Tag: Plamy z wosku na pomniku

granit

Jak usunąć wosk z granitu?

Środki czyszczące
Granit jest bardzo popularnym kamieniem nagrobkowym, choć nie tylko. Warto więc wiedzieć, jak go czyścić. Jest to kamień bardzo efektowny, jednak należy o niego odpowiednio dbać. Szczególnym problemem są plamy z wosku dlatego, że granit wchłania zawartą w wosku woskowinę. Jak zatem dbać o granit? Przeczytaj poniższe kroki.

Czym czyścić pomnik z granitu, marmuru, piaskowca i lastryko?

Sprzątanie Grobów
Uroczystość Wszystkich Świętych zbliża się milowymi krokami, dlatego coraz częściej odwiedzamy cmentarze. Być może nie każdy o tym wie, ale wybór metody pielęgnacji nagrobka zależy od materiału, z którego jest wykonany. Najbardziej wymagający jest kruchy piaskowiec oraz marmur, a najmniej lastryko. Jakich błędów unikać, żeby nie uszkodzić nagrobnej płyty? Podpowiemy wam, jak przy użyciu sprawdzonych, często domowych, sposobów bezpiecznie i jednocześnie skutecznie wyczyścić i zakonserwować pomnik. Podstawą porządkowanie Od czego powinniśmy zacząć? Zdecydowanie od uporządkowania terenu wokół nagrobka, co z pewnością ułatwi nam późniejsze prace. Pozbądźmy się zalegających wokół gałęzi i pozgrabiajmy liście, a następnie usuńmy z płyty nagrobnej stare znicze, wiązanki i kwiaty. Gdy te czynności będziemy mieć za sobą, możemy śmiało przystąpić do czyszczenia pomnika. Wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak to zrobić krok po kroku.

Jak usunąć plamy z wosku, stearyny czy parafiny?

Usuwanie plam
Nic tak nie wzmacnia świątecznej atmosfery jak efektowne świece rozstawione pomiędzy apetycznymi, rozkosznie pachnącymi potrawami. Niestety, dobry nastrój może prysnąć wraz z nieoczekiwanym pojawieniem się na twoim obrusie plamy z wosku, stearyny czy parafiny. Podpowiemy ci, jak dzięki kilku sprawdzonym i jednocześnie banalnie prostym trikom pozbyć się niechcianych zabrudzeń i przywrócić dawny blask serwetom, odzieży czy wykładzinie.

Czym czyścić pomnik?

Narzędzia czyszczące
Wybór metody pielęgnacji nagrobka należy dostosować do materiału, z którego jest wykonany. Najbardziej wymagający jest pod tym względem kruchy piaskowiec oraz marmur, a najmniej lastryko. Podpowiadamy, jakimi środkami najlepiej czyścić i zakonserwować nagrobki oraz jakich błędów podczas zabiegów pielęgnacyjnych unikać, aby trwale ich nie uszkodzić. Z naszych wskazówek dowiesz się też, jak usunąć z płyty nagrobnej plamy po rdzy i czym pozbyć się porastającego mchu.


Podobne porady

Jak i czym czyścić pomniki, żeby ich nie uszkodzić?

Sprzątanie Grobów
Przed dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami coraz częściej odwiedzamy cmentarze, by uporządkować groby bliskich. Warto zrobić to wcześniej, gdyż przez rok mogło nagromadzić się na pomnikach i płytach nagrobnych sporo zanieczyszczeń. Nie zawsze wystarczy oczyścić je z liści i przemyć wodą. Należy jednak pamiętać, że sposób czyszczenia nagrobków różni się w zależności od materiału, z którego zostały wykonane. Nieodpowiednia metoda pielęgnacji może sprawić, że dojdzie trwałego uszkodzenia nagrobnej płyty. Najbardziej wytrzymałe są granit i lastryko, a najmniejszą odpornością cechują się marmur i piaskowiec. Jak skutecznie wyczyścić pomniki, nie uszkadzając ich przy tym? Do czego przyda nam się ocet, sok z cytryny czy soda oczyszczona? Jakich błędów unikać przy czyszczeniu nagrobków? Podpowiadamy.