Tag: Depresja po porodzie

depresja poporodowa

Jak leczyć depresję poporodową?

Emocje w ciąży
Ostatnią rzeczą, którą kobieta chce zrobić, gdy karmi piersią, to przyjmowanie leków na receptę, które potencjalnie mogłyby zaszkodzić noworodkom. Jednak niestety, kiedy kobieta wpadnie w poporodową depresję musi przyjąć tego typu leki, gdyż w przeciwnym razie jej zdrowie będzie zagrożone. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak naturalnie walczyć z depresją poporodową. Wówczas nadal będziesz mogła karmić piersią, bez narażenia zdrowia swojego i dziecka. Pamiętaj, by reagować natychmiast. Nie zwlekaj z podjęciem jakichkolwiek kroków, w przeciwnym razie depresja może się pogłębić. W początkowych fazach poniższe wskazówki mogą być bardzo pomocne.
Depresja poporodowa

Jak uniknąć depresji poporodowej?

Poród
Wiele kobiet odczuwa przygnębienie i depresję po porodzie. Występuje ona zwykle przez trzy dni od czasu porodu i może potrwać nawet dwa tygodnie. Do głównych objawów takiego przygnębienia należą płacz, rozdrażnienie, złość, wyczerpanie, napięcie, niepokój, lęk i bezsenność. Duży wpływ na taki stan mają hormony, jednak jest to również stres spowodowany porodem oraz pojawieniem się dziecka na świecie. O ile większość kobiet nie czuje się po porodzie najlepiej, to tylko kilka procent z nich cierpi na prawdziwą depresję poporodową. Depresja poporodowa charakteryzuje się pogorszeniem normalnych objawów i może się ona przerodzić nawet w psychozę poporodową, do której oprócz normalnych objawów depresji dochodzą jeszcze halucynacje i urojenia.
depresja poporodowa

Jak pomóc młodej mamie wyjść z depresji poporodowej?

Depresja poporodowa
Narodziny dziecka to wyjątkowy moment w rodzinie. W tym okresie matka jest narażona na wiele czynników stresujących. Może to być związane z obawami przed macierzyństwem, kryzysem małżeńskim bądź przebytymi wcześnie epizodami depresyjnymi. Na depresję poporodową choruje 10% kobiet i nie jest to związane ani ze statusem społecznym ani z liczbą wcześniejszych porodów. W tym artykule znajdziesz wskazówki jak pomóc osobie, która cierpi na depresję poporodową.
depresja poporodowa

Jak walczyć z depresją poporodową?

Emocje w ciąży
Wiele matek krótko po urodzeniu zdrowej i wyczekanej pociechy, zamiast cieszyć się z potomka zadręcza się własnymi uczuciami, które nie są zbyt wesołe. Płaczliwość, zmęczenie, rozkojarzenie i niecierpliwość są najczęstszymi objawami delikatnej depresji poporodowej. Młoda matka odnosi wrażenie, że utraciła coś ważnego, jednak sama nie potrafi określić czego jej tak naprawdę brakuje. Codzienne obowiązki stają się dla kobiety nie lada wyzwaniem, a świadomość własnych problemów pogłębia depresję, ponieważ młoda mama wmawia sobie, że jest złą matką.
ciąza

Co dzieje się z twoim ciałem po porodzie?

Powrót do figury
Podczas ciąży ciało kobiety przechodzi wiele zmian. Mimo, że ciąża jest szczególnym czasem gdy pod twoim sercem nosisz nowe życie wyzwania dopiero się zaczynają. Trzeba dostosować się do swojej nowej roli i nauczyć się  jak dbać o swoje dziecko. W ciągu pierwszych kilku tygodni po porodzie, większość swojego czasu spędzisz na karmieniu, przewijaniu i uspokajaniu dziecka, przez co  naturalnie rozwiniesz więzi emocjonalne z dzieckiem.


Podobne porady

depresja poporodowa

Jak sobie radzić z depresją poporodową?

Emocje w ciąży
Szacuje się, że niemal połowa wszystkich kobiet odczuwa przygnębienie po porodzie. U większości z nich złe samopoczucie psychiczne jest chwilowe i trwa zaledwie kilka dni. Jednak jeśli ten stan przeciąga się do kilku tygodni lub nawet kilku miesięcy, wówczas mamy do czynienia z prawdziwą depresją poporodową. Jeśli czujesz, że ciebie ona dotyczy to z pewnością wiesz już, że musisz z nią walczyć. Poniżej przedstawiam kilka sposobów:
Jak pokonać depresję poporodową

Jak pokonać depresję poporodową?

Zdrowie i Ciąża
Urodziłaś dziecko, wiesz, że powinnaś być szczęśliwa, ale... czujesz głęboki smutek. Jak sobie z nim poradzić i szybko wyjść z dołka? Najpierw czułaś szczęście i ulgę, że już po wszystkim i że dziecko jest zdrowe. Rozpierały cię duma i miłość do maluszka. I nagle, kilka dni później – wszystko się zmieniło. Zamiast radości pojawił się lęk, czy sprawdzisz się w nowej roli. Towarzyszy mu przygnębienie, płaczliwość i poczucie, że to wszystko po prostu cię przerasta. Takie uczucia to objawy tzw. baby bluesa, czyli nagłego spadku nastroju, który pojawia się 3-4 dni po porodzie. U niektórych kobiet może trwać kilka godzin, u innych kilka tygodni. Czasem, przy braku odpowiedniego wsparcia, może przerodzić się w depresję poporodową. Dlatego warto wiedzieć, skąd się biorą te wszystkie trudne emocje i w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.