Tag: Opuchlizna po ukąszeniu

osa

Co robić gdy użądli osa?

Ukąszenia Owadów
Jeśli wraz z rodziną lubicie spędzać dużo wolnego czasu na zewnątrz, koniecznie musisz nauczyć się jak radzić sobie z użądleniem przez osę. Osy są o wiele bardziej agresywne, niż pszczoły i mogą nas użądlić nawet kilka razy. Z tego powodu przed przystąpieniem do działania warto się jak najszybciej oddalić w bezpieczne miejsce.
kleszcze

5 sposobów pozwalających uchronić się przed boreliozą

Ugryzienia Kleszcza
Borelioza to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie Borrelia burgdorferi. Przenoszą je kleszcze. Pierwsze objawy pojawiają się po 3 – 32 dniach po ukąszeniu kleszcza. Początkowa faza boreliozy może przebiegać bez żadnych objawów i do kontaktu z lekarzem może nas skłonić dopiero wystąpienie późnych objawów. Największą ilość przypadków choroby odnotowuje się pomiędzy majem a lipcem, chociaż kleszcze mogą być aktywne przez cały rok, jeśli tylko istnieją sprzyjające warunki klimatyczne. Borelioza objawia się na wiele różnych sposobów. Jednym z najczęściej spotykanych jest pojawienie się na skórze rumienia wędrującego. Zaczerwienienie skóry, gorączka, zawroty głowy, ból głowy, zmęczenie, powiększone węzły chłonne, ból mięśni to inne objawy mogące świadczyć o zachorowaniu na boreliozę. Jak widać, konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne, dlatego lepiej podjąć kroki mogące nas uchronić przed tą chorobą. Jak chronić się przed boreliozą?


Podobne porady

ukąszenia

Jak radzić sobie z różnymi rodzajami ukąszeń?

Środki na Ukąszenia i Ugryzienia
Ukąszenia owadów są nieodłączną częścią wakacyjnych wypadów. Każdy z nas nie raz miał wielkiego swędzącego bąbla na ręce od ukąszenia. Trudno się przed nimi uchronić na łonie natury. Czytając ten artykuł dowiesz się jak zapobiegać ukąszeniom oraz jak radzić sobie, gdy zostaniemy już ukąszeni.
Ukąszenie przez owada

Sposoby na ukąszenia i użądlenia

Ukąszenia Owadów
Okres leni często owocuje w ukąszenia pszczół, szerszeni i os. Zazwyczaj użądlenie boli, piecze i puchnie, nie dając o sobie zapomnieć. Na ukąszenia szczególnie powinni uważać alergicy, może to nawet zagrozić ich życiu. Co należy zrobić jeśli ukąsi nas pszczoła lub osa?
kleszcz

Jak uchronić się przed kleszczami?

Borelioza
W tym roku zima była dość łagodna, więc mamy prawdziwy wysyp kleszczy. To zła wiadomość, zważywszy na to, że kleszcze przenoszą groźne choroby, które mogą zagrażać życiu, m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Nie każdy kleszcz jest ich nosicielem, ale ryzyko jest spore: specjaliści szacują, że już co trzeci kleszcz w Polsce jest zarażony którąś z tych chorób. Warto więc dowiedzieć się więcej o tych pajęczakach, by umieć się przed nimi odpowiednio zabezpieczyć.
kleszcz

Ochrona przed kleszczami - o czym pamiętać?

Borelioza
Gdy tylko nadchodzi lato, stają się przedmiotem naszej uwagi. Nic dziwnego! Choć są drobne i nie wyglądają na groźne, w rzeczywistości okazują się niebezpieczne. W tych małych pajęczakach skrywają się zdradliwe wirusy (choć nie każdy kleszcz jest zakażony) wywołujące kleszczowe zapalenie mózgu, tzw. KZM, i bakterie boreliozy. Na dodatek mogą nas nimi łatwo zarazić, wystarczy, że nas ukąszą. Na szczęście istnieją sposoby, by się przed tym zabezpieczyć. Pierwszy, najbardziej skuteczny to szczepienia. Zapewniają odporność na działanie wirusów KZM. Drugi sposób to praktyczne środki ostrożności.
maść na ukąszenia z węglem aktywnym

Jak zrobić maść na ukąszenia owadów z węglem aktywnym?

Komary
Założę się, że nikt nigdy nie powiedział ci, że jednym z najskuteczniejszych środków na ukąszenia komarów i użądlenia pszczół jest... węgiel aktywny. Zmieszany z sodą oczyszczoną szybko łagodzi świąd i opuchliznę. A ponieważ węgiel warto mieć w swojej apteczce również na inne problemy, przepis ten przyda ci się nie tylko, gdy jesteś w domu, ale również na wyjeździe. Szczegóły poniżej.
Jak chronić się przed boreliozą?

Jak chronić się przed boreliozą?

Borelioza
Borelioza to groźna choroba która z roku na rok coraz bardziej się rozprzestrzenia. Zazwyczaj borelioza spowodowana jest ugryzieniem kleszczy zarażonych bakteriami Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii lub Borrelia japonica. Objawy na początku są niepozorne i łatwo pomylić je z innymi schorzeniami, są to bóle głowy, bóle mięśni i stawów. Z czasem objawy wzmacniają się i stają się coraz bardziej niebezpieczne. Nie każde ukąszenie kleszcza musi skończyć się chorobą. Po pierwsze nie wszystkie kleszcze są nosicielami niebezpiecznej bakterii, po drugie istnieje kilka prostych zasad, dzięki którym zmniejszysz ryzyko wystąpienia choroby.