Tag: Kradzież dokumentów

saszetka na pieniądze

Jak zabezpieczyć pieniądze na wakacjach?

Paszport i dokumenty
Wyjeżdżając na wakacje często zapominamy o czyhających na nas niebezpieczeństwach. Wielu z nas pada ofiarą oszustów lub złodziei. Żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i móc w pełni cieszyć się z wakacji, zabezpiecz odpowiednio swoje pieniądze. Poniżej znajdziesz 10 pomocnych wskazówek, jak to zrobić.
kieszonkowiec

Jak nie dać się okraść?

Zdrowie i bezpieczeństwo w podróży
Przezorny zawsze ubezpieczony – jak to mówią, często można się bowiem przekonać, iż jest to prawdą, nie tylko w przenośni, ale też w świecie realnym. Poruszamy się codziennie, dużo z nas mieszka w wielkich aglomeracjach, gdzie rotacje i ruch jest nieustanny, trudno przystanąć na chwilę, zamyślić się. Taki scenariusz nie przeszkadza złodziejom, dla których każda okazja jest dobra ku temu, by coś upolować. Ci „profesjonalni” posiadają metody na tyle oryginalne, nierzadko na tyle wydumane, że aż trudno w to uwierzyć, że dla posiadania jakiegoś konkretnego upatrzonego przedmiotu są w stanie zadać sobie aż tyle trudu. Ale niestety, to nie bujdy – oczy trzeba mieć dokoła głowy, a czujność powinna stać się naszym drugim imieniem.
napad

Co robić podczas napadu?

Ogólne porady
Mało kto z nas wie jak należy zachować się podczas napadu, czy rabunku. Jest wiele zaleceń i przeciwwskazań. Napady często połączone są z agresją, użyciem przemocy. W takiej sytuacji osoba napadnięta może być zmuszana do różnych zachowań wbrew sobie. Do napadu, rozboju zaliczamy również taką sytuację, w której sprawca doprowadza pokrzywdzonego do nieprzytomności bądź bezsilności, bez jego świadomości, np. upicie alkoholem drugą osobę bądź podanie jej środków odurzających. Napad jest to występek, za który grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat, w zależności od stopnia szkodliwości oraz użycia broni palnej. W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje dotyczące zachowania się podczas napadu, tak aby było to bezpieczne dla twojego życia oraz życia innych.
kradzież

Jak uniknąć kradzieży?

Budżet Domowy
Jeżeli dużo podróżujesz komunikacją miejską, lub stoisz w kolejkach, powinieneś szczególnie uważać na to i zwracać uwagę, by nie zostać okradzionym. Kradzieże najczęściej dotyczą osób, które nie uważają na to, kto znajduje się w ich otoczeniu oraz co się wokół nich dzieje. Warto więc mieć oczy dookoła głowy, by nie stracić pieniędzy oraz wszelkich dokumentów. Oto poradnik dla osób, które nie chcą zostać okradzione.
Co zrobić gdy zgubisz ważne dokumenty

Co zrobić gdy zgubisz ważne dokumenty?

Kradzież
Zginęła ci torebka, ukradziono ci portfel? Zacznij działać od razu. Unikniesz kłopotów, gdyby papiery i karty trafiły w niepowołane ręce. Zgubienie, a tym bardziej kradzież dokumentów to nie tylko stres, ale i dużo spraw do załatwiania. Utratę dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy czy kart bankowych trzeba jak najszybciej zgłosić do odpowiednich instytucji. Należy to zrobić, zarówno gdy przydarzy nam się taka sytuacja w kraju, jak i za granicą. Po zgłoszeniu odpowiednie organy wydadzą zaświadczenie potwierdzające utratę dokumentów tożsamości. Takie zaświadczenie tymczasowo zastąpi utracony dokument i go unieważni. Będzie też obowiązywało do czasu wydania nowego. A to oznacza, że nikt niepowołany nie będzie mógł użyć np. twojego starego dowodu osobistego (gdyby chciał dajmy na to zaciągnąć na twoje nazwisko kredyt). Podpowiadamy więc, jakie należy podjąć kroki w razie kradzieży lub zagubienia dokumentów.