Tag: żelazo niedobór

Wpływ minerałów na nasz organizm

Odżywianie
Minerały, które regularnie dostarczamy do organizmu w wielu postaciach, oferują nam różnorodne zalety i właściwości. Warto wiedzieć, że praktycznie wszystkie składniki mineralne są niezbędne do prawidłowej pracy naszego mózgu. Wykorzystuje je on m. in. do wspomagania metabolizmu, utrzymania odpowiedniego bilansu wody oraz wzmocnienia kości. Ponadto, minerały mogą uczestniczyć w setkach innych procesów zachodzących w organizmie. Poniżej przedstawiamy pozytywny wpływ tych cennych pierwiastków na nasze zdrowie.

Niedobór i nadmiar żelaza w organizmie

Choroby Krwi
Żelazo to jeden z najważniejszych pierwiastków, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jest niezbędny do transportowania tlenu we krwi, odgrywa kluczową rolę w działaniu mięśni i produkcji enzymów. Od poziomu żelaza zależy również kondycja wątroby. I chociaż większość osób zdaje sobie sprawę z negatywnych skutków niedoborów tego minerału, o tyle wciąż nie mamy świadomości, że równie groźny może być jego nadmiar. Jak to możliwe? Czy żelazo można „przedawkować”, nieprawidłowo się odżywiając? Jak objawia się niedobór i nadmiar żelaza w organizmie?


Podobne porady

tłusty brzuszek

Jak zgubić nadmiar tłuszczu na brzuchu?

Zdrowa Dieta

Większość z nas zdaje sobie sprawę z wyglądu swojego brzucha. Robimy brzuszki, pływamy, biegamy a tłuszcz na brzuchu jaki był taki jest. Poniżej znajdziesz instrukcję czego unikać, aby szybciej stracić nadmiar tłuszczyku na brzuchu.

Sałatka z kurczakiem

Jak zwiększyć przyswajalność żelaza?

Witaminy
Nie bez znaczenia jest rodzaj produktu zawierającego żelazo. Żelazo pochodzące z pokarmów roślinnych jest inne niż żelazo z pokarmów zwierzęcych i inaczej przyswajane. Również pozostałe jedzenie jakie spożywamy może mieć wpływ na przyswajanie żelaza. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat tego minerału a nauczysz się dobierać produkty spożywcze w taki sposób, aby zwiększyć jego przyswajalność.
grejpfrut

Owoce i warzywa usuwające nadmiar wody z organizmu·

Owoce
Zgodnie z zaleceniami powinno się wypijać co najmniej 8 szklanek wody dziennie, a w lecie nawet więcej. Dla wielu z nas wydaje się to nieosiągalne. Mam dla ciebie dobrą wiadomość. Aż 20% dziennej porcji wody może pochodzić z owoców i warzyw. W lecie warto wybierać te z nich, które najlepiej nawodnią nasz organizm. Poniżej znajdziesz listę warzyw i owoców, w których zawartość wody to przynajmniej 90%. Idealnie sprawdzają się nie tylko podczas upałów, ale również w przypadku wszelkiego rodzaju diet i detoksów. Są również bardzo skuteczne w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu.
zatrzymanie wody w organizmie

Domowe sposoby na nadmiar wody w organizmie·

Choroby Układu Krążenia
Często czujesz się ociężała i opuchnięta? Masz problem z założeniem pierścionka lub ulubionych butów? Możliwe, że cierpisz na zatrzymanie wody w organizmie. Zazwyczaj gromadzi się ona w tkankach stóp i nóg, ale problem ten może również dotyczyć innych partii ciała. Nadmierne gromadzenie się wody może być związane ze zbyt dużym spożyciem soli, problemami z krążeniem, brakiem ruchu, niedoborem witamin, niewydolnością żylną, stresem, ciążą, menstruacją, upalną pogodą, przebywaniem wysoko nad poziomem morza, alergią, nadciśnieniem, chorobą serca, niewydolnością nerek, przewlekłym zapaleniem płuc, zaburzeniami ze strony tarczycy lub wątroby, czy zażywaniem niektórych leków (między innymi doustnych środków antykoncepcyjnych). Głównym objawem tej dolegliwości jest opuchlizna, ale może się również pojawić sztywność stawów, wzrost masy ciała, uczucie ciężkości, zwiększone ciśnienie krwi i przyspieszony puls. Poniżej znajdziesz 10 naturalnych sposobów, które pozwolą ci pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.

Serotonina: Czym grozi niedobór, a czym nadmiar?

Depresja
Serotonina bywa nazywana hormonem szczęścia i rzeczywiście odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Poprawia nastrój, redukuje lęk i niepokój. Mało kto wie jednak, że odgrywa ważną rolę także w układzie krwionośnym i pokarmowym – chroni nas przede wszystkim przed krwotokami i groźnymi skutkami zatruć pokarmowych. Dlatego zarówno niedobory, jak i nadmiar tego ważnego neuroprzekaźnika mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jak objawia się nieprawidłowy poziom serotoniny w organizmie?

Neutrocyty: Normy, funkcje, nadmiar i niedobory

Choroby Krwi
Neutrocyty to najliczniejsza grupa komórek wchodząca w skład leukocytów, czyli białych krwinek. To neutrocyty odpowiadają za zwalczanie szkodliwych drobnoustrojów – zarówno wirusów, jak i bakterii. Kiedy dociera do nich informacja o zagrożeniu, natychmiast wywołują stan zapalny i próbują zwalczyć infekcję. Częste i przewlekłe choroby o podłożu bakteryjnym czy grzybiczym mogą więc świadczyć o niedoborze neutrocytów. Warto wiedzieć, że zarówno niedobór, jak i nadmiar tych komórek układu odpornościowego może być objawem wielu groźnych schorzeń. Jak zbadać poziom neutrocytów i jaka jest ich prawidłowa norma?