Tag: Mleko

Małe dziecko

Jak zachęcić dziecko do picia mleka?

Żywienie Niemowlaka
Jeśli twoje dziecko nie chce pić mleka, wówczas najlepiej jest je zastąpić innymi produktami mlecznymi, takimi jak ser, jogurt czy inne produkty bazujące na mleku (np. lody). Jednak jeśli dieta dziecka opiera się głównie na składnikach odżywczych zawartych w mleku, wówczas powinnaś je do niego zachęcić wszelkimi możliwymi metodami. Kluczem jest tutaj różnorodność. Poniżej przedstawiam kilka pomysłów na zróżnicowanie codziennej rutyny picia mleka.

5 powodów, dla których warto zrezygnować z mleka krowiego

Zdrowe Odżywianie
„Pij mleko, będziesz wielki” - przekonywała nie tak dawno temu reklama społeczna ustami znanych ludzi świata kultury i sportu, a towarzyszyła temu akcja szerokiej sprzedaży małych kartoników mleka (też smakowego) w polskich szkołach. Od kilku lat jednak coraz więcej lekarzy i dietetyków podpisuje się raczej pod antyreklamą mleka krowiego („Pij mleko, będziesz kaleką”), wskazując na jego niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie, a nawet oskarżając o wywoływanie wielu współczesnych chorób cywilizacyjnych. Specjaliści dowodzą, że mleko krowie przeznaczone jest dla cieląt, które pokarmu tego potrzebują dla wzmocnienia kopyt i rogów. Gdy mają zęby, zaczynają jeść inny pokarm, tak samo jak inne ssaki. Tylko człowiek, jako jedyny ze ssaków, pija mleko także w dorosłym życiu, narażając się przy tym na osłabienie stanu swego zdrowia. Jeśli nie możemy zrezygnować z mleka, lepiej zastąpić je mlekiem kozim, najlepiej niepasteryzowanym i kwaśnymi produktami mlecznymi, jak jogurty czy kefiry. Oto lista powodów, dla których warto zrezygnować z picia krowiego mleka, sprzedawanego na półkach naszych sklepów.

Czym się różni mleko pasteryzowane od UHT?

Drinki i Napoje Bezalkoholowe
Dzisiejsze mleko sprzedawane w sklepach niewiele ma wspólnego z tym, które pijali nasi dziadkowie. Co prawda nadal na bazarach można kupić takie prosto od krowy czy kozy, ale większość konsumentów sięga po mleko ze sklepowych półek, na ogół wybierając to z kartonu - bo może stać dłużej i nie wymaga trzymania w lodówce. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak głęboko przetworzonym produktem jest sklepowe mleko, które właściwie mlekiem jest już tylko z nazwy. Dietetycy coraz częściej przestrzegają przed spożywaniem mleka, zwłaszcza przez osoby dorosłe, upartym jednak zalecają, by sięgali po to pasteryzowane w niskiej temperaturze. Bo choć obie metody są podobne, służą oczyszczeniu mleka i przedłużeniu jego terminu przydatności do spożycia, to jednak „uchate” uważa się za bardziej niebezpieczne dla zdrowia, a na pewno mniej wartościowe. Dlaczego? Co kryje się za określeniem UHT i czym różni się taki produkt od mleka pasteryzowanego?

Dlaczego lepiej unikać mleka w proszku?

Odżywianie
Mleko w proszku jednym kojarzy się z pokarmem dla niemowląt, innym z domowej roboty waflami. Wato jednak zdać sobie sprawę z tego, że jest to obecnie składnik (stosowany głównie w celach zagęszczania) wielu produktów żywieniowych, nawet takich, których o jego obecność nigdy byśmy nie podejrzewali. Zawiera go niemal każdy jogurt, kefir czy maślanka, a także serki, pieczywo, niemal wszystkie słodycze, kaszki, a nawet…chrzan! Czy wobec tego tak masowo używany składnik może być szkodliwy dla naszego zdrowia? Niestety tak. Oto kilka powodów, dla których lepiej szerokim łukiem omijać produkty zawierające mleko w proszku.
mleko

Mleko - pomaga czy szkodzi?

