Tag: Zatrucia grzybami

muchomor

Co zrobić w przypadku zatrucia grzybami?

Zatrucia
Objawami zatrucia grzybami są: skurcze żołądka, pocenie się, uderzenia gorąca, wymioty i biegunka, wysokie tętno, gorączka, nieregularne bicie serca, obniżenie ciśnienia krwi, bóle głowy, osłabienie, omdlenia, zaburzenia widzenia, zwężenie źrenic, problemy oddechowe, zmęczenie, nadmierne pragnienie, utrata koordynacji, omamy, zawroty głowy, splątanie, majaczenie, drgawki, śpiączka. Najbardziej trujące grzyby mogą także powodować uszkodzenia nerek i wątroby, które ujawniają się w postaci żółtaczki. W skrajnych przypadkach zatrute nerki lub wątroba całkowicie przestają działać, co prowadzi do śmierci. Po wystąpieniu jakichkolwiek objawów zatrucia, należy natychmiast podjąć działania, które pozwolą uniknąć najgorszego. Poniżej znajdziesz wskazówki, co należy zrobić w przypadku zatrucia grzybami.

Zatrucie grzybami: Objawy i pierwsza pomoc

Grzyby
Jesień to ulubiona pora roku wszystkich smakoszy grzybów. Z kurek, maślaków, podgrzybków, kani czy borowików można przyrządzić prawdziwą kulinarną ucztę, a do tego zrobić zimowe zapasy. Wbrew powszechnym opiniom grzyby mają sporo wartości odżywczych, przede wszystkim minerałów i witamin. Chociaż dostarczają bardzo niewielu kalorii, trzeba pamiętać o tym, że są ciężkostrawne. Warto też wiedzieć, że nawet jadalnymi grzybami można się poważnie zatruć – np. poprzez łączenie ich z alkoholem lub nieumiejętne przechowywanie. Największym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia jest jednak spożycie grzyba trującego. Znajdujące się w nim toksyny błyskawicznie uszkadzają nerki, wątrobę, a nawet mózg i układ nerwowy. Dowiedz się, jakich błędów nie popełniać w trakcie zbierania grzybów, które gatunki najłatwiej pomylić i jakie są objawy zatrucia grzybami.


Podobne porady

odmrożenia - pierwsza pomoc

Jak leczyć odmrożenia (pierwsza pomoc)?

Narty
Odmrożenia są następstwem zmrożenia tkanek skórnych, w których podczas chłodu tworzą się kryształki lodu uszkadzając i niszcząc tym samym komórki. Ważne jest by nie próbować podgrzewać lub zbytnio nie schładzać części ciała. Mogło by to spowodować uszkodzenie tkanki, a w konsekwencji jej stopniowy rozpad. W przypadku odmrożeń należy w miarę szybko zasięgnąć opinii lekarza w celu uniknięcia komplikacji. Odmrożona tkanka jest biała lub bardzo blada. Zazwyczaj ma woskowy wygląd. Ofiary często mogą nie zdawać sobie sprawy z odmrożenia i bagatelizować objawy. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak uniknąć odmrożeń i przykrych w skutkach komplikacji.
zatrucie alkoholowe

Jak leczyć zatrucie alkoholowe?

Zatrucia

Zatrucie alkoholowe to nie to samo, co upicie się. Oprócz objawów charakterystycznych dla spożycia zbyt dużej ilości alkoholu, przy zatruciu alkoholowym pojawiają się: płytki oddech, poty, dreszcze, wymioty, hipotermia i utrata przytomności. Ważne jest, żeby nie ignorować symptomów zatrucia alkoholowego. Odpowiednie leczenie może pomóc w szybkim powrocie do zdrowia, ale należy pamiętać, że środki stosowane na kaca tylko spotęgują objawy zatrucia.

Apteczka.

Pierwsza pomoc na wakacjach

Zdrowie i bezpieczeństwo w podróży
Podczas różnorodnych podróży czy wycieczek czasami mogą zdarzyć się małe wypadki, typu skaleczenia, stłuczenia, zakrztuszenie itp. Oczywiście, nikomu nie życzymy wspomnianych nieprzyjemności, jednak życie bywa nieprzewidywalne. Jak wówczas mamy zareagować i co należy zrobić? Poniżej przedstawiamy wakacyjny SOS.
grzyby w koszyku

Jak uniknąć zatrucia grzybami?

Grzyby
Choć są ciężkostrawne, a organizm ma z nich niewielki pożytek, cenimy je z powodu walorów smakowych. Poza tym liczy się samo ich zbieranie i powrót z koszem pełnym skarbów. Należy jednak mieć świadomość, że spożywanie grzybów, poza tymi pochodzącymi z hodowli, jest ryzykowne. Prawie wszystkie grzyby – poza pieczarką hodowlaną – na surowo są niejadalne. Jak zbierać i jeść grzyby, żeby uniknąć zatrucia? Kilka cennych wskazówek znajduje się w poniższym artykule.
Zatrucie gazem

Jak rozpoznać zatrucie czadem?

Czujniki dymu
Tlenek węgla zwany często czadem jest bezbarwny, bezwonny i lżejszy od powietrza. Przez te jego cechy jest zwany cichym zabójcą. W okresie zimowym najczęściej dochodzi do zatruć czadem, a nawet do śmierci. By się przed tym ustrzec, wystarczy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. A gdy już zatrucie nastąpi, trzeba wiedzieć jak je rozpoznać.
pleśń zatrucie

Jakie są objawy zatrucia pleśnią?

Zatrucia
Toksyczna pleśń może być poważnym problemem i zagrożeniem dla zdrowia. Pleśń może pojawić się wszędzie, najlepszym środowiskiem dla jej rozwoju są wilgotne i ciepłe pomieszczenia. Zatrucie pleśnią bywa trudne do zdiagnozowania, bo objawy przypominają wiele innych chorób.