Tag: Kolka nerkowa

Kolka nerkowa: Przyczyny, objawy, jak leczyć?

Choroby Nerek
Kolka nerkowa często może uprzykrzyć życie. Atak bólu jest męczący i trzeba zasięgnąć specjalistycznej porady lekarskiej. Podpowiemy, jakie są jej przyczyny, objawy oraz jak ją skutecznie leczyć. Czym jest kolka nerkowa? Kolka nerkowa jest nagłym atakiem bólu w okolicy lędźwiowej, który promieniuje ku dołowi ciała. Ból spowodowany jest złogami (kamieniami o wielkości min. 2 mm), które blokują układ moczowy. Brak ujścia moczu powoduje wzrost ciśnienia w górnym odcinku układu i tym samym atak bólu. Często jest tak, że zwykłe leki przeciwbólowe nie są w stanie uśmierzyć bólu, stąd jeśli nie przyniosą ulgi, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Kolka nerkowa jest symptomem kamicy nerkowej i często ma charakter nawrotowy. Z kolei pojedynczy atak ma charakter przejściowy i zwykle przechodzi samodzielnie.

Ból nerek: Objawy, przyczyny, jak odróżnić od bólu pleców?

Choroby Nerek
Nerki pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie. Produkują mocz i odgrywają rolę filtra, który pomaga usuwać toksyny oraz zbędne produkty przemiany materii. Gdy niedomagają, mogą prowadzić do groźnych zaburzeń w naszym ciele, jednak pierwsze symptomy ich nieprawidłowej pracy bardzo trudno jest wychwycić. Ból nerek pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy już dojdzie do poważnych problemów z tym narządem. Jest to również nieswoista dolegliwość, gdyż występuje w okolicy lędźwiowej, przez co nierzadko nie da się ustalić, czy ma się do czynienia z bólem nerek, czy z bólem pleców z powodu zwyrodnień kręgosłupa. Dlatego ważne jest, by jak najszybciej ustalić przyczynę bólu, gdyż objawy ze strony nerek mogą świadczyć o groźnych chorobach, np. o kolce nerkowej, zapaleniu nerek, torbieli czy wodonerczu. Jak więc rozpoznać ból nerek i ustalić jego źródło? Jak odróżnić ból nerek od bólu pleców? Podpowiadamy.

Jak radzić sobie z kolką nerkową?

Choroby Nerek
Silny ból, zlokalizowany w okolicy lędźwiowej, może być wynikiem stanu zapalnego tzw. korzonków. Dolegliwość ta często dotyka osoby w średnim wieku oraz tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Jeśli ból jest tak silny, że nie uśmierzają go żadne leki, a równocześnie odczuwa się parcie na pęcherz, mogą to być symptomy kolki nerkowej. Czasem ból mija po kilku dniach samoistnie, ale zazwyczaj konieczna jest wizyta lekarska. Co zrobić w przypadku ataku kolki nerkowej? Co go powoduje? Jak sobie z nim radzić?


Podobne porady

kolka u noworodka

Kolka a alergia pokarmowa

Kolki Niemowląt
Kolka to dolegliwość, która występuje u najmłodszych niemowląt. Dotyczy prawie 20-30 procent maluszków. Objawia się dużym niepokojem, płaczem, a czasem bardzo głośnym krzykiem. Jej ataki występują zwykle wieczorem. Na forach internetowych dla młodych rodziców kolka jest wśród najczęściej poruszanych tematów. Część internautów uważa, że częste i silne bóle brzuszka są jednym z pierwszych symptomów alergii. Czy to prawda?

Kolka jelitowa. Przyczyny, leczenie

Bóle
Silny i ostry ból w jamie brzusznej może poważnie zaniepokoić. Jeśli mija samoistnie po kilku minutach, nie powinniśmy mieć powodu do obaw. Najczęściej wtedy mamy do czynienia z kolką jelitową. Choć bardziej kojarzona jest z okresem niemowlęcym, to również wielu dorosłych często się z nią boryka. Powtarzające ataki nie są groźne dla życia, za to są niezwykle dokuczliwe i mogą uprzykrzyć życie nawet przez wiele lat. Jakie są przyczyny kolki jelitowej? Jak ją skutecznie wyleczyć? Przekonajmy się.