Tag: Brodawki na twarzy

brodawka płaska

Jak pozbyć się brodawek płaskich?

Skóra
Brodawki płaskie są prawdziwym utrapieniem dla wielu osób. Najczęściej występują na czole, twarzy i rękach, szybko się rozprzestrzeniają a walka z nimi jest dość trudna i czasochłonna. Często nie różnią się one kolorem od reszty twarzy i wyglądają jak małe kropelki wody. Jeśli nie wiesz jak sobie z nimi poradzić sprawdź nasze sprawdzone sposoby i pozbądź się ich raz na zawsze.
brodawki

Jak leczyć brodawki?

Skóra
Leczenie brodawek możemy przeprowadzić na kilka sposobów. Niektórzy uważają, że przypadłość tą można leczyć za pomocą skórki banana. Przeczytaj poniższe wskazówki, a być może znajdziesz rozwiązanie odpowiednie dla siebie.

Najczęstsze zakażenia skórne: Jak sobie z nimi radzić

Skóra
Zakażenia skórne najczęściej są wywoływane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Mogą wystąpić również zakażenia pasożytnicze, spowodowane mikroorganizmami lub pasożytami pochodzenia zwierzęcego. Jeżeli zauważysz na swojej skórze niepokojące zmiany, sprawdź, co mogą oznaczać i jakie są najlepsze sposoby na walkę z infekcjami.

Czyraki
Czyraki najczęściej spowodowane są przez bakterie Staphylococcus, zaczyna się zazwyczaj w mieszku włosowym i powoduje powstawanie pęcherzyków, które stopniowo wypełniają się ropą w miarę rozwoju infekcji. Powstałe zgrubienie może stać się bardzo bolesne. Pęcherzyki często rozprzestrzeniają się ze względu na wysokie miejscowe stężenie bakterii. Zakażone obszary mogą mieć nawet 5 cm średnicy i być pokryte jednym dużym lub wieloma mniejszymi zmianami. Głównymi miejscami występowania czyraków są obszar z tyłu szyi, pachy i pachwin, gdzie bakterie kolonizują się najczęściej, ponieważ obszary te są dla nich wyjątkowo atrakcyjne i zapewniają wilgotne środowisko i odpowiednią temperaturę. Czyraki czasami rozwijają się w innych miejscach, takich jak nos czy uszy, powodując duży ból.

Jak zmniejszyć ryzyko
Aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji, należy dokładnie umyć powierzchnię wokół zmian antyseptycznym mydłem. W ciężkich przypadkach, antybiotyki stosowane miejscowo mogą zapobiec dalszemu rozwojowi zakażenia, ale nie można wyeliminować leczenia lekami przepisywanymi przez lekarza.

Nie przekłuwaj pęcherzy

Nie należy samemu przekłuwać pęcherzy lub starać się je wyciskać, bo zazwyczaj kończy się to rozprzestrzenieniem infekcji. Stosowanie gorących kompresów może złagodzić dyskomfort i uśmierzyć ból. Słaba higiena osobista, otyłość i nadmierne pocenie są czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia zmian.


Podobne porady

brodawka

Jak uniknąć brodawek?

Skóra
Nie ma co ukrywać – urody nam nie dodają, ale też nie są groźne. Brodawki są oznaką zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (łac. human papilloma virus, w skrócie HPV). Wyraźnie odgraniczone od otaczającej skóry, mniej lub bardziej wypukłe narośla mają stwardniałą, szorstką powierzchnię. Co zrobić, żeby ich uniknąć? Tego dowiesz się z dalszej lektury.