Tag: Problemy ze słuchem

problemy ze słuchem

Jak uniknąć problemów ze słuchem?

Uszy i Słyszenie
Słuch jest jednym z najważniejszych i najwrażliwszych zmysłów człowieka. Mocno podkręcona głośność w telewizorze, radiu oraz hałas na ulicach i zakładach pracy mogą powodować uszkodzenia narządu słuchu. Nie ma nic bardziej mylnego, ze problemy ze słuchem dotyczą tylko osób starszych. Jeśli chcemy długo cieszyć się dobrym słuchem i otaczającymi nas dźwiękami powinniśmy właściwe o niego dbać. Poniżej znajdziecie porady, które pomogą wam pielęgnować wasz słuch.
zatkane uszy

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną?

Uszy i Słyszenie
Uszy zatkane woskowiną ograniczają nasz słuch, dlatego warto poddać się ich płukaniu. Niestety czasami nie mamy czasu wybrać się z tym problemem do laryngologa. Obecnie w aptekach możemy znaleźć preparaty, które umożliwią nam samodzielne wykonanie tego zabiegu. Zaproponowany przeze mnie sposób pozwoli wam szybko i bezboleśnie pozbyć się problemu. Poniżej znajdziecie wskazówki, które pomogą wam w usunięciu nadmiaru woskowiny z uszu.
świecowanie uszu

Jak wykonać zabieg świecowania uszu?

Uszy i Słyszenie
Świecowanie uszu (lejkowanie) jest wspaniałą metodą na oczyszczenie uszu z zalegającej woskowiny i innych zanieczyszczeń. Jest również skuteczne przy infekcjach górnych dróg oddechowych, zapaleniu krtani, nieżycie nosa, katarze siennym czy astmie oskrzelowej. Zabieg ten polecany jest również dla osób cierpiących na migrenę, zaburzenia snu czy niedosłuch. Świecowanie uszu można wykonać samemu w domu przy pomocy drugiej osoby. Jest to bardzo proste jednak należy zachować troszkę uwagi i przestrzegać podstawowe zasady higieny.
słuch

Jak zbadać słuch?

Uszy i Słyszenie
Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu nie tylko komunikujemy się z otoczeniem, ale także reagujemy na zagrożenie i potrafimy się przed nim uchronić. Nawet lekki niedosłuch może bardzo utrudnić życie. Według lekarzy im gorzej słyszymy, tym bardziej jesteśmy narażeni na depresję i inne zaburzenia emocjonalne. Gdy niedosłuch jest większy, tracimy ochotę na kontaktowanie się z bliskimi i izolujemy się od otoczenia. Choć lekarze mogą pomóc nawet osobom z bardzo zaawansowanym niedosłuchem, o słuch lepiej zadbać, zanim się zepsuje.
słyszenie

Co to jest otoskleroza i jak ją leczyć?

Uszy i Słyszenie
Otoskleroza to postępująca choroba ucha środkowego i wewnętrznego. Jej istotą jest stopniowe kostnienie i upośledzenie ruchomości łańcucha kosteczek słuchowych – prowadzące do niedosłuchu przewodzeniowego oraz uszkodzenie ucha wewnętrznego – powodujące niedosłuch odbiorczy, szumy uszne i zawroty głowy.
uszkodzenie błony bębenkowej

Jakie są objawy uszkodzenia błony bębenkowej?

Uszy i Słyszenie
Błona bębenkowa to membrana w kanale słuchowym oddzielająca ucho zewnętrzne od środkowego. Przenosi ona docierające z zewnątrz drgania akustyczne na kosteczki słuchowe w jamie bębenkowej. Te przekazywane są do ucha wewnętrznego i tam zamieniane na dochodzące do mózgu impulsy elektryczne. Niestety, błona bębenkowa jest delikatna i łatwo ulega uszkodzeniom. Jeśli dojdzie do przerwania jej ciągłości, mówi się o perforacji.
badanie audiometryczne

Jak wygląda badanie audiometryczne?

Uszy i Słyszenie
Wydaje ci się, że gorzej słyszysz? Często prosisz ludzi, by powtórzyli co do ciebie powiedzieli i wyraźnie bardziej musisz się koncentrować słuchając radia, czy telewizji? Mogą to być pierwsze objawy postępującego niedosłuchu. Nie czekaj, aż problem zacznie narastać. Już teraz zrób badanie słuchu, tzw. audiometrię. Na czym ona polega? Tego dowiesz się poniżej.