Szczepienia, dokumenty i ubezpieczenia niezbędne w podróży

Bezpieczeństwo Podróży
Wbrew pozorom udany wakacyjny wyjazd to nie tylko słońce, piaszczyste plaże i zadowalająca obsługa hotelowa. Najważniejszym warunkiem jest nasze bezpieczeństwo i szczęśliwy powrót. Dlatego zanim wybierzemy kierunek podróży, warto poznać największe zagrożenia występujące w danym rejonie. Wiedza i odpowiednie przygotowania pozwolą zminimalizować ryzyko pobytu w egzotycznych zakątkach świata i cieszyć się urlopem bez stresu i zmartwień. Przeciwko jakim chorobom się zaszczepić? Czy konieczne jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego? Jakie dokumenty są niezbędne w podróży?

Jakie choroby zagrażają nam w trakcie zagranicznych podróży?

Choroby Wirusowe
Perspektywa długo wyczekiwanego urlopu, opalania się na tropikalnych plażach czy wędrówek przez górskie pustkowia jest często tak kusząca, że zupełnie zapominamy o wszelkich zagrożeniach związanych z zagranicznymi podróżami. Tymczasem wojaże w odległe zakątki świata, szczególnie w tropikalnym klimacie, wiążą się z groźnymi chorobami, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Postępując lekkomyślnie, narażamy nie tylko siebie, ale wiele innych osób z bliskiego otoczenia. Warto wiedzieć, że podróżowanie w rejony zagrożone epidemią danej choroby, zwiększa ryzyko zachorowania nawet do 70-90%. Dlatego zanim zaplanujemy szczegółowe cele wycieczki i atrakcje do zwiedzenia, dowiedzmy się, jakie choroby występują na danym obszarze, a oprócz przewodnika i aparatu, do walizki spakujmy niezbędne leki i dokumenty dotyczące szczepień oraz przebytych chorób. Sprawdź, jak przygotować się do podróży, by móc beztrosko cieszyć się urlopem, a do domu wrócić jedynie ze wspaniałymi wspomnieniami.

Jakie są oznaczenia karetek?

Pierwsza Pomoc
Ambulans - potocznie zwany karetką, a często także erką - to pojazd wykorzystywany przez ratowników do niesienia pomocy medycznej. To właśnie dzięki niemu mogą szybko pojawić się w domu pacjenta albo w miejscu wypadku czy innego tragicznego zdarzenia. Karetka - podobnie jak radiowozy czy wozy strażackie - zaliczana jest do środków transportu uprzywilejowanych w ruchu. Jeśli jedzie na sygnale, pozostali kierowcy są zobligowani do tego, aby usunąć się z drogi i umożliwić jej swobodny przejazd. Czego jeszcze warto dowiedzieć się na temat ambulansów? Jakie rodzaje ich rozróżniamy? Czy służą wyłącznie do przewożenia pacjentów? Sprawdźmy.
kurkuma unikanie

Kto powinien unikać kurkumy?

Przyprawy
Kurkuma, popularna przyprawa wykorzystywana głównie do przygotowywania dań kuchni indyjskiej, ma wiele właściwości leczniczych. Działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, pomaga w zaburzeniach trawienia i wspomaga pracę wątroby. Najcenniejszym składnikiem kurkumy jest kurkumina - silny przeciwutleniacz, który chroni organizm przed wpływem wolnych rodników, działa też jak naturalny antybiotyk. Pomimo tak wielu pozytywnych dla zdrowia właściwości, kurkuma nie może być stosowana przez wszystkich. U niektórych osób może powodować nudności, niestrawność, biegunkę, zawroty głowy. Przeciwwskazania do stosowania kurkumy:
orzechy

Co dzieje się z ciałem po zjedzeniu zbyt dużej ilości orzechów?

Medyczne Badania Naukowe
Orzechy są zdrową i smaczną przekąską. Orzechy włoskie, migdały czy orzechy nerkowca nadają się do piwa jak i jako dodatki do dań i deserów. Wszystko jednak jest zdrowe jedynie z umiarem. Jeżeli jesz zbyt dużo orzechów, może okazać się to niebezpieczne dla zdrowia. Jeżeli chcesz wiedzieć co może stać się w twoim organizmie, jeżeli zjesz zbyt dużo orzechów, to koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu. Co jednak kiedy zjesz ich zbyt dużo? Przedstawiamy trzy  najczęstsze skutki.
Super Glue na skórze

Jak usunąć Super Glue ze skóry?

Budowanie modeli
Super Glue skleja wszystko idealnie - nawet skórę. W przypadku naprawy różnych przedmiotów klej ten jest zbawieniem, jednak gdy dostanie się na naszą skórę zaczyna stanowić już przerażający problem. Oto, co robić w przypadku dostania się kleju na skórę lub sklejenia palców:

Jak sprawdzić, czy tatuaż jest zainfekowany?

Bezpieczeństwo Osobiste
Pielęgnacja świeżego tatuażu kilka dni po sesji może być nieco uciążliwa, ale odróżnienie zwykłego dyskomfortu od pierwszych objawów zakażenia może być bardzo trudne. Kiedy robimy sobie tatuaż warto wiedzieć na co zwracać uwagę i co zrobić, kiedy dojdzie do infekcji tatuażu. Takie zakażenie może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i trwale uszkodzić tatuaż. Ta wiedza pomoże ci podejść do problemu w miarę możliwości bezstresowo.

Jak pozbyć się zapachu papierosów z ubrań i mieszkania?

Palenie Tytoniu
Palenie to nie tylko szkodliwy nałóg dla płuc i zdrowia palącego, ale przede wszystkim uciążliwy problem dla osób, które z nim żyją. Ten, kto mieszka z palaczem wie, jak nieprzyjemnie pachnie jego pokój, ubrania, ręczniki i reszta osobistych rzeczy. Czasami zapach ten jest wręcz nie do zniesienia. Jednak największy kłopot pojawia się w przypadku, gdy osoba uzależniona pali papierosy w mieszkaniu lub w domu. Wówczas dym papierosowy szybko wchłania się w dywan, firanki, zasłony, a nawet w meble. Usunięcie zapachu tytoniu z mieszkania lub ubrań nie jest łatwe. Dlatego podpowiadamy, o czym należy pamiętać, by raz na zawsze pozbyć się dymu papierosowego z domu i odzieży.
Napoje gazowane

7 powodów dla których nie warto pić napojów gazowanych

Zdrowe Odżywianie
Istnieje tak dużo powodów dla których nie warto pić napojów gazowanych takich jak Coca-Cola, Fanta, Sprite, Pepsi itd, że aż dziw, że tyle osób nadal pija je hektolitrami. Bez względu na to, czy chcesz schudnąć czy dobrze się odżywiać to powinieneś dokładnie przemyśleć tą kwestię.
Efekt kwaśnych deszczy

Jak zapobiegać kwaśnym deszczom?

Ekologia
Kwaśne deszcze to zanieczyszczone opady, które spadają z góry i szkodzą naszemu środowisku. Kwaśne deszcze mogą przybrać formę deszczu, śniegu lub mgły, które zawierają znaczne ilości dwutlenku siarki i tlenku azotu. Zanieczyszczenia te mogą przemieszczać się na znaczne odległości, stanowiąc tym samym globalny problem. Rządy na całym świecie i osoby fizyczne powinny z tym walczyć.