Tag: Higiena jamy ustnej

nadwrażliwość zębów

Jak dbać o wrażliwe zęby?

Bóle Zębów
Nadwrażliwość zębów daje o sobie znać na przykład, gdy wdychasz zimne powietrze, jesz zimne jedzenie lub pijesz zimne płyny. Dzieje się tak na skutek odsłonięcia zębiny, które następuje z powodu cofnięcia się dziąseł. Bólowi związanemu z nadwrażliwością zębów można zapobiegać praktykując właściwą higienę jamy ustnej. Oto jak to zrobić:
szczotkowanie

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Czyszczenie Zębów
Prawidłowe szczotkowanie zębów jest bardzo ważnym elementem codziennej higieny. To właśnie od tej czynności zależy stan naszych zębów. Dzięki temu możemy zapobiec wielu chorobom związanym z jamą ustną. Jak szczotkować zęby, żeby zapewnić zdrowy i biały uśmiech? Jest kilka sposobów. W tym artykule znajdziesz wskazówki.
piękne zęby

Jak dbać o zęby na co dzień?

Higiena jamy ustnej
Codzienna pielęgnacja zębów powinna być dla każdego oczywistością i przychodzić samoczynnie. Jeśli pozwolimy bakteriom osadzić się w postaci płytki na zębnej, odbije się to na kondycji zarówno zębów, jak i dziąseł. Może dojść do stanów zapalnych dziąseł, co skutkuje ich cofaniem się i paradontozą. Oczywiście podstawową czynnością jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Warto wspomagać czyszczenie użyciem nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Istotna jest też codzienna dieta, warto ograniczyć cukry, a po każdym posiłku pić szklankę wody. Także żucie bezcukrowej gumy wpłynie na nasze zęby jak najbardziej pozytywnie.
Mycie zębów szczoteczką elektryczną

Jak czyścić zęby szczoteczką elektryczną?

Czyszczenie Zębów
Szczoteczki elektryczne są wspaniałym wynalazkiem dla pacjentów stomatologicznych, którzy cierpią na brak motywacji do mycia zębów lub tych, którzy cierpią na pewne fizyczne ograniczenia, które wpływają na ich zręczność. Jednak mimo wszystko, używanie elektrycznej szczoteczki nie jest w stanie zagwarantować Ci lepszej higieny jamy ustnej oraz tego, że Twoje zęby będą czystsze, jeśli nie będziesz z niej korzystać w prawidłowy sposób.
Zdrowe zęby

Jak usunąć kamień z zębów?

Higiena jamy ustnej
Klejący film, który osiada na Twoich zębach nazywany jest osadem zębowym. Osad, który pozostaje na zębach i twardnieje zamienia się w kamień nazębny. W oparciu o badania, okazuje się, że osad może się utwardzić w 50% już w ciągu dwóch dni i stać się twardym jak skała po około 12 dniach. Kiedy taki stwardniały kamień się utrwali się już na Twoich zębach, będziesz potrzebować profesjonalnego czyszczenia w gabinecie dentystycznym, aby go usunąć. Możesz jednak zapobiec tworzeniu się kamienia nazębnego, albo przynajmniej zminimalizować jego powstawanie, przestrzegając dobrej higieny jamy ustnej i pomagając sobie w tym domowymi sposobami.
Mycie zębów dziecka

Jak dbać o zęby dziecka?

Karmienie butelką
O dziąsła i zęby niemowlaka należy dbać już od pierwszych tygodni. Prawidłowa higiena jamy ustnej dzieci zapobiegnie późniejszych stresujących i nieraz bolesnych wizyt u stomatologa. W celu zapobiegnięcia próchnicy zębów u dzieci, należy podjąć następujące kroki.
mycie zębów

Jak dbać o zęby u dzieci?

Ząbkowanie
Pierwsze zęby są wielkim wydarzeniem w życiu dziecka oraz jego rodziny, a przy zdrowych płucach malucha - także i sąsiadów. Warto nauczyć dziecko już od samego początku jak ważna jest dbałość o zęby i wyrobić w nim dobre nawyki. Fakt, ze pierwszymi zębami są mleczaki wcale nie oznacza, że nie mamy obowiązku o nie dbać.
nitkowanie zębów

Jak nitkować zęby?

Czyszczenie Zębów
Do wyboru mamy wiele rodzajów nici dentystycznych. Ale czy tak naprawdę potrafimy wybrać te najodpowiedniejsze dla nas i czy umiemy się nimi prawidłowo posługiwać? Nie wybieraj pierwszych lepszych nici, bo są najtańsze, lub najdroższe lub szeroko reklamowane. Wybierz takie, które rzeczywiście spotkają się z potrzebami Twoich zębów i jamy ustnej. Jeśli na przykład Twoje zęby są osadzone blisko siebie wybierz nici mocne, które nie urwą się przy pierwszej próbie przebicia się przez wąską szparę między zębami. Zawsze czytaj informację o niciach umieszczone na ich opakowaniach. Gdy już wybierzesz najlepsze dla siebie nici pora, aby się nimi prawidłowo posłużyć. Jak to zrobić, dowiesz się poniżej.
zdrowe dziąsła

Jak dbać o dziąsła?

Czyszczenie Zębów
Problemy z dziąsłami zaczynają się pojawiać, gdy zaniedbujesz usuwanie płytki nazębnej, czyli miękkiego osadu, który wyczuwasz przesuwając językiem po zębach. Jeśli płytka nie jest regularnie usuwana, szybko zmienia się w twardy kamień. Jest on siedliskiem bakterii, które prowadzą do stanu zapalnego dziąseł. Gdy nie zostanie on w porę wyleczony, dziąsła przestają ściśle przylegać do zębów i może zacząć rozwijać się paradontoza. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, które mogą zapobiec chorobie.
dentysta

Co szkodzi zębom?

Bóle Zębów
Często zdarza się, że o zębach zaczynamy myśleć dopiero wtedy, kiedy się psują. I choć wydaje nam się, że odpowiednio dbamy o higienę jamy ustnej, bo przecież rano i wieczorem myjemy zęby, a czasem zdarza nam się nawet użyć nici dentystycznej lub płynu do płukania ust, prawda jest nieco inna. W rzeczywistości na nasze zęby czyha codziennie mnóstwo niebezpieczeństw, za które to my sami jesteśmy odpowiedzialni.