Tag: Menopauza

menopauza

Jak złagodzić objawy menopauzy?

Zdrowie Kobiety
Menopauza to trudny czas dla wielu kobiet. Zmiany hormonalne prowadzą do takich objawów, jak uderzenia gorąca, nocne poty, wzmożony niepokój i rozdrażnienie. O ile terapia hormonalna może zmniejszyć dolegliwości związane z przekwitaniem, istnieją bezpieczniejsze domowe sposoby radzenia sobie z menopauzą. Oto one:
Syndrom pustego gniazda

Jak pokonać syndrom pustego gniazda?

Syndrom pustego gniazda
Ostatnie dziecko przeprowadziło się właśnie do akademika, lub własnego mieszkania, nastał czas pustego gniazda. Obecne pokolenie matek często z dumą mówi o swoich dzieciach i cieszy się z tego, że się usamodzielniły. Mamy wysyłające najmłodsze dzieci na studia nieco inaczej przezywają syndrom pustego gniazda niż kiedyś. Kilka jednak może opisać swój stan po opuszczeniu domu przez dzieci jako depresję, apatię lub utratę tożsamości. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, "kim jestem, jeżeli nie opiekuję się dziećmi?". Prawdą jest jednak, że wiele matek na nowo odkrywa, czym jest wolność. Badania wykazują, że to właśnie ojcowie są mniej przygotowani emocjonalnie na puste gniazdo. Pytanie, jakie powinniście sobie zadać to nie "jak mamy sobie poradzić, gdy dzieci wyjechały?", "tylko jak skorzystać z tej sytuacji?". Jeżeli potrzebujesz pomocy po wyjeździe dzieci poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci zrozumieć, że pustka w domu nie musi być niczym złym.
joga - sposób na menopauzę

Jak walczyć z menopauzą?

Joga
Poniżej znajdziesz kilka ćwiczeń, które pomogą ci się zrelaksować. Dzięki nim łagodnie przejdziesz przez okres menopauzy i przejmiesz kontrolę nad takimi jej objawami jak np. uderzenia gorąca.
Jogging

Jak wzmocnić kości w okresie menopauzy?

Zdrowie Kobiety
Kości ulegają zmianom do około 30 roku życia, mogą na przykład grubieć. Wraz z wiekiem mogą również stawać się słabsze. Dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej zacząć o nie dbać, by były mocne. Szczególnie kobiety w okresie menopauzy powinny zadbać o swój układ kostny. Wtedy jajniki zaczynają tracić zdolność do produkcji żeńskich hormonów płciowych. Niedobór estrogenów może spowodować występowanie wielu uciążliwych dolegliwości – wówczas zwiększa się możliwość wystąpienia wielu groźnych chorób, w tym również osteoporozy. Niewłaściwa dieta, nałogowe palenie tytoniu, jasna karnacja, szczupła budowa ciała, siedzący tryb życia również zwiększają ryzyko wystąpienia chorób kości. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów jak zadbać o kości, by były zdrowe i mocne.
menopauza

Jak radzić sobie z menopauzą?

Zdrowie Kobiety
Przekwitanie najczęściej zaczyna się między 45 a 55 rokiem życia. Związane jest z naturalnymi przemianami hormonalnymi, spowodowanymi coraz mniej aktywną pracą jajników. Wiele kobiet skarży się wtedy na nieprzyjemne dolegliwości. Jak sobie z nimi radzić? Dowiesz się czytając ten artykuł.
Menopauza.

Jak przetrwać menopauzę?

Zdrowie Kobiety
Okres menopauzy może być bardzo ciężki dla każdej kobiety. Może objawiać się nagłymi zmianami samopoczucia (głównie zmiany nastroju, wzrost nerwowości) oraz temperatury ciała (występujące chwilowo poczucie gorąca i duszności), suchość pochwy podczas stosunku. Niekiedy pojawiają się inne objawy: bóle głowy, depresja, świąd okolicy sromu, spadek libido, zaburzenia snu, bóle kostno–stawowe, brak koncentracji. Na szczęście, możemy złagodzić objawy menopauzy i zabezpieczyć się przed późną ciążą. Wystarczy odpowiednio przygotować się do terapii hormonalnej, by łagodnie przejść menopauzę.
menopauza

Jakie są objawy menopauzy?

Zdrowie Kobiety
Słowo „menopauza” pochodzi z greki i oznacza „men”, czyli menstruacja oraz „pausis”, czyli zatrzymanie, a wiec w dosłownym tłumaczeniu zatrzymanie menstruacji. Jest to naturalny etap w życiu kobiety i pojawia się najczęściej między 44 a 55 rokiem życia.
menopauza

Jak złagodzić objawy menopauzy (zioła i witaminy na menopauzę)?

Zdrowie Kobiety
Menopauza wiąże się z poważnymi zmianami w organizmie kobiety. Niektóre panie przechodzą ją łagodniej, innym objawy klimakterium dosłownie przewracają świat do góry nogami. W trakcie menopauzy dochodzi do stopniowego zaniechania produkcji żeńskich hormonów estrogenu i progesteronu. Wszystkie symptomy menopauzy wiążą się właśnie ze zmianą ilości tych hormonów we krwi. Początkowe objawy menopauzy to nieregularne miesiączki (czasem jednego cyklu może w ogóle nie być, w innym miesiącu mogą z kolei pojawić się dwie miesiączki ), suchość pochwy, napady gorąca, kłopoty ze snem, huśtawka nastrojów, bóle głowy, zatrzymanie wody w organizmie, przybranie masy ciała (zwłaszcza w okolicach brzucha), osłabienie włosów, opadnięcie piersi. Objawy menopauzy można skutecznie łagodzić stosując odpowiednie zioła i witaminy. Jakie? Dowiesz się poniżej.
uderzenia gorąca

Jak hormony wpływają na organizm kobiety?

Zdrowie Kobiety
Wpływ hormonów na nasz organizm często jest niedoceniany. Odgrywają one istotną rolę praktycznie w każdym rodzaju aktywności, począwszy od zajścia w ciążę, poprzez ogólnie pojęte uczucie szczęśliwości, a na zdrowym śnie skończywszy. Progesteron (produkowany przez jajniki i nadnercza po zakończeniu owulacji) odpowiada za zdrowy wzrost komórek w macicy. Estrogen (produkowany przez jajniki, nadnercza i komórki tłuszczowe) co miesiąc przygotowuje macicę do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Testosteron (wytwarzany przez jajniki i nadnercza) reguluje popęd seksualny. Hormony tarczycy odpowiadają za metabolizm. Udział tych hormonów w procesach życiowych zmienia się wraz z wiekiem. Poniżej dowiesz się jak wpływają one na organizm na różnych etapach życia.
menopauza

Zioła łagodzące objawy menopauzy – fakty i mity·

Zdrowie Kobiety
Uderzenia gorąca, bezsenność, zmiany nastroju – to tylko kilka z uciążliwych objawów menopauzy. Hormonalna terapia zastępcza może okazać się skuteczna na krótką metę, jednak w dłuższej perspektywie czasu zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, udar mózgu czy zawał. Dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem są zioła i suplementy diety. W przypadku tych ostatnich trudno jest jednak znaleźć takie, których działanie potwierdzają wiarygodne badania. W tym artykule skupimy się na ziołowych specyfikach łagodzących objawy menopauzy. Wymienimy te najczęściej stosowane i sprawdzimy czy są naprawdę skuteczne.