Tag: Alkoholik

leczenie alkoholizmu

Jak sobie radzić z nawrotami przy leczeniu alkoholizmu?

Uzależnienia
Terapia wyzwalająca z alkoholizmu zazwyczaj trwa długo i nierzadko obfituje w nawroty. Jak sobie z nimi radzić? Już sama świadomość możliwości wystąpienia nawrotów jest korzystna, ponieważ zakładając z góry wysokie prawdopodobieństwo ich wystąpienia, można pracować nad konkretnymi sposobami zapobiegania im lub ich ograniczania. Przyczyną 60 % wszystkich nawrotów są pewne ryzykowne sytuacje, a do najczęstszych można zaliczyć wpływ otoczenia, różne konflikty czy nieprzyjemne stany uczuciowe.
alkoholik

Jak pomóc alkoholikowi?

Uzależnienia
Jedną z najważniejszych zasad, na której musisz się skupić, jeśli masz do czynienia z osobą uzależnioną od alkoholu, jest zasada nie kreowania sytuacji sprzyjających piciu alkoholu.
Na czym to polega?
Jeśli umożliwimy osobie uzależnionej od alkoholu dostęp do tego typu płynów, zezwolimy jej na kontynuowanie picia. Jest to może troszkę podchwytliwe, bo czasami kiedy wydaje się nam, że pomagamy, to jednak tak naprawdę szkodzimy. I odwrotnie. Nie częstując i nie proponując alkoholikowi alkoholu, może się nam wydawać, że go krzywdzimy, podczas gdy takim właśnie postępowaniem, przez tworzenie pewnych granic, bardzo mu pomagamy. Należy zdać sobie z tego sprawę.
Jeśli nie będziemy stwarzali takiej osobie okazji do picia i będziemy stanowczo odmawiać gdy będzie nas prosić o poczęstunek alkoholem, to może się to okazać pomocne i popchnie tą osobę do samodzielnej decyzji o abstynencji. Taki jest cel pomagania alkoholikom – zmusić ich, aby sami podjęli decyzję o zaprzestaniu spożywania alkoholu. To musi być ich decyzja. Wszelkie próby przekonywania ich na siłę są bezsensowne. Groźby również. Klucz tkwi w uniemożliwianiu im spożywania alkoholu. Oto kilka rad, jak to zrobić:
alkoholik

Jak przekonać alkoholika do leczenia?

Uzależnienia
Czy jest sens zmuszać do leczenia kogoś, kto nie jest do tego chętny, lub po prostu tego nie chce? Jest to trudna sytuacja. Tylko pod pewnymi warunkami można zmusić alkoholika do podjęcia leczenia. Na przykład wtedy, gdy zachowuje się skandalicznie, bądź stanowi zagrożenie dla siebie samego lub dla innych i trzeba wezwać pogotowie lub policję. Nie oznacza to jednak, że powinno się czekać na takie sytuacje. Bazując na doświadczeniu, wielu specjalistów zaleca dostosowanie się do następujących wskazówek:
alkoholizm

Jak rozpoznać objawy alkoholizmu?

Uzależnienia
Alkoholizm to choroba, która dotyka coraz większej części naszego społeczeństwa. Wbrew powszechnie panującym poglądom, nie jest to tylko problem ludzi mało zamożnych. Stres, problemy osobiste, coraz większe tempo życia - wszystko to może sprawić, że zechcemy uciec od rzeczywistości w alkohol. Bo przecież świat oglądany przez dno butelki wygląda zupełnie inaczej.. Gdy jednak alkohol zaczyna rządzić naszym życiem, interweniować trzeba natychmiast. Jak rozpoznać przełomowy moment i nie popaść w nałóg? Przeczytaj poniżej.


Podobne porady

alkoholik

Jak postępować z mężem alkoholikiem?

Kryzysy Rodzinne
Alkoholizm to niekończący się problem. Alkoholikiem jest się przez całe życie. Nawet jeśli osoba skończy picie, to nadal jest ryzyko, że będzie ona miała problem z alkoholem. Osoba, która wyszła z nałogu, jest nazywana trzeźwym alkoholikiem. W dzisiejszych czasach jest wiele rodzin, które zmagają się z problemem alkoholowym. Co roku jest wiele spraw rozwodowych, których przyczyną jest alkoholizm jednego z małżonków. Należy zaznaczyć, że problemy alkoholowe dotykają zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jednakże w tym artykule zajmiemy się płcią męską naszej populacji. W tej części społeczeństwa panuje większe przyzwolenie na picie alkoholu oraz łatwiej jest wpaść w nałóg. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci odpowiednio reagować na picie męża.