Tag: Pępek niemowlaka

niemowlak

Jak pielęgnować pępek noworodka?

Pierwsze Dziecko
Dzieci są nieodzownym elementem każdej szczęśliwej rodziny. Jednak dbanie o swoja pociechę wymaga wiele wysiłku i wysokiego poziomu świadomości. Młodzi rodzice często nie mają pojęcia o tym, jak pielęgnować malutkie ciało noworodka. Podejmują oni wszelkie starania, by ich pociechy były wychowywane w higienicznych sposób. Jednak podstawy higieny mogą być niewystarczające dla noworodków. Musisz zrozumieć, że oprócz podstawowych środków ostrożności, takich jak sterylizacja butelki, używanie antybakteryjnego mydła i środków czyszczących, jest jeszcze wiele ważnych rzeczy, które należy zrobić. Pielęgnacja pępka to bardzo ważny aspekt opieki nad dzieckiem, który nie powinien być zaniedbywany. Pępek jest delikatną częścią ciała dziecka i zaraz po urodzeniu powinien być otoczony szczególną uwagą, aby upewnić się, że odpowiednio się goi. Pępek noworodka jest bardzo podatny na infekcje i inne komplikacje, takie jak wyciek krwi czy białego, nieprzyjemnie pachnącego płynu. Przeczytaj poniższe wskazówki, a dowiesz się jak dbać o pępek niemowlaka.
dziecko

Jak pielęgnować pępek niemowlaka?

Pielęgnacja noworodka
Pępek, niby rzecz niewielka, pozostałość po fizycznym połączeniu matki z dzieckiem, w starszym wieku nawet nie zwracamy już na niego uwagi. Jednak u niemowlęcia staje się on nie lada zagadką, zwłaszcza dla młodych, niedoświadczonych rodziców. Jest długi, ma dziwny kolor, dziwnie wygląda i trzeba bardzo dbać o jego higienę - zazwyczaj właściwie tyle wiemy o tym kikucie. Poniżej znajduje się jednak nieco więcej informacji na ten temat, które mogą okazać się przydatne.
Niemowlak

Jak pielęgnować pępek po odpadnięciu?

Pierwsze Dziecko
Większość rodziców uważa pielęgnację pępka niemowlaka za wyzwanie, ale tak naprawdę nie jest to takie trudne, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.


Podobne porady

Pływające niemowlaki

Jak nauczyć pływać niemowlaka?

Rozwój Niemowlaka

Rodzisz dziecko, przyprowadzasz je do domu i postanawiasz od razu zacząć uczyć je pływać? Dzieci które mają już 5 dni, można przygotowywać do nauki pływania. Niemowlaki szybko przyzwyczajają się, że otacza ich woda, zatem nauka pływania jest dla nich dużo łatwiejsza niż w przypadku dzieci starszych. Starsze dzieci potrzebują więcej czasu na pokonanie strachu i zahamowań. Objawy lękowe mogą się już pojawić w wieku 10- 15 miesięcy.

Chusteczki dla niemowląt

Jak zrobić chusteczki dla niemowląt?·

Rozwój Niemowlaka
Może na początku wydawać ci się dziwne stosowanie chusteczek domowej roboty dla niemowląt jednak szybko się zorientujesz że są dużo lepsze niż te sklepowe.
mycie niemowlaka bez wanienki

Kąpiel noworodka na sucho - poradnik dla mam

Kąpiel noworodka
Jak odświeżyć dziecko, rezygnując z kąpieli? Przekonaj się, że to łatwe. Niemowlę najlepiej kąpać codziennie (szczególnie latem), ale zdarzają się sytuacje, gdy nie można tego zrobić. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest mycie na sucho. Oczywiście nie znaczy to, że maluszka odświeża się bez wody – ona jest jak najbardziej potrzebna. Tyle tylko, że nalewasz ją do miseczki, a cała „operacja” odbywa się na przewijaku.
niemowlę myjące włosy

Jak dbać o włosy niemowlaka?

Kąpiel noworodka
Niektóre dzieci przychodzą na świat z gęstymi, długimi włosami. Inne mają na głowie tylko kilka kosmyków. Są też i takie maluchy, które tuż po porodzie mogą poszczycić się jedynie delikatnym puszkiem. Skąd te dysproporcje? Wszystkiemu winna natura. Dziecko w momencie narodzin ma na główce włoski pochodzące z okresu płodowego. W ciągu kilku miesięcy po porodzie wycierają się one i w końcu wypadają. Na ich miejsce wyrastają nowe, już właściwe włosy. Jakie one będą – proste czy kręcone, mocne czy słabe, gęste czy rzadkie – zależy od genów. Co ciekawe, nie zawsze dominują w nich cechy mamy czy taty. Zdarza się, że maluch dziedziczy strukturę włosów po przodku któregoś z rodziców. Wprawdzie genów nie uda się nam przechytrzyć, mimo wszystko i tak warto dbać o czuprynkę dziecka już od narodzin. Dzięki starannej pielęgnacji maluszek będzie miał ładne, lśniące i zadbane włoski.
czapeczka po kąpieli

Czy zakładać noworodkowi czapeczkę po kąpieli?

Kąpiel noworodka
Na forach internetowych świeżo upieczeni rodzice spierają się, czy po kąpieli trzeba zakładać noworodkowi czapeczkę, czy nie. Niektórzy uważają, że jest ona niezbędna maluszkowi tylko zimą. Inni zaś twierdzą, że należy ją zakładać dziecku bez względu na porę roku. Jak więc jest z tą czapką? Należy ją zakładać czy nie? A jeśli tak - na jak długo i kiedy z tego zrezygnować? Jeśli i ty masz takie dylematy, zapoznaj się z tekstem poniżej.