Jak się zachować wobec ciężko chorego?

Szpitale
Wiele osób ma problem z odpowiednim zachowaniem wobec ciężko chorej osoby. Czy należy okazywać jej współczucie? Jeśli tak, to w jakim stopniu? Czy można okazywać dobry humor podczas takiego spotkania? Robić nadzieję? Poniżej staramy się odpowiedzieć na te dość trudne pytania.
oddawanie krwi

Kto może zostać dawcą krwi?

Banki Krwi i Organów
Twoja krew może uratować komuś życie. Możesz oddać ją w stacjonarnych lub mobilnych stacjach krwiodawstwa, jednak twoja dobra wola nie zawsze wystarczy, by zostać dawcą. Istnieją bowiem przeciwwskazania, które mogą tymczasowo lub trwale wykluczyć cię z tej roli. Zatem kto i w jakiej sytuacji może oddać krew? Dowiesz się tego z tej porady.
zrosty pooperacyjne

Zrosty pooperacyjne - objawy, zapobieganie, leczenie

Operacje
Według statystyk zrosty są problemem nawet 90 % operowanych pacjentów. I niestety problemem lekceważonym zarówno przez lekarzy, jak i operowanych. Zresztą ci pierwsi niezbyt często informują o tym osobę, którą kierują na operację. Z tego też powodu o ich istnieniu dowiadujemy się, kiedy jest już, jak to się kolokwialnie mówi, “po ptakach” i zaczynają nam dokuczać bóle w podbrzuszu czy uporczywe zaparcia. Warto wiedzieć, że największe prawdopodobieństwo pojawienia się zrostów wiąże się z zabiegami wykonywanymi na jajnikach i jajowodach! Choć istnieją metody, dzięki którym ryzyko wystąpienia zrostów pooperacyjnych maleje, wciąż za mało się o nich mówi. Bądź świadomym pacjentem i zapoznaj się z poniższymi informacjami odpowiednio wcześniej!
Odwołanie od decyzji NFZ w sprawie sanatorium - wzór

Jak odwołać się od decyzji NFZ w sprawie sanatorium?

Sanatoria i Uzdrowiska
Zanim wyjedziemy do uzdrowiska, czeka nas określona procedura: lekarz wystawia skierowanie, ale akceptuje je oddział NFZ. Co zrobić, jeśli nie wyda zgody na leczenie, ponieważ argumentuje, że np. mamy dochody wystarczające, by móc leczyć się w uzdrowisku prywatnie? Wtedy warto się odwołać! Gdy NFZ nie zaakceptuje skierowania, a my nie zgadzamy się z taką decyzją, możemy ją zaskarżyć do sądu administracyjnego. Wyjaśniamy, jak to zrobić, by skarga była skuteczna.
Badanie piersi

Jak badać piersi?

Opieka Domowa
Samokontrola piersi powinna być wykonywana przynajmniej raz w miesiącu, kilka dni po miesiączce. Samodzielne badania piersi powinny być wykonywane zawsze tego samego dnia cyklu. Badanie piersi
lekarz rodzinny

Jak wybrać lekarza rodzinnego?

Przychodnie
Każda osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia ma prawo dwa razy w ciągu roku zmienić swojego lekarza rodzinnego bez podania przyczyny - bez względu na to czy zmieniamy adres zamieszkania czy jesteśmy niezadowoleni z jego usług.
wizyta u ginekologa

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Przychodnie
Pierwsza wizyta u ginekologa to duże przeżycie dla każdej kobiety, ale nie musi być ono straszne ani traumatyczne. Jeżeli odpowiednio przygotujesz się do tej wizyty, będzie ona dla ciebie bardzo prostym i łatwym zadaniem. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci się przygotować na pierwszą wizytę u ginekologa.
Augustów uzdrowisko

Co warto zobaczyć w Augustowie?

Atrakcje turystyczne
Swoją nazwę zawdzięcza królowi Zygmuntowi Augustowi. Legenda głosi, że ostatni z Jagiellonów, zakładając tu osadę, chciał upamiętnić w ten sposób miejsce swych spotkań z ukochaną Barbarą Radziwiłłówną. Ta najstarsza część Augustowa leży na lewym brzegu Netty. W kamienicy przy rynku Zygmunta Augusta nocował w 1812 roku Napoleon Bonaparte. Do zabytków należy klasycystyczna Stara Poczta projektu Marconiego i dworek Prądzyńskiego – siedziba muzeum poświęconego historii Kanału Augustowskiego.
Horyniec Zdrój

Dlaczego warto wybrać się do uzdrowiska Horyniec Zdrój?

Sanatoria i Uzdrowiska
W zacisznej okolicy, u stóp Roztocza, leży wysunięte najdalej na wschód polskie uzdrowisko.Horyniec-Zdrój to spokojna miejscowość położona u podnóża Roztocza Wschodniego. Daleko stąd do wielkich aglomeracji i zatłoczonych szlaków komunikacyjnych. Dzięki temu łatwiej wyciszyć się i zrelaksować. Zwłaszcza u progu przedwiośnia, gdy ziemia wciąż okryta jest śniegiem, ale zewsząd dochodzi już coraz głośniejszy ptasi świergot.
Busko Zdrój wczasy

Dlaczego warto wybrać się do urdrowiska Busko Zdrój?

Sanatoria i Uzdrowiska
Słońce świeci tu przez 1151 godzin w roku! Szczególnie pięknie Busko wygląda przyprószone śniegiem – romantyczny park i stare sanatoria przypominają bajkę.To jedno z najstarszych w Polsce uzdrowisk. Busko znane było już w XII w. (wówczas nazywało się Bużsk). O występujących tu solankach wspominano w XIII w., ale zbadano je dopiero na początku XIX w.