Tag: świeżość jaj

świeże jaja

Jak sprawdzić czy jajko jest świeże?

Nabiał
Każdy z nas lubi zapach pysznej jajecznicy o poranku. Generalnie lubimy jeść jajka, są zdrowe, smaczne i stosunkowo niedrogie. Niestety nie zawsze potrafimy wykonać odpowiedniego wyboru w sklepie. Najlepiej byłoby kupować jajka oznaczone symbolem "O" czyli z hodowli ekologicznej, niestety te są droższe i dosyć ciężko dostępne. W naszych koszykach lądują więc najczęściej jajka oznaczone "3", czyli z chowu klatkowego. Pomińmy póki co aspekt dobrostanu zwierząt, ale warto nauczyć się czy jajko, które zamierzamy zjeść nadaje się jeszcze do spożycia.
świeżość jaj

Jak sprawdzić czy jajko jest świeże?

Nabiał

Jajka to uniwersalny składnik wielu różnych potraw. Głównym kryterium oceny jajka jest oczywiście ich świeżość. Każdemu zdarzyło się dodać do potrawy nieświeże jajko. Ale jak sprawdzić czy jajko jest świeże? Oto prosty sposób.

Wielkanoc 2020: Jak sprawdzić czy jajko jest świeże?

Potrawy Wielkanocne
W święta wielkanocne królują na naszych stołach jajka. W chrześcijaństwie są one związane ze zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa i symbolizują życie oraz płodność. W koszyczku umieszczamy pięknie malowane i dekorowane pisanki i kraszanki, którymi następnie dzielimy się przy stole. Z jajek przygotowujemy także pyszne ciasta i inne dania oraz dodajemy je do żurku. By nie zepsuć smaku potraw, warto sprawdzić, czy jajko, które chcemy użyć, jest świeże. W przeciwnym razie możemy się niemiło rozczarować, gdy rozbijemy skorupkę. Jak sprawdzić, czy jajko nie jest zepsute?


Podobne porady

Jak sprawdzić czy drożdże są świeże?

Podstawy pieczenia
Świeże drożdże dość szybko się psują, wysychają i pleśnieją, jednak jeśli są prawidłowo przechowywane to mogą przetrwać nawet do 3 tygodni czasu. Drożdże, których chcemy użyć do pieczenia ciasta muszą być świeże.
szybkie obieranie pomarańczy

24 triki kuchenne, o których na pewno nie słyszałaś

Podstawy gotowania
Jeśli lubisz gotować, ale niekoniecznie chcesz spędzać cały swój wolny czas w kuchni, zdecydowanie powinnaś przeczytać ten artykuł. Opisane tutaj triki są tak proste i jednocześnie tak bardzo pomocne, że po ich poznaniu ze zdumieniem zapytasz „Dlaczego wcześniej na to nie wpadłam?” Gotowa na prawdziwą kuchenną rewolucję? Zaczynamy.

Jak sprawdzić świeżość jaj i innych produktów?

Zdrowe Odżywianie
Zepsute lub nieświeże produkty spożywcze mogą nam bardzo zaszkodzić. Zjedzenie przeterminowanej żywności, nawet po obróbce termicznej, może powodować nudności, biegunkę, a nawet ciężkie zatrucie pokarmowe, po którym żołądek i jelita będą się długo regenerować. Poza tym nieświeże jedzenie traci cenne składniki odżywcze i jest niesmaczne. W jaki sposób sprawdzić, czy produkty spożywcze nadają się do jedzenia? Na co zwracać uwagę, kupując w sklepie ryby, mięso czy nabiał?

Jak sprawdzić świeżość produktów?

Zdrowe Odżywianie
Spożycie nieświeżych produktów jest szkodliwe dla zdrowia i może skutkować nudnościami, biegunką czy nawet ostrym zatruciem pokarmowym. Dlatego też na większości produktów widnieje termin ważności, który mówi, do kiedy można je zjeść. Jednak nie należy sugerować się jedynie datą przydatności do spożycia widniejącą na opakowaniu, gdyż może być błędna lub przekłamana. Również sposób przechowywania artykułów spożywczych może sprawić, że zepsują się szybciej i nie będą nadawać się do zjedzenia. Dodatkowym problemem jest ocena świeżości produktów niepakowanych. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy produkty są świeże i jak rozpoznać, że się zepsuły. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy kupowaniu mięsa, ryb, nabiału czy masła? Podpowiadamy.