Mikroplastik w żywności: Jak wpływa na zdrowie?

Bezpieczna Żywność
Mikroplastik staje się kolejnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Okazuje się, że niewidoczne gołym okiem drobinki tworzyw sztucznych kumulują się w wodzie, glebach, a nawet unoszą się w powietrzu i przenoszą na duże dystanse. Przedostają się także do pożywienia i pitnej wody, można je znaleźć w kosmetykach. Największym zbadanym źródłem mikroplastiku jest woda kranowa i ta spożywana z butelek. Nie udało się jednak określić ilości wdychanych mikroskopijnych cząsteczek tworzyw sztucznych. Według badań naukowców dorosły człowiek spożywa aż 5 gramów mikroplastiku tygodniowo, czyli tyle, ile zawiera karta kredytowa czy dowód osobisty. Mimo że szkodliwe działanie tych zanieczyszczeń na nasz organizm nie zostało jeszcze udowodnione, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że muszą one mieć ogromnie negatywny wpływ na zdrowie. Sprawdź, czym jest mikroplastik i dowiedz się, w jakiej żywności, wodzie czy kosmetykach znajdują się największe jego ilości.

Jak sprawdzić świeżość produktów?

Zdrowe Odżywianie
Spożycie nieświeżych produktów jest szkodliwe dla zdrowia i może skutkować nudnościami, biegunką czy nawet ostrym zatruciem pokarmowym. Dlatego też na większości produktów widnieje termin ważności, który mówi, do kiedy można je zjeść. Jednak nie należy sugerować się jedynie datą przydatności do spożycia widniejącą na opakowaniu, gdyż może być błędna lub przekłamana. Również sposób przechowywania artykułów spożywczych może sprawić, że zepsują się szybciej i nie będą nadawać się do zjedzenia. Dodatkowym problemem jest ocena świeżości produktów niepakowanych. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy produkty są świeże i jak rozpoznać, że się zepsuły. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy kupowaniu mięsa, ryb, nabiału czy masła? Podpowiadamy.

Mięso mielone: Jakie wybrać? Jak przechowywać i rozmrażać?

Mięsa i Podroby
Mięso mielone to jedno z najczęściej przygotowywanych przez nas dań. Robimy z niego pyszne kotlety, farsze czy sosy do makaronów. Smak tych potraw zależy jednak od jakości mięsa, którego użyjemy. Wybór jest ogromny, może być ono mielone na miejscu, przygotowywane wcześniej i podawane na styropianowych tackach lub też pakowane w hermetycznych opakowaniach przez producenta. Warto dowiedzieć się, który z tych rodzajów jest najlepszy i jakimi zasadami najlepiej kierować się przy kupnie mięsa mielonego. Należy też zwrócić uwagę na skład produktów, gdyż mogą znaleźć się w nich zbędne dodatki, takie jak konserwanty, barwniki, środki wiążące czy mięso oddzielone mechanicznie (MOM). Jak wybrać świeże i dobrej jakości mięso mielone? Jak je przechowywać, mrozić i rozmrażać, by nie straciło na wartości? Podpowiadamy.
Super Glue na skórze

Jak usunąć Super Glue ze skóry?

Budowanie modeli
Super Glue skleja wszystko idealnie - nawet skórę. W przypadku naprawy różnych przedmiotów klej ten jest zbawieniem, jednak gdy dostanie się na naszą skórę zaczyna stanowić już przerażający problem. Oto, co robić w przypadku dostania się kleju na skórę lub sklejenia palców:
orzechy

Co dzieje się z ciałem po zjedzeniu zbyt dużej ilości orzechów?

Medyczne Badania Naukowe
Orzechy są zdrową i smaczną przekąską. Orzechy włoskie, migdały czy orzechy nerkowca nadają się do piwa jak i jako dodatki do dań i deserów. Wszystko jednak jest zdrowe jedynie z umiarem. Jeżeli jesz zbyt dużo orzechów, może okazać się to niebezpieczne dla zdrowia. Jeżeli chcesz wiedzieć co może stać się w twoim organizmie, jeżeli zjesz zbyt dużo orzechów, to koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu. Co jednak kiedy zjesz ich zbyt dużo? Przedstawiamy trzy  najczęstsze skutki.
kurkuma unikanie

Kto powinien unikać kurkumy?

