Tag: Uczulenie na słońce

alergia na słońce

Jak leczyć uczulenie na słońce?

Zdrowie i bezpieczeństwo w podróży
Słońce ma bardzo niekorzystny wpływ na Twoją skórę, nie licząc oczywiście opalenizny. Zaczerwienienie skóry po każdym wyjściu na słońce może być spowodowane nie tyle opaleniem skóry i jej podrażnieniem promieniami słonecznymi, co uczuleniem na słońce. Mamy oczywiście różne rodzaje alergii na słońce, od bardzo łagodnych do chronicznych. Może się zacząć od zaczerwienienia i delikatnej wysypki. Nieleczone lub zaniedbane prowadzi do poważnych problemów skórnych.
ochrona przed słońcem

Jak leczyć alergię na słońce?

Alergie
Alergia na słońce występuje kiedy Twój system immunologiczny nieprawidłowo reaguje na promienie słoneczne. Każda część ciała wystawiona na działanie słońca może się zaczerwienić i pokryć się czerwoną, swędzącą wysypką. Czasami reakcja alergiczna jest dużo bardziej poważna i rozwinięta, skóra może się pokryć pęcherzami i skupiskami wyprysków podskórnych. Kiedy coś takiego Cię spotka, musisz koniecznie udać się do lekarza. Im szybciej udasz się do lekarza, tym lepiej dla Ciebie i Twojego zdrowia.
opalanie

Jak uniknąć alergii na słońce?

Alergie
Alergia na słońce, zwana również fotoalergią lub fotodermatozą, dotyka coraz większej liczby osób, choć większość z nich nie zdaje sobie nawet z tego sprawy. Może ona mieć różne podłoża – genetyczne, metaboliczne, czy egzogenne. Zwłaszcza ta ostatnia grupa jest dość zaskakująca. Okazuje się bowiem, że uczulenie na słońce mogą wywołać niektóre kosmetyki (np. zawierające kwasy AHA, czy niektóre farby do włosów), leki (których substancją czynną są tetracykliny lub sulfonamidy), a także zioła (np. dziurawiec). Fotodermatoza często związana jest również z takimi chorobami jak trądzik różowaty, czy opryszczka. Jeśli więc po dniu spędzonym na słońcu na twojej skórze pojawiają się czerwone kropki lub plamy, zaczynają się na niej tworzyć swędzące krosty, pokrzywka lub bąble, najprawdopodobniej masz alergię na promienie słoneczne. Jak jej uniknąć w przyszłości? Dowiesz się poniżej.
alergia na twarzy

Domowe sposoby na uczulenie na twarzy

Problemy z cerą

Przyczyn alergii na twarzy może być wiele: słońce, kosmetyki, pożywienie, sierść zwierząt, uczulenie na leki. Również wiele jest sposobów walki z nią. Dużo osób myśli, że jedynym skutecznym sposobem na wyprysk alergiczny są maści i leki na receptę. Nie jest to jednak prawda. Preparaty takie nie zawsze przynoszą spodziewany efekt, poza tym są drogie i niepozbawione skutków ubocznych. Zamiast więc faszerować się chemią, wypróbuj domowe sposoby na alergię skóry twarzy. Pomogą ci one pozbyć się kłopotliwego problemu i znów cieszyć się piękną cerą.

opalanie się

Co jeść, żeby ochronić skórę przed słońcem?·

Pielęgnacja cery
Promieniowanie słoneczne niekorzystnie działa na naszą skórę. Przyspiesza procesy starzenia, a u niektórych osób może nawet wywoływać alergię. Przed każdą ekspozycją na słońce powinniśmy nakładać na skórę cienką warstwę kremu lub balsamu z filtrem UV. Aplikację należy ponawiać kilkukrotnie w ciągu dnia, ponieważ krem łatwo ściera się lub spływa z twarzy. Nie zawsze jednak mamy ku temu warunki, dlatego warto rozejrzeć się za czymś, co zablokuje szkodliwe działanie promieni UV na dłużej. Okazuje się, że odpowiednia dieta może zwiększyć zdolność skóry do ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Kluczową rolę odgrywają tutaj antyoksydanty – związki chemiczne zwalczające wolne rodniki odpowiedzialne między innymi za przedwczesne starzenie.
ziołolecznictwo, zioła fotouczulające

Zioła fotouczulające, na które trzeba uważać latem

Ziołolecznictwo
Rośliny lecznicze, choć całkowicie naturalne, nie są całkowicie bezpieczne. Skutecznie zwalczają wiele chorób, ale źle stosowane – mogą szkodzić. Substancje chemiczne zawarte w niektórych z ziół są fototoksyczne, czyli – najprościej mówiąc – zwiększają wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych. Trzeba na nie uważać szczególnie latem, kiedy nasza skóra jest najbardziej narażona na działanie promieni słonecznych. Jakie to zioła?

Alergia na słońce: Jak sobie z nią radzić?

Alergie
Alergia na słońce to ostatnio jedna z najpopularniejszych dolegliwości, które dokuczają nam w okresie letnim. Co ciekawe, przyczyną tej przypadłości może być nie tylko działanie promieni słonecznych, ale także wpływ substancji, które zwiększają nietolerancję promieni słonecznych przez skórę. Czym tak naprawdę jest alergia na słońce? Jak się objawia i jak z nią skutecznie walczyć? Podpowiadamy.

Alergia na słońce: Objawy, przyczyny, jak sobie z nią radzić?

Alergie
Przebywanie na słońcu jest bardzo korzystne dla organizmu – wzmacnia odporność, poprawia nastrój i chroni przed depresją. Już w trakcie kilkunastominutowej ekspozycji na promienie słoneczne syntetyzowana jest w naszym organizmie witamina D, która działa przeciwzapalnie, wzmacnia kości i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Z przebywaniem na słońcu nie powinno się jednak przesadzać, ponieważ promienie słoneczne, jak wszystko w nadmiarze, mogą nam bardzo zaszkodzić. Szczególnie, jeśli posiadamy jasną karnację albo przyjmujemy leki. W takich sytuacjach dość częstą dolegliwością jest alergia na słońce, objawiająca się świądem czy wysypką. Dowiedz się, jak się przed nią uchronić i w jaki sposób bezpiecznie korzystać ze słońca.