Tag: życie w rodzinie

obowiązki rodzinne

Jak nie dawać się wykorzystywać najbliższym?

Życie Rodzinne
Wiele kobiet na podobny problem. Chętnie pomagają innym, a wręcz zaczynają wykonywać za nich zadania, co szybko skutkuje tym, że nie nasze obowiązki, stają się naszymi, a my nie potrafimy już odmawiać i zawalczyć o swój wolny czas. Co robić w takiej sytuacji? Jak odmówić, żeby nikogo nie urazić?
asertywny człowiek

Jak nie dać się wykorzystywać innym?

Pomoc Przyjacielowi
Od dziecka wpajano ci dobre maniery i szacunek dla innych ludzi. Niestety, często bywa tak, że dajemy komuś palec, a ten weźmie całą rękę i to już na dzień dobry. Dzieje się m.in. dlatego, że wiele osób uważa twoją grzeczność za dowód słabości i próbuje ci wejść na głowę. Jak położyć temu kres raz na zawsze? Czy jedynym sposobem jest całkowite zaprzestanie pomagania znajomym i rodzinie?


Podobne porady

Po prostu powiedz NIE

Jak powiedzieć "nie"?

Małżeństwo i Rozwiązywanie Problemów
Często nie potrafimy odmawiać. Brak umiejętności mówienia "nie" sprawia, że czujemy się często zdenerwowani, zwłaszcza, gdy godzimy się zrobić coś, na co nie mamy ochoty. Pomimo, że istnieją momenty kiedy należy powiedzieć tak, są również sytuacje, kiedy powinnyśmy powiedzieć nie. Odmawianie wcale nie jest złe. To, że nie masz ochoty na zrobienie czegoś wcale nie oznacza, że ktoś Cię przestanie lubić. Wręcz przeciwnie. Jeśli zawsze godzisz się na wszystko, wiele osób może Cię nie darzyć szacunkiem. Pamiętaj, że aby ktoś Cię szanował, najpierw musisz zacząć szanować siebie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek i porad jak asertywnie odmawiać.
Odmawianie nie musi być trudne

Jak mówić "nie"?

Rozwój Kariery Zawodowej

Czy masz problemy z mówieniem "nie"? Czy zawsze starasz się być miły i dobry dla wszystkich dookoła, tylko nie dla siebie samego? Więc nie jesteś sam. Nie mówisz "nie", ponieważ nie chcesz zranić czyichś uczuć. Nawet jeśli masz coś ważnego do zrobienia to nigdy nie odmawiasz pomocy innym ludziom. Czasami jednak ta pomoc przeciąga się do kilku godzin, a ty nie dosypiasz, bo do późnego wieczoru pracujesz jeszcze nad własnymi sprawami. Jednak musisz sobie zdać sprawę, że w wielu przypadkach należy odmawiać. Zbyt częste pomaganie innym sprawia, że nie masz w ogóle czasu dla siebie. "Kochaj bliźniego, jak siebie samego" - zatem nie przekładaj dobra innych, nad swoje własne.

 

Dlaczego mówienie "nie" jest takie trudne? Aby nauczyć się mówić "nie" musimy najpierw zrozumieć dlaczego mamy opory przed wypowiadaniem tego słowa. Poniżej są tego najczęstsze przyczyny:

 

1. Chcesz pomagać innym. Jesteś osobą z sercem na dłoni. Nie chcesz odprawiać kogoś z niczym i chcesz pomagać wszystkim i kiedy to tylko możliwe - nawet wówczas, kiedy nie masz na to czasu.

2. Nie chcesz być niegrzeczny. Jesteś przekonany, że mówienie "nie" niektórym osobom jest niegrzeczne, zwłaszcza odmawianie pomocy osobom starszym.

3. Chcesz być miły. Nie chcesz oderwać się od grupy.

4. Obawiasz się konfliktu. Boisz się, że jakaś osoba może się zezłościć, jeśli jej odmówisz. Nawet jeśli się nie zezłości to w przyszłości mogą wyniknąć jakieś nieprzyjemne konsekwencje.

