domowa biblioteczka

Jak należy dbać o książki?

Książki, rękopisy, starodruki
Domowa biblioteczka to nie tylko wielka wartość, ale także powód do dumy niejednej pani domu i piękna ozdoba mieszkań. Każdy mól książkowy chciałby, by jego zbiory pozostały w jak najlepszym stanie przez długi czas. Jak zadbać o książki i jak je przechowywać, by służyły jak najdłużej? I co zrobić, kiedy jedna z nich się zniszczy? Kilka cennych wskazówek znajdziesz poniżej.
oryginalna półka na książki

Jak dbać o książki?

Książki, rękopisy, starodruki
Rozklejają się, wypadają z nich strony, ale kochamy je. Przedłużmy ich życie. Bez względu na rodzaj oprawy publikacji, przechowujmy je na półkach tylko w pozycji stojącej. Tak unikniemy rozklejania się ich grzbietów, defasonowania i wyginania. Ustawiając je na półce, nie pozwólmy, by miały luz i by się przewracały. Unikajmy podpierania rzędu książek jednym egzemplarzem, ustawionym na skos, pod kątem. Czym sklejać rozpadające się strony i jak naprawić grzbiet? O tym przeczytasz poniżej.
porcelana

Jak dbać o porcelanę?

Figurki
Porcelana to jeden z najszlachetniejszych surowców stosowanych w sztuce użytkowej. Uwielbiamy jej delikatność i wdzięk, i uwielbiamy kolekcjonować piękne, porcelanowe figurki, filiżanki i inne przedmioty? A mając już małą kolekcję jak ją konserwować? Oto kilka porad:
czyszczenie monet

Jak czyścić monety?

Monety
Generalnie nie zaleca się czyszczenia monet, ale jeśli już koniecznie musisz to zrobić poniższe instrukcje pomogą ci zminimalizować ryzyko ich uszkodzenia. Nigdy nie używaj środka do czyszczenia metalu do czyszczenia monet.
Stare monety

Jak przechowywać monety?

Kolekcjonerstwo
Kolekcjonowanie monet to dość popularne hobby w dzisiejszych czasach. Monety dopiero z czasem nabierają coraz większej wartości. Jednakże wpływ czasu może przyczynić się do niszczenia monet, a tym samym zmniejszenia ich wartości. Co zrobić, żeby temu zapobiec? W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek.
znaczki pocztowe

Jak kolekcjonować znaczki?

Znaczki pocztowe
Hobby polegające na kolekcjonowaniu znaczków pocztowych jest tak stare jak same znaczki. Zajmują się nim rzesze ludzi i jest to hobby, które będąc z początku niewinną zabawą nie wymagającą wiele czasu i środków, może przerodzić się w całkiem poważną działalność na niwie filatelistyki. Trzeba pamiętać, że o ile współczesny znaczek, który przyklejamy do pocztówki ma stosunkowo niewielką wartość, bo jest to po prostu wartość nominalna, to stare znaczki, o wartości historycznej, mogą osiągać zawrotne sumy na aukcjach i są traktowane na równi z innymi kategoriami reprezentującymi historię sztuki, jak malarstwo czy antyczne meble. Jak zatem rozpocząć przygodę z filatelistyką?
pocztówki

Jak zbierać pocztówki?

Pocztówki
Deltiologia lub filokartystyka to nazwa hobby, które polega na zbieraniu pocztówek. Jest to „łatwe w obsłudze” i wdzięczne hobby. Nie wymaga dużych nakładów finansowych, jak np. kolekcjonowanie malarstwa, nie wymaga specjalistycznego sprzętu. A jednak stanowi bardzo miłe zajęcie, które może dać wiele satysfakcji oraz sprawić, że dość monotonne życie wypełnią nowe, ciekawe wydarzenia i spotkania. Jak więc zabrać się za uprawianie tego hobby?
monety

Jak zbierać monety?

Monety
Numizmatyka, czyli kolekcjonowanie monet, cieszy się olbrzymią popularnością i w tej chwili tworzy już niemal odrębny przemysł. Jest to bardzo wciągające zajęcie, które daje wiele emocji i satysfakcji. Nie jest to tanie hobby, ale numizmatyka, oprócz interesującego hobby, jest też rodzajem inwestycji. Każda moneta ma swoją konkretną wartość (przewyższającą wartość nominalną wybitą na monecie), natomiast rzadkie okazy monet po upływie lat nabierając dodatkowej wartości historycznej i kolekcjonerskiej, co powoduje, że ich właściciel może okazać się posiadaczem całkiem sporej fortuny. Oto więc kilka porad jak zabrać się za kolekcjonowanie numizmatów.
autografy

Jak kolekcjonować autografy?

Książki, rękopisy, starodruki
Żyjemy w epoce celebrytów. Ludzie znani fascynują nas, często marzymy o tym, by ich poznać. Niestety, jest to prawie niemożliwe. Zwłaszcza, kiedy idolami są aktorzy, sportowcy, naukowcy, politycy czy inne znane osobistości z zagranicy. Istnieje jednak sposób, aby choć w pewnym sensie zbliżyć się do naszych ulubieńców, a mianowicie postarać się o ich autograf. Kolekcjonowanie autografów to nie jest hobby dla każdego. Wymaga dużo cierpliwości i trochę środków finansowych. Ale jeśli ktoś się już na nie zdecyduje, daje dużo satysfakcji. Jak się do tego zabrać?
zapalniczki

Jak kolekcjonować zapalniczki?

Etykiety, kapsle, podkładki
Kolekcjonować można praktycznie wszystko. Jednak im bardziej unikalny temat, tym kolekcja jest cenniejsza. W dobie odchodzenia od palenia papierosów, bardzo dobrze ma się hobby polegające na kolekcjonowaniu zapalniczek. A może to dobry sposób na zabicie nudy, poznanie nowych ludzi i zrobienie czegoś, co przysporzy sporej satysfakcji? Jak się do tego zabrać?