Tag: Zawał serca leczenie

Jak zwiększyć szanse na przeżycie zawału serca?

Choroby Układu Krążenia
Zawroty głowy, silny ból w klatce piersiowej i uczucie, jakby ktoś godził cię nożem. To charakterystyczne doznania w czasie ataku serca. Co wtedy robić? Powszechnie znane są metody wkładania aspiryny pod język i natychmiastowe wzywanie pomocy. To jednak doraźne czynności, które nie zawsze kończą się pozytywnie. Ważniejsze jest coś innego – sposoby zapobiegania zawałom serca. Pierwszy krok to przejęcie kontroli nad swoim życiem i zdrowiem oraz zdobycie wiedzy na temat czynników wywołujących zawały. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak dbać o swoje zdrowie, by uniknąć zawału serca.

10 produktów, które zapobiegają zawałowi serca

Choroby Serca
Niezdrowy styl życia, niewłaściwa dieta, stres i mała aktywność fizyczna - to główne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia zawału serca, który może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Możesz zmniejszyć niebezpieczeństwo, włączając do swojego jadłospisu odpowiednie składniki. Czy wiesz, że zaledwie dwie szklanki soku żurawinowego dziennie zmniejszają o 40 procent ryzyko pojawienia się chorób serca, a zawarta w świeżym soku pomarańczowym witamina C chroni naczynia krwionośne przed uszkodzeniem i przeciwdziała gromadzeniu się tłuszczu w tętnicach? Poniżej znajdziesz inne produkty, które zapobiegają zawałowi serca:

Jak uniknąć zawału serca?

Zawał Serca
Rozróżnianych jest około 250 tzw. czynników ryzyka chorób układu krążenia, w tym także tych zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca. Poza predyspozycjami genetycznymi, na które de facto albo nie mamy wpływu, albo jest on niewielki, istnieje cały szereg obciążeń, które możemy zneutralizować, zmieniając odpowiednio swój styl życia. Sprawdź, jak możesz sobie pomóc i przy niewielkim nakładzie sił i wyrzeczeń uniknąć zawału serca.

Jaką dietę stosować po zawale?

Zawał Serca
Zawału serca doznaje w Polsce aż 90 tysięcy osób w ciągu roku. Coraz częściej dotyka on także młode osoby przed 45. rokiem życia. To poważne ostrzeżenie dla organizmu, świadczące często o złych nawykach. Nieprawidłowe odżywianie się, nadmiar stresu, używki, brak ruchu - to główne czynniki powodujące zawał. Osoby, które go doświadczyły, powinny jak najszybciej zmienić styl życia. Oprócz leczenia farmakologicznego niezwykle istotna jest dieta. Których produktów należy unikać, jak często i w jakich ilościach spożywać pokarmy? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jaką dietę stosować po zawale, by cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Niemy zawał serca: Objawy, przyczyny, leczenie

Choroba Sercowo-Naczyniowa
Zawał serca zawsze stwarza zagrożenia dla życia. Bywa bardzo podstępny, bo często atakuje po cichu i przebiega bez klasycznych objawów. Nie towarzyszy mu ani charakterystyczny ostry i promieniujący ból w okolicach mostka, ani drętwienie lewej ręki. Pojawiają się tylko nadmierne zmęczenie, złe samopoczucie i dolegliwości żołądkowe albo krótkotrwałe omdlenie. Pacjent nawet nie ma świadomości, że doszło u niego do "niemego" zawału. Perfekcyjnie imituje on grypę żołądkową albo zwykłe przepracowanie. Przeoczyć go zatem wyjątkowo łatwo. Prowadzi do powstania blizn na sercu, które można wykryć wyłącznie podczas badania EKG. Amerykańscy naukowcy wskazują, że jeśli jest nieleczony, trzykrotnie zwiększa ryzyko zgonu w latach kolejnych. Jakie niespecyficzne objawy świadczą o wystąpieniu "niemego" zawału? Dlaczego tak ważna jest błyskawiczna reakcja i samoobserwacja stanu zdrowia? Jak udzielić pierwszej pomocy? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć poniżej.


Podobne porady

Stan przedzawałowy: Przyczyny, objawy i leczenie

Choroba Sercowo-Naczyniowa
Stan przedzawałowy to ostatni moment na ratunek dla serca, a często nawet życia. To tak naprawdę potoczne określenie choroby wieńcowej, które jednak świetnie odzwierciedla zagrożenie. Stan przedzawałowy oznacza, że serce nie otrzymuje właściwej ilości tlenu, a tętnice wieńcowe nie pracują prawidłowo. Przyczyną są poważne zmiany miażdżycowe, a więc odkładanie się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych. Jakie są symptomy stanu przedzawałowego i w jaki sposób uchronić mięsień sercowy przed martwicą tkanek?