Tag: Bulion warzywny bulion warzywny jak ugotować

bulion warzywny

Jak zrobić bulion warzywny z domowych ziół?

Proste przepisy
Przepis na warzywny zna każdy i może zrobić go z zamkniętymi oczami. Taki tradycyjny przepis i smak bulionu każdy wyniósł z domu. Jednak koncerny spożywcze ułatwiając nam życie proponują nam bulion w kostce. Wszyscy wiemy jaki posiada smak i nie jest to smak, który za którym tęsknimy. Odrzuć wszelkie kostki w kosz i przygotuj prawdziwy warzywny bulion.

Błędy, które popełniasz gotując zupę

Zupy
Zupy to najprostszy sposób na obiad. Dobrze smakują w dniu ich przygotowania, a jeszcze lepiej na drugi dzień. Można je przygotować w dużej ilości, zamrażać i podgrzewać. Niezależnie od tego, czy lubisz lekkie buliony, czy gęste, pełne mięsa i kawałków warzyw, wszyscy możemy się zgodzić, że zupy są niezastąpione. Chociaż przygotowanie zupy wydaje się proste, unikaj typowych błędów, które mogą popsuć twój obiad.

Kostki rosołowe: Co zawierają i czy warto je dodawać do potraw?

Podstawy gotowania
Kostki rosołowe są niezwykle praktyczne i wygodne w użyciu. Na ich bazie możemy szybko i łatwo "wyczarować" ulubioną zupę czy sos i choćby dlatego dla wielu z nas stanowią niezbędny dodatek do przyrządzanych potraw. Zasadnicze pytanie jednak brzmi, czy ich regularne wykorzystywanie w kuchni ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie? Eksperci do spraw żywienia twierdzą, że nie i zwracają uwagę na ich co najmniej kontrowersyjny skład. W popularnych kostkach rosołowych znajdziemy, co prawda tak ważne w naszym jadłospisie warzywa, ale tylko w ilościach śladowych i wyłącznie w postaci suszu. Podstawę stanowi za to - w ilości znaczącej, bo sięgającej aż 50 procent zawartości - kuchenna sól oraz substancje wzmacniające smak i zapach - w tym między innymi szkodliwy glutaminian sodu oraz inozynian - substancje smakowe, roślinne i zwierzęce tłuszcze, barwniki i kwas cytrynowy. Jak pewnie nietrudno się domyślić, niemal wszystkie wymienione - poza solą - pozbawione są jakichkolwiek wartości odżywczych. Zanim zatem znów sięgniemy po popularne kostki rosołowe, rozważmy, czy bardziej opłacalne dla naszej kondycji nie okazałoby się jednak dodanie do gotowanej przez nas zupy świeżych warzyw i przypraw.


Podobne porady

Kostki rosołowe: Co zawierają i czy warto je dodawać do potraw?

Przyprawy
Kostka rosołowa nie bez przyczyny podbiła współczesną kuchnię. Jest tania, łatwa w użyciu, skraca czas przygotowania posiłku i nadaje potrawom wyrazisty smak. Dzięki niej możemy pominąć etap przygotowania aromatycznego wywaru z warzyw i mięsa, który jest podstawą zup czy sosów. Tyle że szybko nie zawsze oznacza zdrowo, a „chodzenie na skróty” przy przygotowywaniu posiłków na dłuższą metę skutkuje złymi nawykami żywieniowymi, nadwagą czy alergiami pokarmowymi. Lekarze i dietetycy nie mają wątpliwości – im częściej spożywamy wysokoprzetworzone produkty, tym bardziej jesteśmy narażeni na choroby cywilizacyjne. Co zawierają popularne kostki rosołowe i czy warto używać ich w kuchni?