Tag: Co źle wpływa na woreczek żółciowy

Produkty, które źle wpływają na woreczek żółciowy

Odżywianie
Pęcherzyk żółciowy, zwany potocznie woreczkiem żółciowym, to narząd, z którym wiele osób ma problem. Na kamicę pęcherzykową choruje od 15 do 18 procent osób do 40 roku życia i nawet 50 procent powyżej 60 roku życia. Pęcherzyk żółciowy pełni ważną funkcję w naszym organizmie, a mianowicie odpowiada za magazynowanie i zagęszczanie żółci, którą produkuje wątroba. Z kolei żółć bierze udział w procesach trawienia, a ponadto, wydala z organizmu szkodliwy cholesterol. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na zdrowie woreczka żółciowego, jest dieta. By pracował on prawidłowo, należy szczególnie unikać kilku produktów. Oto one.

Kolka wątrobowa: Przyczyny, objawy i leczenie

Choroby Układu Pokarmowego
Kolka wątrobowa to bolesna dolegliwość, która sygnalizuje problemy z woreczkiem żółciowym. Szacuje się, że cierpi na nią ponad 15% osób w Polsce, znacznie więcej kobiet. Czynnikiem ryzyka jest nieprawidłowa dieta, otyłość oraz choroby przewlekłe. Ból pojawia się po prawej stronie pod żebrami, najczęściej po posiłku, i może trwać nawet kilka godzin. Kolki wątrobowej nie powinno się ignorować, bo może być przyczyną groźniejszych schorzeń. Jak walczyć z tą uciążliwą dolegliwością?


Podobne porady

atak woreczka żółciowego

Domowe sposoby na atak woreczka żółciowego

Choroby Układu Pokarmowego
Atak woreczka żółciowego (ataki kolki) są zwykle gwałtowne, najczęściej występują w nocy lub wcześnie rano. Chora osoba odczuwa bardzo mocny ból powyżej pępka lub w okolicy prawego podżebrza. Ból ten bywa często promieniujący do pleców lub w kierunku prawej łopatki. Bólowi mogą towarzyszyć nudności, torsje i wzdęcia. Co wywołuje kolkę żółciową? Najczęściej pojawia się ona na kilka godzin po zjedzeniu tłustego lub ciężkostrawnego pokarmu jednak może być również przyczyną zbyt wysokiego cholesterolu, otyłości, uwarunkowań genetycznych, cukrzycy, przyjmowania niektórych leków a nawet dużego wysiłku, stresu czy dużych emocji. Jak postępować w przypadku ataku woreczka żółciowego?
ból wątroby

Jak dbać o wątrobę i woreczek żółciowy?

Choroby Układu Pokarmowego

Źle pracująca wątroba może dawać o sobie znać złym samopoczuciem i zmęczeniem. Kiedy indziej może wywoływać bóle brzucha, nudności i wymioty, brak apetytu, zmiany skórne. Najczęstszą dolegliwością pęcherzyka żółciowego są złogi i kamienie. Mogą wywoływać ból w prawym podżebrzu, często promieniujący do łopatki, zwykle po ciężko strawnym posiłku. Zazwyczaj towarzyszą temu nudności i wymioty. O tym, jak pracuje wątroba, świadczą m.in. próby wątrobowe – badanie warto robić raz na rok. Co dwa lata warto wykonać USG jamy brzusznej, w tym wątroby i woreczka żółciowego. Ale jak dbać i wątrobę i woreczek żółciowy na co dzień?