Tag: Alkoholizm

pokusa

Jak unikać pokus?

Palenie Tytoniu
Jeśli Twoim celem jest rzucenie palenia, picia alkoholu czy jedzenia słodyczy, przeczytaj poniższe sekrety unikania pokus i wzmocnienia swojej siły woli.
leczenie alkoholizmu

Jak sobie radzić z nawrotami przy leczeniu alkoholizmu?

Uzależnienia
Terapia wyzwalająca z alkoholizmu zazwyczaj trwa długo i nierzadko obfituje w nawroty. Jak sobie z nimi radzić? Już sama świadomość możliwości wystąpienia nawrotów jest korzystna, ponieważ zakładając z góry wysokie prawdopodobieństwo ich wystąpienia, można pracować nad konkretnymi sposobami zapobiegania im lub ich ograniczania. Przyczyną 60 % wszystkich nawrotów są pewne ryzykowne sytuacje, a do najczęstszych można zaliczyć wpływ otoczenia, różne konflikty czy nieprzyjemne stany uczuciowe.
alkoholik

Jak pomóc alkoholikowi?

Uzależnienia
Jedną z najważniejszych zasad, na której musisz się skupić, jeśli masz do czynienia z osobą uzależnioną od alkoholu, jest zasada nie kreowania sytuacji sprzyjających piciu alkoholu.
Na czym to polega?
Jeśli umożliwimy osobie uzależnionej od alkoholu dostęp do tego typu płynów, zezwolimy jej na kontynuowanie picia. Jest to może troszkę podchwytliwe, bo czasami kiedy wydaje się nam, że pomagamy, to jednak tak naprawdę szkodzimy. I odwrotnie. Nie częstując i nie proponując alkoholikowi alkoholu, może się nam wydawać, że go krzywdzimy, podczas gdy takim właśnie postępowaniem, przez tworzenie pewnych granic, bardzo mu pomagamy. Należy zdać sobie z tego sprawę.
Jeśli nie będziemy stwarzali takiej osobie okazji do picia i będziemy stanowczo odmawiać gdy będzie nas prosić o poczęstunek alkoholem, to może się to okazać pomocne i popchnie tą osobę do samodzielnej decyzji o abstynencji. Taki jest cel pomagania alkoholikom – zmusić ich, aby sami podjęli decyzję o zaprzestaniu spożywania alkoholu. To musi być ich decyzja. Wszelkie próby przekonywania ich na siłę są bezsensowne. Groźby również. Klucz tkwi w uniemożliwianiu im spożywania alkoholu. Oto kilka rad, jak to zrobić:
alkoholik

Jak przekonać alkoholika do leczenia?

Uzależnienia
Czy jest sens zmuszać do leczenia kogoś, kto nie jest do tego chętny, lub po prostu tego nie chce? Jest to trudna sytuacja. Tylko pod pewnymi warunkami można zmusić alkoholika do podjęcia leczenia. Na przykład wtedy, gdy zachowuje się skandalicznie, bądź stanowi zagrożenie dla siebie samego lub dla innych i trzeba wezwać pogotowie lub policję. Nie oznacza to jednak, że powinno się czekać na takie sytuacje. Bazując na doświadczeniu, wielu specjalistów zaleca dostosowanie się do następujących wskazówek:
Picie alkoholu

Alkohol: Przyjaciel czy wróg?

Inne Choroby
Zdania na temat alkoholu są podzielone. Wiele osób uważa, że picie trunków wyskokowych prędzej czy później skończy się alkoholizmem. Inni twierdzą, że jeśli zachowamy umiar w piciu, może mieć ono wiele zalet. Oto kilka faktów dotyczących alkoholu:
uzależnienie

Jak pomóc osobie uzależnionej?

