Tag: Dieta a kolka nerkowa

Kolka nerkowa: Przyczyny, objawy, jak leczyć?

Choroby Nerek
Kolka nerkowa często może uprzykrzyć życie. Atak bólu jest męczący i trzeba zasięgnąć specjalistycznej porady lekarskiej. Podpowiemy, jakie są jej przyczyny, objawy oraz jak ją skutecznie leczyć. Czym jest kolka nerkowa? Kolka nerkowa jest nagłym atakiem bólu w okolicy lędźwiowej, który promieniuje ku dołowi ciała. Ból spowodowany jest złogami (kamieniami o wielkości min. 2 mm), które blokują układ moczowy. Brak ujścia moczu powoduje wzrost ciśnienia w górnym odcinku układu i tym samym atak bólu. Często jest tak, że zwykłe leki przeciwbólowe nie są w stanie uśmierzyć bólu, stąd jeśli nie przyniosą ulgi, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Kolka nerkowa jest symptomem kamicy nerkowej i często ma charakter nawrotowy. Z kolei pojedynczy atak ma charakter przejściowy i zwykle przechodzi samodzielnie.

Jak radzić sobie z kolką nerkową?

Choroby Nerek
Silny ból, zlokalizowany w okolicy lędźwiowej, może być wynikiem stanu zapalnego tzw. korzonków. Dolegliwość ta często dotyka osoby w średnim wieku oraz tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Jeśli ból jest tak silny, że nie uśmierzają go żadne leki, a równocześnie odczuwa się parcie na pęcherz, mogą to być symptomy kolki nerkowej. Czasem ból mija po kilku dniach samoistnie, ale zazwyczaj konieczna jest wizyta lekarska. Co zrobić w przypadku ataku kolki nerkowej? Co go powoduje? Jak sobie z nim radzić?


Podobne porady

kolka u dziecka

Co robić gdy dziecko ma kolkę?

Płacz Niemowlęcia
Kiedy Twoje dziecko ma kolkę, może Ci – jako rodzicowi - być bardzo ciężko funkcjonować. Trzeba dostosować się do dziecka i pomóc mu na wszelkie możliwe sposoby. Kolka jest ściśle powiązana z zaburzeniami funkcjonowania układu pokarmowego, spowodowana gazami i ciągłym bólem, przez który dziecko nieustannie płacze. Kolka niemowlęca tak jak się sama pojawia, tak i sama znika. Zazwyczaj około trzeciego-czwartego miesiąca życia dziecka. Poniżej podaję kilka sposobów na złagodzenie kolki.
Masaż na kolkę

Jak zrobić masaż na kolkę?

Płacz Niemowlęcia

Masaż uspokoi płaczące dziecko, pomoże mu w przypadku bolesnej kolki ale również ma wiele innych korzyści. Dzieci, tak jak dorośli mogą być zestresowane a masaż je uspokoi i zrelaksuje. Taki relaks pomoże w trawieniu oraz zapewni zdrowy wzrost wszystkim wcześniakom.

 

Korzyści masażu:
- poprawia krążenie
- poprawia trawienie
- stymuluje wzrost i rozwój dziecka
- wzmacnia więź między dzieckiem a osobą wykonującą masaż
- wzmacnia świadomość własnego ciała
- relaksuje i uspokaja dziecko

 

Kiedy masować dziecko?
Dobrym czasem jest okres, kiedy jesteś zrelaksowana i masz wystarczająco dużo czasu, aby wykonać masaż dziecku w ciszy i spokoju (bez żadnych zewnętrznych zakłóceń). Nie należy masować dziecka od razu po jedzeniu, kiedy ma pełny brzuszek - najlepiej będzie odczekać około pół godziny po jedzeniu.

kolka u noworodka

Kolka a alergia pokarmowa

Kolki Niemowląt
Kolka to dolegliwość, która występuje u najmłodszych niemowląt. Dotyczy prawie 20-30 procent maluszków. Objawia się dużym niepokojem, płaczem, a czasem bardzo głośnym krzykiem. Jej ataki występują zwykle wieczorem. Na forach internetowych dla młodych rodziców kolka jest wśród najczęściej poruszanych tematów. Część internautów uważa, że częste i silne bóle brzuszka są jednym z pierwszych symptomów alergii. Czy to prawda?
kamica nerkowa

Jak rozpoznać kamicę nerkową?

Choroby Nerek
Mocz jest produktem filtrowania krwi w nerkach. Są w nim rozpuszczone substancje niepotrzebne lub toksyczne dla organizmu. Z nerek, przez moczowody, trafia do pęcherza moczowego, gdzie jest magazynowany, a potem wydalany przez cewkę moczową. W kamicy nerkowej dochodzi do tworzenia się w drogach moczowych złogów zbudowanych z substancji rozpuszczonych w moczu. Dzieje się tak, gdy ich stężenie jest zbyt duże lub mocz jest zbyt zagęszczony. Sprzyja temu odwodnienie organizmu, zła dieta czy wrodzone choroby metaboliczne. Im większy kamień, tym trudniej go wydalić. Dochodzi do zastoju moczu, co powoduje tworzenie się kolejnych złogów. Jakie są objawy kamicy nerkowej i w jaki sposób ją leczyć dowiesz się z dalszej części artykułu.

Kolka wątrobowa: Przyczyny, objawy i leczenie

Choroby Układu Pokarmowego
Kolka wątrobowa to bolesna dolegliwość, która sygnalizuje problemy z woreczkiem żółciowym. Szacuje się, że cierpi na nią ponad 15% osób w Polsce, znacznie więcej kobiet. Czynnikiem ryzyka jest nieprawidłowa dieta, otyłość oraz choroby przewlekłe. Ból pojawia się po prawej stronie pod żebrami, najczęściej po posiłku, i może trwać nawet kilka godzin. Kolki wątrobowej nie powinno się ignorować, bo może być przyczyną groźniejszych schorzeń. Jak walczyć z tą uciążliwą dolegliwością?

Kolka jelitowa. Przyczyny, leczenie

Bóle
Silny i ostry ból w jamie brzusznej może poważnie zaniepokoić. Jeśli mija samoistnie po kilku minutach, nie powinniśmy mieć powodu do obaw. Najczęściej wtedy mamy do czynienia z kolką jelitową. Choć bardziej kojarzona jest z okresem niemowlęcym, to również wielu dorosłych często się z nią boryka. Powtarzające ataki nie są groźne dla życia, za to są niezwykle dokuczliwe i mogą uprzykrzyć życie nawet przez wiele lat. Jakie są przyczyny kolki jelitowej? Jak ją skutecznie wyleczyć? Przekonajmy się.