wysoką trawą, ale żyją także w miejskich parkach oraz na skwerach. Ponieważ zima była łagodna, w tym roku możemy spodziewać się wzmożonej aktywności pajęczaków. Czym grozi ukąszenie przez kleszcza i jak się przed tym bronić?