domowa biblioteczka

Jak należy dbać o książki?

Książki, rękopisy, starodruki
Domowa biblioteczka to nie tylko wielka wartość, ale także powód do dumy niejednej pani domu i piękna ozdoba mieszkań. Każdy mól książkowy chciałby, by jego zbiory pozostały w jak najlepszym stanie przez długi czas. Jak zadbać o książki i jak je przechowywać, by służyły jak najdłużej? I co zrobić, kiedy jedna z nich się zniszczy? Kilka cennych wskazówek znajdziesz poniżej.
oryginalna półka na książki

Jak dbać o książki?

Książki, rękopisy, starodruki
Rozklejają się, wypadają z nich strony, ale kochamy je. Przedłużmy ich życie. Bez względu na rodzaj oprawy publikacji, przechowujmy je na półkach tylko w pozycji stojącej. Tak unikniemy rozklejania się ich grzbietów, defasonowania i wyginania. Ustawiając je na półce, nie pozwólmy, by miały luz i by się przewracały. Unikajmy podpierania rzędu książek jednym egzemplarzem, ustawionym na skos, pod kątem. Czym sklejać rozpadające się strony i jak naprawić grzbiet? O tym przeczytasz poniżej.
czyszczenie monet

Jak czyścić monety?

Monety
Generalnie nie zaleca się czyszczenia monet, ale jeśli już koniecznie musisz to zrobić poniższe instrukcje pomogą ci zminimalizować ryzyko ich uszkodzenia. Nigdy nie używaj środka do czyszczenia metalu do czyszczenia monet.