Uzależnienie od Leków
Różnego rodzaju uzależnienia to plaga w dzisiejszych czasach. Nie jest trudno wpaść w uzależnienie. Gorzej jest z niego wyjść. Jakie są czynniki wpływające na podatność do uzależnień? Jest ich wiele i każdy jest bardzo ważny. Można powiedzieć, że życie kształtuje nas na różne sposoby. Daje nam różne prezenty niekiedy upragnione a niekiedy niechciane. To wszystko wpływa na naszą psychikę i zdolność do asertywnego myślenia. Gdy nasza przeszłość nie może być oparciem psychicznym w teraźniejszości pojawia się problem. Gdzie mam szukać ukojenia? Takie osoby metodą prób i błędów znajdują rozwiązanie. Przeważnie najłatwiejsze czyli ucieczka w nałóg. Złagodzenie bólu psychicznego. Co zrobić by pomóc osobie uzależnionej?
alkoholizm

Jak rozpoznać objawy alkoholizmu?

Uzależnienia
Alkoholizm to choroba, która dotyka coraz większej części naszego społeczeństwa. Wbrew powszechnie panującym poglądom, nie jest to tylko problem ludzi mało zamożnych. Stres, problemy osobiste, coraz większe tempo życia - wszystko to może sprawić, że zechcemy uciec od rzeczywistości w alkohol. Bo przecież świat oglądany przez dno butelki wygląda zupełnie inaczej.. Gdy jednak alkohol zaczyna rządzić naszym życiem, interweniować trzeba natychmiast. Jak rozpoznać przełomowy moment i nie popaść w nałóg? Przeczytaj poniżej.
alkoholizm w rodzinie

Jak żyć z mężem alkoholikiem?

Małżeństwo i Alkoholizm
Życie z mężem alkoholikiem jest trudne, ponad siły wielu kobiet. Muszą one ciągle rozmyślać gdzie ich mąż się teraz znajduje, co robi, czy jest pijany, w jakim stanie wróci do domu. To ciągła katorga i życie w niepewności, ale z nadzieją, że kiedyś to się zmieni. Jeżeli znajdujesz się w takiej sytuacji, przeczytaj ten artykuł.
alkoholik

Jak postępować z mężem alkoholikiem?

Kryzysy Rodzinne
Alkoholizm to niekończący się problem. Alkoholikiem jest się przez całe życie. Nawet jeśli osoba skończy picie, to nadal jest ryzyko, że będzie ona miała problem z alkoholem. Osoba, która wyszła z nałogu, jest nazywana trzeźwym alkoholikiem. W dzisiejszych czasach jest wiele rodzin, które zmagają się z problemem alkoholowym. Co roku jest wiele spraw rozwodowych, których przyczyną jest alkoholizm jednego z małżonków. Należy zaznaczyć, że problemy alkoholowe dotykają zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jednakże w tym artykule zajmiemy się płcią męską naszej populacji. W tej części społeczeństwa panuje większe przyzwolenie na picie alkoholu oraz łatwiej jest wpaść w nałóg. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci odpowiednio reagować na picie męża.
uzależniony

Jak zapobiegać uzależnieniom?

Uzależnienie od Leków
Uzależnienia mogą zrujnować życie osobie uzależnionej, a także jej rodzinie. Uzależnienia są dość powszechnie spotykane w dzisiejszym świecie. Jednakże mało kto zdaje sobie sprawę ze skali tego zjawiska. Niekiedy jest to norma. Ludzie żyją cierpiąc na różnego rodzaju uzależnienia, często nie zdają sobie z tego sprawy, bądź bagatelizują je. Ale jak długo można żyć w kłamstwie tak, aby nie wpływało ono na nasze życie? Czy uzależnienie to oznaka słabości? Co powoduje, że stajemy się niewolnikami alkoholu, narkotyków czy hazardu? Odpowiedzi na te pytania nie są łatwe. Każda osoba uzależniona musi dojść do przyczyny uzależnienia zanim zacznie z nim walczyć. W poniższym artykule zajmę się profilaktyką uzależnień. Dowiesz się w nim jak zmniejszyć ryzyko uzależnienia się.