5. Boisz się, że stracisz okazję. Może obawiasz się, że powiedzenie "nie" oddali cię od danej osoby, lub od konkretnego celu (np. boisz się, że powiedzenie "nie" przełożonemu oddali cię od szansy na awans).

6. Nie chcesz palić mostów. Niektóre osoby myślą, że odmowa może spowodować spalenie mostów i utratę znajomości.

 

Musisz jednak zrozumieć, że mówienie "nie", nie jest niegrzeczne, ani nie świadczy o tym, że jesteś niemiłą osobą. Powiedzenie "nie", nie oznacza również konfliktu, ani nie przekreśli twojej kariery i przyszłości. Słowo "nie", również nie spali za tobą mostów. To wszystko są błędne przekonania o których musisz zapomnieć. Na koniec, musisz wiedzieć, że chodzi o sposób mówienia "nie" a nie o sam fakt odmawiania. Poza tym, masz przecież swoje priorytety i potrzeby, tak jak każdy na świecie. Mówienie "nie", nie świadczy o twojej niechęci do niesienia pomocy, ale o docenieniu i poszanowaniu przez ciebie własnego czasu. Mówienie "nie" jest twoim przywilejem.

 

7 prostych sposobów na powiedzenie "nie":

 

Zamiast unikać mówienia nie, musisz się tego nauczyć. Jak już zaczniesz mówić "nie" zdasz sobie sprawę z tego, że nie jest to takie trudne, jak się wydawało. Ludzie zrozumieją i nie będą na ciebie naciskać. Strach przed odmawianiem nie ma więc żadnych podstaw – jest on tylko w twojej głowie. Jeśli nie wiesz jednak jak powiedzieć nie, poniżej znajdziesz 7 prostych sposobów, które możesz dopasować do różnych sytuacji.

asertywność

Jak nauczyć się bycia asertywnym?

Rozwój Osobisty
Asertywność jest to sztuka odmawiania, posiadania własnego zdania i wypowiadania go. Człowiek asertywny potrafi wyrażać swoje emocje i postawy, nie urażając przy tym nikogo. Jak wielu z nas może z czystym sumieniem nazwać się człowiekiem asertywnym? Pewnie niewielu, jednak warto ćwiczyć tę umiejętność, ponieważ może bardzo ułatwić życie.Bycie asertywnym oznacza tak naprawdę bycie wolnym, ponieważ wierzymy w nasze przekonania i nie boimy się ich wypowiadać, co czyni nas niezależnymi. W jaki sposób należy postępować, aby osiągnąć tą cechę?
asertywność

Jak być asertywną?

Rozwój Osobisty
Asertywność to niezwykle ważna cecha we współczesnym świecie. Bez tej cechy trudno byłoby trzymać się swoich przekonań i być tym, kim chcielibyśmy być. Trzeba umieć powiedzieć „nie” jeśli zajdzie taka potrzeba. Miej odwagę wyrazić swoje zdanie na każdy temat. Jeśli masz problemy z asertywnością - ten artykuł jest dla Ciebie!
asertywność w pracy

Jak stać się asertywnym?

Rozwój Osobisty
Zaczynasz zauważać, że szef wymaga od ciebie zostawania po godzinach, kiedy popełnisz błąd, krytykuje cię, czasem wręcz masz wrażenie, że wyżywa się na tobie, a ty wszystko znosisz bez słowa sprzeciwu, choć czujesz że to nie fair. To przykład reakcji uległej, czyli takiej, w której pozwalamy, aby nasze granice osobiste zostały przekroczone, mimo że tego nie chcemy. Aby móc odpowiednio zareagować, musisz nauczyć się asertywności, czyli zachowania, które pozwala wyrażać swoje myśli i emocje w sposób bezpośredni, ale też nienaruszający własnych, a także cudzych granic. Jeśli będziesz asertywna, zyskasz szacunek innych i zadbasz o swoje potrzeby. Jak to zrobić?