Produkty Mleczne
W ostatnich latach nie cieszy się ono dobrą sławą. a co na ten temat sądzą specjaliści? Nasze babcie twierdziły, że mleko to samo zdrowie i starały się, by wnuki spożywały je przynajmniej na pierwsze śniadanie. W wielu rodzinach ten zwyczaj obowiązuje do dziś. Z drugiej strony pojawia się coraz więcej publikacji, w których radzi się, by ograniczyć picie mleka bądź całkowicie wykluczyć je z naszej diety. Czy słusznie?
Czy mleko sojowe jest szkodliwe dla zębów?

Czy mleko sojowe jest szkodliwe dla zębów?

Nabiał
Soja i jej przetwory zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników. Co prawda wpływ produktów sojowych na zdrowie ludzi nadal jest kwestią sporną. Jednym z coraz częściej spożywanych produktów tego typu jest mleko sojowe. Możesz zrobić je samodzielnie lub kupić gotowe. Bez względy na to czy kupne, czy robione w domu, mleko sojowe ma takie samo działanie na nasz organizm. Jak pokazują badania mleko sojowe może mieć gorszy wpływ na nasze zęby niż mleko krowie.
wysokie osoby

Produkty spożywcze, które pomogą nam urosnąć

Inne Diety
Wysokie osoby mają zdecydowanie lepsze perspektywy życiowe w porównaniu do ludzi niższego wzrostu. Owa cecha daje im dodatkowe korzyści np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub w poszukiwaniu życiowego partnera na portalu randkowym. Warto wiedzieć, które produkty spożywcze są najskuteczniejsze w zwiększaniu naszego wzrostu. Dzieciom (często niepotrzebnie) podawane są wszelkiego rodzaju zdrowe napoje i białka, które mają zapewnić im dodatkowe kilka centymetrów. Nawet dorośli (do pewnego wieku) mogą wciąż odrobinę zwiększyć swój wzrost. Muszą jednak regularnie spożywać produkty, które wspierają ten proces. Oto kilka najważniejszych z nich:
niskotłuszczowe mleko

Dlaczego powinniśmy unikać odtłuszczonego mleka?

Medyczne Badania Naukowe
Jak powszechnie wiadomo słodzone napoje nie są zdrowe dla naszego organizmu. Jeżeli dbasz o zdrowie powinieneś omijać je szerokim łukiem. Jest jednak jeszcze jeden produkt, od którego powinieneś trzymać się z dala. Może cię to zaskoczy ale jest to mleko. Jednak nie takie tradycyjne mleko krowie, które możemy dostać w gospodarstwach rolnych, lecz kupowane w sklepie mleko z niską zawartością tłuszczu.
kawa z pianką

Jak spienić mleko w kuchence mikrofalowej?

Kawa
Marzy ci się pyszna kawa z pianką z mleka jak w kawiarni? A może gorąca czekolada ze spienionym mlekiem i syropem smakowym? Teraz nie musisz wychodzić z domu aby spełnić swoje marzenie. Nie musisz również kupować drogich spieniaczy do mleka. Pokażemy ci jak w prosty i szybki sposób zrobić z niego puszystą piankę. A wszystko dzięki zwykłej kuchence mikrofalowej.
alternatywy dla mleka

Jakich alternatyw dla mleka musisz spróbować?

Zdrowe Odżywianie
Mleko krowie reklamowane jest tak często jako "bardzo zdrowe i naturalne", że zapominamy o jego minusach. Nie oznacza to, że nam szkodzi, ale często zawiera ono antybiotyki i dużo tłuszczu. Ponadto niektóre osoby cierpią na nietolerancję laktozy. Warto więc zapoznać się z dziesięcioma najlepszymi i najsmaczniejszymi alternatywami mleka, których warto spróbować.