Krew pępowinowa: W jaki sposób może uratować życie?

Białaczka
Krew pępowinowa to źródło komórek macierzystych, które w przyszłości mogą uratować życie osobom zmagającym się z chorobami nowotworowymi czy ciężkimi schorzeniami neurologicznymi i autoimmunologicznymi. Pobieranie krwi pępowinowej jest prostym i bezpiecznym zabiegiem, niestety jej przechowywanie jest kosztowne i często słabo uzasadnione, co wzbudza liczne kontrowersje. Mimo wszystko coraz więcej rodziców decyduje się na takie "zabezpieczenie" zdrowia dziecka. Trwają bowiem badania nad wykorzystaniem krwi pępowinowej w terapii autyzmu czy do leczenia dziecięcego porażenia mózgowego. Komu krew pępowinowa może uratować życie i jak działają banki tej krwi?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby leczyć się w sanatorium?

Sanatoria i Uzdrowiska
Twoja forma nie jest najlepsza i czujesz, że wymagasz leczenia uzdrowiskowego lub rekonwalescencji uzdrowiskowej? Sprawdź, czy przysługuje ci sanatorium. Poniżej znajdziesz garść niezbędnych wskazówek, które pomogą ci w procesie przygotowania niezbędnych dokumentów i w skompletowaniu wyprawki kuracjusza. Dowiesz się też, kto pokrywa koszty uzdrowiskowego leczenia; w jakim stopniu partycypuje w nich sam pacjent i jak często możesz wnioskować o tę formę leczenia czy rehabilitacji.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Jakie prywatne ubezpieczenie zdrowotne wybrać?

Przychodnie
Prawo w naszym kraju stanowi, że prawie każda osoba musi być obowiązkowo ubezpieczona w NFZ. Jednakże, od dłuższego czasu mamy do wyboru też dodatkową opiekę zdrowotną, czyli prywatną. Czy opłaca się brać prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Jakie wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
sepsa leczenie

5 domowych sposobów pomocnych w leczeniu i zapobieganiu sepsy

Zaburzenia Systemu Immunologicznego
Czy kiedykolwiek myślałeś, że może istnieć domowy środek leczenia poważnych chorób, takich które wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej? Jedną z takich sytuacji jest posocznica zwana również sepsą. Posocznica jest ogólnoustrojowym zakażeniem organizmu, które może prowadzić do komplikacji zagrażających życiu. Konsekwencją zakażenia może być uszkodzenie narządów wewnętrznych, zaburzenie przepływu krwi co może prowadzić do śmierci. Jak pomóc osobie zmagającej się z sepsą? Oto kilka domowych sposobów pomocnych w leczeniu.
EEG głowy

Jak się przygotować do badania EEG głowy?

Szpitale
Elektroencefalogram wykonuje się w celu wykrycia przyczyn różnych zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym, np. migren, omdleń, problemów z pamięcią, padaczki, bezsenności, nadpobudliwości, guzów mózgu, zakażeń toksynami, bakteriami. Ciekawe jest to, że EEG pozwala również ocenić poziom inteligencji. Badanie to nie niesie żadnego ryzyka i jest dobrze tolerowane. Na czym polega i jak się do niego przygotować dowiesz się poniżej.
zrosty pooperacyjne

Zrosty pooperacyjne - objawy, zapobieganie, leczenie

Operacje
Według statystyk zrosty są problemem nawet 90 % operowanych pacjentów. I niestety problemem lekceważonym zarówno przez lekarzy, jak i operowanych. Zresztą ci pierwsi niezbyt często informują o tym osobę, którą kierują na operację. Z tego też powodu o ich istnieniu dowiadujemy się, kiedy jest już, jak to się kolokwialnie mówi, “po ptakach” i zaczynają nam dokuczać bóle w podbrzuszu czy uporczywe zaparcia. Warto wiedzieć, że największe prawdopodobieństwo pojawienia się zrostów wiąże się z zabiegami wykonywanymi na jajnikach i jajowodach! Choć istnieją metody, dzięki którym ryzyko wystąpienia zrostów pooperacyjnych maleje, wciąż za mało się o nich mówi. Bądź świadomym pacjentem i zapoznaj się z poniższymi informacjami odpowiednio wcześniej!
tomografia komputerowa

Jak przygotować się do tomografii?

Szpitale
Tomografia komputerowa umożliwia szybką diagnostykę narządu ruchu, układu krążenia, pozwala wykryć zakrzepy, torbiele, guzy nowotworowe. Pod zagadkową dla wielu z nas nazwą kryje się nowoczesny rentgen sprzężony z komputerem. Umożliwia on wykonywanie zdjęć w kilkudziesięciu płaszczyznach, nawet w trójwymiarze (tomografia 3D). Gdy lekarz chce dokładnie zdiagnozować staw czy któryś z narządów, w pierwszej kolejności kieruje zwykle na tomografię, zwaną w skrócie TK. Co powinieneś wiedzieć, gdy czeka Cię to badanie?
Badanie piersi

Jak badać piersi?

Opieka Domowa
Samokontrola piersi powinna być wykonywana przynajmniej raz w miesiącu, kilka dni po miesiączce. Samodzielne badania piersi powinny być wykonywane zawsze tego samego dnia cyklu. Badanie piersi
Uzdrowiska na stres i choroby

Na jakie uzdrowisko się zdecydować?

Sanatoria i Uzdrowiska
Jeśli jeszcze nie masz planów, zastanów się nad wyjazdem do uzdrowiska. Jest ich w Polsce aż 45 – rozrzuconych od morza po Tatry. To najczęściej miejscowości mające tzw. naturalne zasoby lecznicze, czyli specyficzny mikroklimat oraz lecznicze wody mineralne. Gdy czujesz się zmęczona, dobija cię rutyna, a drobne dolegliwości zatruwają życie, warto się wybrać właśnie tam. Przyzwyczailiśmy się, że do sanatorium, jeździ się ze skierowaniem od lekarza. Ci, którzy się choć raz o to starali, wiedzą, że jest to proces długotrwały. Jednak teraz nie musisz walczyć o skierowanie. Obecnie większość sanatoriów przyjmuje także prywatnych kuracjuszy. Możesz też wykupić noclegi w pobliskich pensjonatach lub kwaterach prywatnych i jedynie korzystać z zabiegów oferowanych przez zakłady przyrodolecznicze. Gdy planujesz krótki wypad, nie wybieraj się w daleką drogę. Jednak wybierz miejsce, które daje łatwy dostęp do przyrody (las, góry, jezioro, morze), bowiem najlepszy relaks przynosi obcowanie z naturą.

Zasiłki dla opiekunów osób niepełnosprawnych - co warto o nich wiedzieć?

Opieka Domowa
To już w zasadzie pewne, że zasiłki dla rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi będą wyższe. Zmieniona ustawa o świadczeniach rodzinnych czeka już tylko na podpis prezydenta. Według nowych przepisów wzrosną świadczenia pielęgnacyjne – od maja do 1000 zł (netto), od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł. Ponadto wysokość świadczenia pielęgnacyjnego ma zostać powiązana z procentowym wzrostem płacy minimalnej. Waloryzacja nastąpi więc za każdym razem, gdy zostanie podwyższone wynagrodzenie minimalne.