Jakie warunki trzeba spełnić, aby leczyć się w sanatorium?

Sanatoria i Uzdrowiska
Twoja forma nie jest najlepsza i czujesz, że wymagasz leczenia uzdrowiskowego lub rekonwalescencji uzdrowiskowej? Sprawdź, czy przysługuje ci sanatorium. Poniżej znajdziesz garść niezbędnych wskazówek, które pomogą ci w procesie przygotowania niezbędnych dokumentów i w skompletowaniu wyprawki kuracjusza. Dowiesz się też, kto pokrywa koszty uzdrowiskowego leczenia; w jakim stopniu partycypuje w nich sam pacjent i jak często możesz wnioskować o tę formę leczenia czy rehabilitacji.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Jakie prywatne ubezpieczenie zdrowotne wybrać?

Przychodnie
Prawo w naszym kraju stanowi, że prawie każda osoba musi być obowiązkowo ubezpieczona w NFZ. Jednakże, od dłuższego czasu mamy do wyboru też dodatkową opiekę zdrowotną, czyli prywatną. Czy opłaca się brać prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Jakie wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Jak się zachować wobec ciężko chorego?

Szpitale
Wiele osób ma problem z odpowiednim zachowaniem wobec ciężko chorej osoby. Czy należy okazywać jej współczucie? Jeśli tak, to w jakim stopniu? Czy można okazywać dobry humor podczas takiego spotkania? Robić nadzieję? Poniżej staramy się odpowiedzieć na te dość trudne pytania.
EEG głowy

Jak się przygotować do badania EEG głowy?

Szpitale
Elektroencefalogram wykonuje się w celu wykrycia przyczyn różnych zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym, np. migren, omdleń, problemów z pamięcią, padaczki, bezsenności, nadpobudliwości, guzów mózgu, zakażeń toksynami, bakteriami. Ciekawe jest to, że EEG pozwala również ocenić poziom inteligencji. Badanie to nie niesie żadnego ryzyka i jest dobrze tolerowane. Na czym polega i jak się do niego przygotować dowiesz się poniżej.
zrosty pooperacyjne

Zrosty pooperacyjne - objawy, zapobieganie, leczenie

Operacje
Według statystyk zrosty są problemem nawet 90 % operowanych pacjentów. I niestety problemem lekceważonym zarówno przez lekarzy, jak i operowanych. Zresztą ci pierwsi niezbyt często informują o tym osobę, którą kierują na operację. Z tego też powodu o ich istnieniu dowiadujemy się, kiedy jest już, jak to się kolokwialnie mówi, “po ptakach” i zaczynają nam dokuczać bóle w podbrzuszu czy uporczywe zaparcia. Warto wiedzieć, że największe prawdopodobieństwo pojawienia się zrostów wiąże się z zabiegami wykonywanymi na jajnikach i jajowodach! Choć istnieją metody, dzięki którym ryzyko wystąpienia zrostów pooperacyjnych maleje, wciąż za mało się o nich mówi. Bądź świadomym pacjentem i zapoznaj się z poniższymi informacjami odpowiednio wcześniej!
tomografia komputerowa

Jak przygotować się do tomografii?

Szpitale
Tomografia komputerowa umożliwia szybką diagnostykę narządu ruchu, układu krążenia, pozwala wykryć zakrzepy, torbiele, guzy nowotworowe. Pod zagadkową dla wielu z nas nazwą kryje się nowoczesny rentgen sprzężony z komputerem. Umożliwia on wykonywanie zdjęć w kilkudziesięciu płaszczyznach, nawet w trójwymiarze (tomografia 3D). Gdy lekarz chce dokładnie zdiagnozować staw czy któryś z narządów, w pierwszej kolejności kieruje zwykle na tomografię, zwaną w skrócie TK. Co powinieneś wiedzieć, gdy czeka Cię to badanie?
Odwołanie od decyzji NFZ w sprawie sanatorium - wzór

Jak odwołać się od decyzji NFZ w sprawie sanatorium?

Sanatoria i Uzdrowiska
Zanim wyjedziemy do uzdrowiska, czeka nas określona procedura: lekarz wystawia skierowanie, ale akceptuje je oddział NFZ. Co zrobić, jeśli nie wyda zgody na leczenie, ponieważ argumentuje, że np. mamy dochody wystarczające, by móc leczyć się w uzdrowisku prywatnie? Wtedy warto się odwołać! Gdy NFZ nie zaakceptuje skierowania, a my nie zgadzamy się z taką decyzją, możemy ją zaskarżyć do sądu administracyjnego. Wyjaśniamy, jak to zrobić, by skarga była skuteczna.
tomografia komputerowa

Kiedy tomografia, a kiedy rezonans?

Szpitale
Odpowiednia i wczesna diagnostyka to podstawa w przypadku skutecznego leczenia wielu różnych chorób. Istnieją dwa szczegółowe badania, które pozwalają lekarzom szybko dostrzec ewentualne niepokojące zmiany. Są to tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Choć mogą z pozoru wyglądać podobnie, inny jest ich cel i inna procedura. Czym różni się TK od MR? Kiedy je wykonać? Tego dowiesz się z dalszej lektury.
rezonans magnetyczny

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Szpitale
Rezonans magnetyczny (MR) jest, obok USG, najbezpieczniejszym wśród badań obrazowych. Za pomocą fal elektromagnetycznych docierających do każdej tkanki można z dużą precyzją diagnozować cały organizm. Badanie jest jednak najczęściej wykorzystywane do wykrywania uszkodzeń w obrębie układu nerwowego (np. w przypadku demencji czy stwardnienia rozsianego, przepuklin w obrębie kręgosłupa, ognisk zapalnych w stawach), nowotworów kości i narządów miąższowych (płuc, nerek, wątroby), układu chłonnego. Lekarz może też skierować na rezonans w przypadku niejasnego obrazu zdjęcia rentgenowskiego czy tomografii komputerowej. Jednak jak przygotować się do badania?
sepsa leczenie

5 domowych sposobów pomocnych w leczeniu i zapobieganiu sepsy

Zaburzenia Systemu Immunologicznego
Czy kiedykolwiek myślałeś, że może istnieć domowy środek leczenia poważnych chorób, takich które wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej? Jedną z takich sytuacji jest posocznica zwana również sepsą. Posocznica jest ogólnoustrojowym zakażeniem organizmu, które może prowadzić do komplikacji zagrażających życiu. Konsekwencją zakażenia może być uszkodzenie narządów wewnętrznych, zaburzenie przepływu krwi co może prowadzić do śmierci. Jak pomóc osobie zmagającej się z sepsą? Oto kilka domowych sposobów pomocnych w leczeniu.