Przyprawy
Kurkuma, popularna przyprawa wykorzystywana głównie do przygotowywania dań kuchni indyjskiej, ma wiele właściwości leczniczych. Działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, pomaga w zaburzeniach trawienia i wspomaga pracę wątroby. Najcenniejszym składnikiem kurkumy jest kurkumina - silny przeciwutleniacz, który chroni organizm przed wpływem wolnych rodników, działa też jak naturalny antybiotyk. Pomimo tak wielu pozytywnych dla zdrowia właściwości, kurkuma nie może być stosowana przez wszystkich. U niektórych osób może powodować nudności, niestrawność, biegunkę, zawroty głowy. Przeciwwskazania do stosowania kurkumy:
Efekt kwaśnych deszczy

Jak zapobiegać kwaśnym deszczom?

Ekologia
Kwaśne deszcze to zanieczyszczone opady, które spadają z góry i szkodzą naszemu środowisku. Kwaśne deszcze mogą przybrać formę deszczu, śniegu lub mgły, które zawierają znaczne ilości dwutlenku siarki i tlenku azotu. Zanieczyszczenia te mogą przemieszczać się na znaczne odległości, stanowiąc tym samym globalny problem. Rządy na całym świecie i osoby fizyczne powinny z tym walczyć.
fast food

9 powodów, dla których nie warto jeść fast foodów

Medyczne Badania Naukowe
Bary typu fast food na stałe wpisały się już w kulinarny obraz polskich miast. Prawie każdy z nas raz na jakiś czas wpada do takiego przybytku po to, by jak najszybciej zaspokoić swój głód. I jeśli rzeczywiście dzieje się tak sporadycznie, nie ma co od razu podnosić larum. Co innego, gdy spożywanie posiłków typu fast food wejdzie nam w nawyk. A jako że jedzenie takie jest nie tylko łatwo dostępne, ale też i tanie, może się tak stać bardzo szybko. O szkodliwości takiej diety mówi się sporo już od wielu lat. Pomimo to fast foody nadal mają swoich miłośników, którzy zamiast zdrowego posiłku wolą zjeść na lunch ogromnego hamburgera lub frytki z nuggetsami. Dlaczego nie warto jeść fast foodów? Oto dziewięć argumentów z różnych dziedzin. Celowo nie skupiam się jedynie na skutkach jedzenia fast foodów dla naszego zdrowia.
rozmowa telefoniczna

10 zagrożeń, jakie niesie używanie telefonu komórkowego

Telefony Komórkowe
Telefony komórkowe stały się dziś częścią naszego życia i według statystyk na naszej planecie istnieje ich więcej niż ludzi! Odkąd komórki stały się tak popularne, powstało kilka sugestii na temat tego co potrafią, od smażenia jajka do usmażenia mózgu! Wiele z tych obaw nie ma żadnych podstaw, ale większość ludzi spędza dziś dużo czasu z telefonami przyklejonymi do ucha. Spójrzmy więc na to, jak mogą wpłynąć na nasze zdrowie i jakie mogą potencjalnie wywoływać dla nas zagrożenie.

Jak sprawdzić, czy tatuaż jest zainfekowany?

Bezpieczeństwo Osobiste
Pielęgnacja świeżego tatuażu kilka dni po sesji może być nieco uciążliwa, ale odróżnienie zwykłego dyskomfortu od pierwszych objawów zakażenia może być bardzo trudne. Kiedy robimy sobie tatuaż warto wiedzieć na co zwracać uwagę i co zrobić, kiedy dojdzie do infekcji tatuażu. Takie zakażenie może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i trwale uszkodzić tatuaż. Ta wiedza pomoże ci podejść do problemu w miarę możliwości bezstresowo.