Tag: Mole spożywcze larwy

mól

Jak zwalczyć mole?

Inne Owady
Mole są szkodnikami niszczącymi ubrania i rośliny. Te małe stworzenia lubią żerować w twojej szafie, kuchni, łazience, czy w dowolnym miejscu twojego domu. Pozbycie się moli musi stać się twoim priorytetem, zwłaszcza gdy przypuszczasz, że zdążyły one złożyć larwy w twoim domu.
mole spożywcze

Jak zwalczyć mole spożywcze?

Sprzątanie kuchni

Chyba każdy, kto miał kiedykolwiek do czynienia z molami spożywczymi rozumie, jak uciążliwe jest ich pozbycie się. Czasami wręcz wydaje Ci się, że atakują Cię z każdej strony, otwierasz szafkę z ryżem i ulubionymi krakersami – a tam mole, chcesz zrobić ciasto i sięgasz ręką po mąkę – a tam mole, idziesz do komórki po zapas cukru – a tam mole. Myślisz czasami, że Cię to przerasta. Ale może być gorzej. Czasami mieszasz już prawie gotowe danie i nagle zauważasz pływającego mola lub jego larwę. Ohyda! Czasami mole przynoszone są z produktami ze sklepu. Żeńskie osobniki składają od 100 do 400 jajeczek, z których wylęgają się małe larwy znalezione potem przez nas w ulubionej kaszy, orzeszkach czy nawet w karmie dla zwierząt. Jak się ich pozbyć? Jest na to kilka sposobów.

mole spożywcze

5 domowych sposobów na mole spożywcze

Sprzątanie kuchni

Mole spożywcze to niechciane owady w naszych domach. Szkodniki te żerują w miejscach w których mają łatwy dostęp do żywności. Mole mogą łatwo zalęgnąć się w mące, makaronach, mące owsianej, ryżu, w maku, roślinach strączkowych, a także w czekoladzie. Otwarte opakowanie i rozsypane resztki są zaproszeniem dla tych owadów. Bardzo łatwo je zabrać do domu wraz z produktami ze sklepu. Niestety pozbycie się moli nie jest już tak łatwe. Jednak istnieje kilka domowych sposobów, które warto sprawdzić.

Jak pozbyć się moli spożywczych? Domowe sposoby

Sprzątanie kuchni
Mole spożywcze wprost uwielbiają kuchenne szafki, gdzie mają niczym nieskrępowany dostęp do żywności. Najczęściej lgną do rozmaitych rodzajów produktów sypkich: mąki, kaszy, ryżu, makaronu czy cukru, ale równie często można je spotkać w ziarnach czy choćby otwartych opakowaniach ze słodyczami i przegryzkami typu orzeszki. Niestety, wyjątkowo łatwo je również nabyć w sklepie wraz z zakupionymi tam produktami, nawet o tym początkowo nie wiedząc. Pozbyć się moli spożywczych jest niezwykle trudno, o czym z pewnością wie każda pani domu. Nie jest to jednak zadanie niemożliwe. Z opresji mogą nas wybawić sprawdzone, przetestowane przez nasze babcie, metody. Podpowiemy ci, jak przy użyciu suszonych skórek z owoców cytrusowych, octu spirytusowego, octu jabłkowego, saszetek z lawendą, goździkami i anyżem, czy wytrawnego wina skutecznie usunąć niechcianych lokatorów.


Podobne porady

Zawieszka zapachowa do szafy

Jak zrobić pałeczkę lawendową?

Sztuka i akcesoria
Lipiec i sierpień to czas zbiorów lawendy. Aby zrobić pałeczki należy lawendę zebrać wcześniej, póki jest jeszcze w fazie pączkowania. Jak lawenda rozkwitnie to będzie wspaniale prezentować się w wazonie, jednak nie zachowa swojego zapachu tak długo jak pąki. Lawendę zbieraj rano, jak już wyparuje rosa, ale zanim zacznie mocno grzać słońce.
sweter zniszczony przez mole

Jak pozbyć się moli ubraniowych?

Sprzątanie pomieszczeń
Mole ubraniowe to niełatwi do pokonania przeciwnicy. Walka z nimi wymaga czasami wielu tygodni, bo… żarłoczne motyle mogą przylatywać do nas z innych mieszkań. Choć zwykle udajemy się w pościg za przelatującym molem, to nie on jest najgroźniejszy (choć może chcieć założyć u nas rodzinę). Niebezpieczne, bo żarłoczne, są larwy, bytujące w zacisznych i ciemnych miejscach (mole nie znoszą światła). Mole lubią produkty pochodzenia zwierzęcego (skóry, futra, wełny, puch). Jednak poszukując ważnych dla siebie substancji (np. witaminy B, związków azotowych) mogą zainteresować się także bawełną lub lnem, jeśli znajdą na nich ślady potu lub żywności czy napojów.
ziemiórki usuwanie

Sześć sposobów na zwalczanie ziemiórek

Rośliny doniczkowe

Ziemiórki to małe, czarne muszki, które wyglądają podobnie do komarów i często są mylone z muszkami owocówkami. Lubią środowiska wilgotne i rozmnażają się w wilgotnej ziemi roślin doniczkowych. Larwy ziemiórki podgryzają korzenie i łodygi roślin. Objawem ich inwazji może objawiać się zahamowaniem wzrostu rośliny, więdnięciem, żółknięciem liści i gniciem korzeni. Oto kilka domowych środków, dzięki którym pozbędziesz się ziemiórek.

Cynamon odstraszy mole i mrówki. Usunie też przykry zapach

Przyprawy
Odrobina aromatycznego cynamonu może wyjątkowo wzbogacić smak naszej ulubionej mięsnej potrawy, deseru czy ciasta. Ale czy wiesz, że tę niezastąpioną w kuchni przyprawę możesz wykorzystać w zupełnie innych niż kulinarne i często zaskakujących celach? Cynamon pomoże ci między innymi pozbyć się paskudnych zapachów w kuchni czy w piekarniku, pozwoli wygrać z plagą mrówek, czy też zapewni skuteczną ochronę ubrań przed wszędobylskimi molami. Zapoznaj się ze sprytnymi trikami, a z pewnością się nie zawiedziesz.